Wpis z mikrobloga

@malotka: to znaczy tyle, że gonię koty, jak wchodzą albo próbują wchodzić na blat, ale i tak ich ciekawi co tam mogłbyby znaleźć (chyba tylko gąbkę do naczyń :v). Jeśli masz jakiś uniwersalny patent, to chętnie wypróbuję.

@Azulana: pamiętaj też, że nie wszystkie koty lubią czesanie. Jedne kochają, inne by zabiły. Zależy od kota ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@malotka: Skąd wiesz, że ucieka? Bo mój nie ucieka i metoda polega właśnie na sygnalizacji, że robi coś źle, a nie zalewaniu i straszeniu. Jeszcze raz Ci tłumaczę - nie lejesz po pyszczku, pryskasz lekko i jest to taki sam przekaz, jak każdy inny.

Ponadto metoda spryskiwania wodą jest metodą doraźną, którą stosuje sie jakiś czas, a nie cały czas. Potem nawet nie trzeba pryskać, wystarczy intonacja głosowa, zwłaszcza że
  • Odpowiedz
@Azulana: Żeby już nie powtarzać po poprzednikach to tylko dodam/doprecyzuję:
- W kartonie, o ile wieko będzie miał zamknięte, warto zrobić dwa otwory na przeciwległych ścianach kartonu. Koty uwielbiają kartony, da im one poczucie bezpieczeństwa przy jednoczesnej obserwacji terenu. Mając dwa otwory kot czuje się jeszcze lepiej bo wie, że jak po jednej stronie pojawi się coś go go zaniepokoi to po drugiej stronie może czmychać.
- Smakosiki - za nagradzanie za dobre rzeczy, tzw pozytywne warunkowanie. Kot zrobi coś dobrze nagradzaj. Warto na początku dawać m coś, chwalić gdy zareaguje na imię, podejdzie na komendę ("chodź"), po zabiegach jak czesanie, przycinanie pazurów itd. Nagradzanie smakosikiem albo dawanie posiłku po zabawie wędką/inną zabawką pozytywnie wpływa na psychike kota ponieważ zabawa to taka symulacja polowania w warunkach domowych a gdy kot napoluje sie (po kilku minutach zabawy) czas na konsumpcje czyli jedzenie.
- Drapak, jeżeli jest pionowy, przyjmuje się, że powinien mieć ten słupek do drapania na wysokość stojącego kota z wyciągniętymi do przodu łapkami. Czasem, gdy drapak jest krótszy od tej długości, lub mało stabilny pan kot moze wybrać meble.
- Jakaś trawka do skubania. Koty lubią i potrzebują trawę (pomaga im się odkłaczyć), choć niektóre mogą z braku trawy lub z własnej "głupoty" zacząć jeść rośliny doniczkowe. Warto sprawdzić czy w domu nie masz roślin, które mogą być dla kota trujące np. popularny skrzydłokwiat. Zdarzają się czasem koty, które nie lubią trawy.
- Szczotka/furminator - im wcześniej nauczysz kota takich zabiegów tym lepiej. Kot, nawet nasz dachowiec, regularnie czesany na jesień i wiosnę gubi o wiele mniej siersci. Warto wpierw dać mu do wąchania i agrodzić, jakiś czas póxniej kilka razy przeczesać
  • Odpowiedz
  • 1
@Azulana
Kuweta odkryta jest zdecydowanie lepsza niż kryta (nie wszystkie koty akceptują kryte kuwety, co może powodować oddawanie moczu poza kuweta). Polecam kupić też większą kuwetę.

Drapak im większy tym lepszy chociaż zdarzają się też koty "niskopodłogowe".

Pryskanie na kota woda to jedna z gorszych metod karcenia tak jak klapsy, bicie
  • Odpowiedz
@Satesu: kuweta już jest kupiona, wydaje mi się ze w miarę duża ale jak urośnie mu dupa to pewnie trzeba będzie wymienić. Odkryta, z taka ramka żeby się nie wysypywały żwirek.

Psa nie mam, pies jest u rodziców a u mnie w mieszkaniu będzie samotnie panował kot.

Czy takie małe gowno może mi np zwalić telewizor? Bo planuje na czas bycia małym świrusem zamykać go w salonie, ale stoi tam
  • Odpowiedz