Wpis z mikrobloga

Z racji, że aktualnie nie mam nic do roboty (czyt. wracam prawie 1h do domu komunikacją) to naskrobię coś pod tagiem, tym razem nie na podstawie badania (chyba, że zaraz coś znajdę) a mojego łba - zobaczymy czy nie zapomniałem za dużo na egzamin z ortopedii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnio często się spotykałem z tym problemem, jakieś 4x w ciągu ostatnich 3 tygodni, więc kilka słów o: Przeciążenie więzadła rzepki a.k.a Kolano skoczka

Krótko pisząc jest to zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa więzadła rzepki (przyczepu końcowego m. czworogłowego) albo inaczej po prostu zapalenie więzadła rzepki. Dotyka osoby po 16 r.ż. (u młodszych nazywane jest to chorobą Sinding-ktoś tam-Johansson).

Przyczyny?
Bycie na Low Carb ʕʔ
Głównie przeciążenia w obrębie st. kolanowego, źle wyuczone wzorce ruchowe w biomechanice kończyny dolnej, słaba stabilizacja centralna, nieprawidłowa amortyzacja przy skakaniu po twardym podłożu, wzmożone napięcie czworogłowego (głównie głowy przyśrodkowej, ale nie zawsze).

Panie fizjoterapeuto ale kiedy wiem, że to jest to?
Panie Jasiu, jak zrobisz USG i na nim nic nie wyjdzie, to zrób MRI i wtedy mamy pewną diagnozę.
A jeśli nie chcesz iść na badania, to możemy gdybać sobie po takich symptomach jak:
- boli jak uciskamy w obrębie szczytu rzepki
- występują mikrourazy w. rzepki
- boli poniżej rzepki jak prostujesz czynnie kolano
- wyraźny obrzęk pod i w okolicach rzepki
- odczuwasz sztywność poranną, podczas siedzenia dłuższego, wyskoku czy wchodzenia po schodach
- ogólnie boli czwórka i jest słabsza od drugiej
- z początku przy stanie zapalnym obszar pod rzepką może być wyraźnie cieplejszy (nawet do 41-42 stopni)

Panie fizjoterapeuto ale boli tak bardzo, potrzebna operacja? Co robić?
Są uogólnione cztery stopnie uszkodzenia, można podzielić je w taki sposób:
1) Boli tylko, gdy biegam, skaczę, robię przysiady - ogólnie podczas wysiłku fizycznego: zalecam tylko chłodzenie lodem, stosowanie maści przeciwbólowej, masaż z elementami wejścia w tkanki głębokiej na czwórce, dać sobie odpoczynek do momentu ustąpienia bólu (do tygodnia powinno puścić);
2) Zaczyna boleć przed ćwiczeniami, już w trakcie rozgrzewki, ale potem puszcza, można efektywnie ćwiczyć, natomiast ból powraca po wysiłku, w dodatku pojawiają się bóle nocne; zalecam to co wyżej + koniecznie zakaz jakiejkolwiek formy skakania i zmniejszenie pracy ekscentrycznej czworogłowego;
3) Ból występuje od rozgrzewki po cały wysiłek fizyczny, może promieniować na cały czworoglowy jak i podudzie: zalecam to co wyżej + koniecznie zaprzestanie wysiłku fizycznego na 3-6 tygodni, do tego kompresoterapia, bardzo przydatna będzie terapia falą uderzeniową, ultradźwiękami;
4) Naderwanie więzadła aż do całkowitego zerwania w. rzepki - Paaanie ale się #!$%@?ło, o ile naderwanie to długi odpoczynek z powyższymi zaleceniami to zerwanie tylko operacja, inaczej już nie pójdziesz o własnych siłach (ciekawostka: zerwania całkowitego ACL nie trzeba operować, bo można z takim żyć i normalnie chodzić/biegać);

Panie fizjoterapeuto a ból puścił i co teraz robić w ramach prewencji?
a) Wzmacnianie, głównie przez ruch ekscentryczny, m. czworogłowego
b) Po jego wzmocnieniu czas na rozluźnianie: rolowanie na skróconym jak i rozciągniętym mięśniu
c) Rozciąganie kulszowo-goleniowych, trójgłowego łydki, biodrowo-ledzwiowego
d) Wzmacnianie pośladkowych, m. brzucha
e) Rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego
f) Ciągła praca nad stabilizacją centralną i propriocepcją st. kolanowego

Nie będzie żadnych efektów po ~6tyg? Do ortopedy, prawdopodobnie potrzeba wykonać operacje i usunąć artroskopowo martwicze elementy i troczki rzepki.

()

Z kończyny dolnej i jej charakterystycznych urazów/chorób sporo pamiętam bo dobrze mi wchodziło do łba, miałem ciekawą Panią Doktor od tego. Jak chcecie o czymś innym w takiej pigułce z KD poczytać to napiszcie co.


Stawiam plusa, że min. 5 osób na tagu się znajdzie z taką diagnozą ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#mikrophysio #mikrokoksy #silownia #fizjoterapia #zdrowie #highcarb
Poemat - Z racji, że aktualnie nie mam nic do roboty (czyt. wracam prawie 1h do domu ...

źródło: comment_NoQAh9a6PeJ7LI7n0dcPp1XlRYqwjbsB.jpg

Pobierz
  • 16
Po 15 latach przerwy wziąłem się za kolarstwo rok temu. Zima ładnie na trenażerze przepracowana. Pod koniec zimy do teraz włącznie w prawym kolanie strzyka/chrupie mi koło rzepki przez pierwsze 15minut, trzymając rękę na kolanie czuć jak rzepka przeskakuje przy prostowaniu. Nic nie boli ale mało to przyjemne. Co to może być? Konsultować się z kimś? Od 2tyg łykam structum 500mg 2x dziennie
@Poemat: hmmm... podziekował. Chyba zdiagnozowałem to u siebie, ale dla pewności przejdę się do fizjo. Jakie ćwiczenia są szczególnie polecane na to schorzenie?