Wpis z mikrobloga

Dom w stanie surowym ukończony - wyjaśnienie. #budujzchaferem

Chodzi oczywiście o wpis w gorących: https://www.wykop.pl/wpis/39590919/dom-w-stanie-surowym-ukonczony-laczna-wartosc-tego/

Podobno łączna wartość tego co na zdjęciu to około 100k złotych. Dla osób, które wybudowały dom to oczywisty fake, ale 400 komentarzy świadczy o tym, że dość dużo osób wierzy lub chce wierzyć, że można wybudować dom tak tanio. Niestety...

1. Ceny materiałów budowlanych przez ostatni rok - dwa poszły ostro do góry. Pewnie część z Was kojarzy "dom za 150 tysięcy" Łukasza Budowlańca. On sam stwierdził, że w tej chwili na taki dom trzeba wydać około 200000. A mówimy przecież o niewielkim domu, którego koszt budowy został zoptymalizowany.

2. Gdyby potraktować komentarz OPa dosłownie, to na zdjęciu rzeczywiście widać około 100k bo widać jedną stronę dachu, ścianę, okno, drzwi i bramę garażową :) Ale czy za 100000 można wybudować dom w stanie deweloperskim, tzn. do wykończenia? Nie i to z kilku przyczyn:

- Koszty przygotowawcze. Media, geodeta, projekt, kierownik budowy i dziesiątki drobnych rzeczy to kilkanaście lub (częściej) kilkadziesiąt tysięcy wydanych już na start.

- Budowa bardzo małego domu do stanu surowego (fundamenty, ściany, dach) za 100000 zł być może byłaby możliwa (dom musiałby być naprawdę mały), ale już zapewnienie ogrzewania, elektryka, hydraulika, tynki wewnętrzne, ocieplenie, tynki zewnętrzne i inne rzeczy to drugie tyle. A jeszcze nie doszliśmy do wykończenia.

3. Wykończenie to studnia bez dna. Czy możliwe jest wykończenie domu za 50000 zł? Tak, jeżeli dom będzie miał kilkadziesiąt metrów kwadratowych całkowitej powierzchni, większość prac wykonamy sami i na dodatek mamy małe potrzeby.

Ile kosztuje wykończenie? Niektórzy mówią 700 za m2, niektórzy 1000, a niektórzy, że bez 1400 zł za m2 nie ma co zaczynać. Prawda jest taka, że nie da się tego uśrednić. Przy dużym domu koszt wykończenia przypadający na 1 m2 będzie niski, a przy małym - wysoki. Przede wszystkim każdy z nas ma inne oczekiwania - jednemu wystarczą tanie panele, a drugiemu drewniana podłoga. Przygotowałem kiedyś arkusz, który pozwoli zorientować się, ile będzie wynosiło wykończenie domu/mieszkania.

https://blog.poradnik-budowlany.com/wykonczenie-domu-wykonczenie-mieszkania/

Na koniec: Nie mam pojęcia, ile może kosztować dom przedstawiony na zdjęciu. Nawet po zapoznaniu się z projektem nie zaryzykowałbym podania orientacyjnej kwoty. Wiem jedno: 100000 za ten dom + 50000 zł za wykończenie to bajki. A szkoda...

#przemyslenia #mieszkanie #dom #oswiadczenie #budujzwykopem
chafer - Dom w stanie surowym ukończony - wyjaśnienie. #budujzchaferem 

Chodzi ocz...

źródło: comment_YOnW6yVXLpqw3ERqo3oBumVzV9CnvT0T.jpg

Pobierz
  • 14
@warszawiak39: Nie pracowałem w budowlance. Masz na myśli to, że kierownik budowy zjawia się na budowie 4 razy albo wypełnia dziennik na samym końcu budowy? Bo i są tacy. Ja uważam, że kierownik budowy musi być na budowie często, ale to powoduje, że powinien zarabiać kilka tysięcy za prowadzenie jednej budowy.
@chafer: na takiej "budowie" jak ze zdjęcia to kierownik wystarczy że sprawdzi wylewanie fundamentów/stropu, czyli pojawi się 2-3 razy i wpisze się że sprawował kontrolę; zwyczajnie nie jest potrzebny, doświadczony brygadzista w zupełności wystarczy; codziennie to byłby potrzebny na inwestycjach za milion+ zł gdy trzeba pogodzić błędy projektowe i brak uzgodnień międzybranżowych zazwyczaj; na takim domku to wpadają po sobie poszczególne ekipy "mietków" murarzy/hydraulików/dekarz/elektryków i nie ma co tam uzdgadniać
co do ceny tego konkretnego domu to też wątpie w 100k, całość raczej 200k, chyba że większość rzeczy udałoby się zrobić samemu po godzinach wykańczając dom w 2-3 lata to możnaby zejść do 170k
@warszawiak39: Nie zgodzę się. Projekty przy domach jednorodzinnych są często złe, wykonawcy miewają przeróżne pomysły i często od projektu odchodzą (czasami słusznie), a budujący dom się po prostu nie zna bo tak naprawdę nie musi. Dobry kierownik budowy staje się więc kimś w rodzaju sojusznika i broni inwestora przed złym projektem i złymi wykonawcami.
@PajonkPafnucy: hahaha ładnie ładnie, on za 100k wybudował ( ͡° ͜ʖ ͡°) a ktoś inny za tyyyyle sprzedaje hahaha ( ͡° ͜ʖ ͡°) ludzie są głupi robiąc takie zarzutki...

@chafer: Budowa domu na FB i tam połowa ludzi buduje w takich cenach, że ja bym nawet garażu za to nie postawił...
Babka podobny dom do mojego i opisuje koszty na poziomie 125k
@mar111cin: Prawda. To samo dotyczy chwalenia się jak mało ktoś wydał na ogrzewanie domu. A potem się okazuje, że spędził miesiąc na Dominikanie i dom był przez ten czas pusty ;)

@geszue: A, dawno nic nie pisałem to postanowiłem napisać, że bait to bait :)