Wpis z mikrobloga

@ahura_mazda: :DD. No cóż. Blue moon jest lądownikiem pod nasa dopasowany do SLSa. Ale ja ich zupełnie nie kumam. Nie widze kompletnie zadnego sensu dla tych lazikow na gorze zwlaszcza jesli chodzi o amerykanów. Zbedne wydawanie pieniedzy, oni tam juz byli i po co im te łaziki? Tak samo New Glenn w momencie lotu juz bedzie nieaktualny. Rozumiem duza owiewka ale w praktyce ladunki są przeciez mniejsze a jelsi oni
  • Odpowiedz
@tfuj_pszyjaciel: tak samo jak na ziemi. na ziemi tez falcon by nie wyladowal gdyby wczesniej odpalił silnik. jeden merlin by podniosl caly pusty booster. a co do regolitu, nie jest to przecież jakaś pianka ktora sie zapadnie : D Musk powiedzial, ze bedzie w stanie lądować wiec
  • Odpowiedz
@tfuj_pszyjaciel: do tej pory z rzeczy ktorych nie zrealizowali to lądowanie na silnikach dragonem 2 usazadnione wymaganiami nasa i trudnościami z osłoną termiczną oraz red dragon na marsa z uwagi na nieoplacalność i mały sens. Reszta zrobiona albo w trakcie produkcji.
  • Odpowiedz
@monarchista: a co tu jest do rozumienia, zadanie ma podłoże polityczne, nie pierwszy i ostatni raz. Tak czy siak lepiej niech lecą na ten księżyc niż nigdzie. Tu na wykopie to wiadomo, że nic nie ma sensu poza spacex i nikt już nawet nie powinien próbować bo wiadomo, że nie zacznie od obecnego poziomu spacex więc bez sensu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja tam się cieszę,
  • Odpowiedz
@Wu70: chodzi o to, ze blue origin nigdzie nie poleci. Ten lądownik jest zrobiony z myślą o SLS. Mozliwosc wysylania tych łazików nie ma zadnego sensu bo amerykanie nie bedą sie bawic w małe łaziki skoro juz byli na tym ksiezycu i to bez sensu. A nikt nie wykupi sobie na pokładzie tego lądownika miejsca dla łazika bo to SLS ma to wynosić. Przeciez zadna firma nie zaplaci ponad 1
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
SLS - Space Launch System heavy-lift

Jestem botem
  • Odpowiedz
@monarchista: no to poleci na SLS i co? Przecież zapowiedzieli lądownik. Widziałem starty i lądowania ich rakiet więc coś zrobili poza papierem, orbita to nie jest wyznacznik papieru. Rozwijają się jak każda firma, kiedyś spacex też zaczynało i nie wiem co w tym zabawnego było ;-)
  • Odpowiedz
@Wu70: oczywiscie, ze orbita to jest wyznacznik w tej branzy. SpaceX powstalo w 2002 roku i w 2008 byli na orbicie. Blue Origin powstalo w 2000 roku i do tej pory nie osiagneli orbity. Latają pionowo w gore i spowrotem. Jest to napewno lepsze i bezpieczniejsze niz to co robi Virgin Galactic ale z pelnoprawną branż kosmiczną nie ma wiele wspolnego. Ta branza to przede wszystkim wynoszenie ladunkow a tego
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BO - Blue Origin – Firma konkurująca ze SpaceX.
BFR - Big Falcon Rocket – Nazwa używana do określania następnej rakiety SpaceX, która ma być większa niż Falcon Heavy.

Jestem botem
  • Odpowiedz
@monarchista: ale czego wyznacznik? Firma ma swoje cele a nie spełniać "wyznaczniki", mieli swój pomysł na loty turystyczne i może w końcu go zrealizują, loty orbitalne i wynoszenie ładunków zapowiedzieli znacznie później. Jak elon mówił o suborbitalnych lotach dla szybkiego transportu to przecież był super pomysł ;-)
Przyjdzie czas to i będą latać na orbicie, w końcu nad tym pracują za swoje pieniądze a nie nasze, co za różnica że
  • Odpowiedz
jak niby taki potwor wyladuje na ksiezyciu posiadając silniki z mocno ograniczoną regulacja ciągu? Przeciez tam jest regolit. Kto wybetonuje lądowisko?


@tfuj_pszyjaciel: silnikami się stopi xD
  • Odpowiedz