Wpis z mikrobloga

ale ciężko jest nauczyć się czytac, kiedy nie wiesz jak nawet brzmi każda głoska czy sylaby


@jourska: no, a na tym nie polega tzw. szybkie czytanie? Ze nawet nie mowisz w glowie podczas czytania tylko "wchlaniasz" wyrazy. Wiesz, ze "przynies" to czynnosc, a "ksiazke" to rzeczownik, a samo gadanie w glowie podczas czytania spowalnia ten proces dlatego osoby szybko czytajace pomijaja to gadanie. Ci co juz potrafia szybko czytac potrafia 3
@Aedemkun bo uważają że ich sposób porozumiewania się i okazywania emocji jest lepszy niż ludzi słyszących. Taka trochę forma obrony. Sam byłem świadkiem jak osoba słysząca migała coś publicznie przy dość sporej ilości głuchych osób, a część z nich nabijalo się między sobą z niej, że wszystko źle. Najlepsze jest to że potem płaczą że nie mogą się z nikim porozumieć ( ) Nie wszyscy tacy są,
@Aedemkun: nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że przez ich ogólna niechęć do słyszących. Glusi i niedoslyszacy przez swój problem ze słuchem (zwłaszcza od młodości), często dla słyszących sprawiają wrażenie niedorozwinietych, przez co spotykają się z szyderami, ostracyzmem itd w najmłodszych latach swojego życia, co w prostej linii tworzy ich niechęć i zamknięte grupki.
@Vittel właśnie o to chodzi, uczysz się obrazowo każdego słowa. Pomysl teraz że jesteś w rodzinie gdzie każdy jest głuchy, w tym Ty również. Mówisz swoim językiem, bardzo wyjątkowym , gdzie spora część znaczeń to nie jakiś znak pokazany ręką, a wyraz twarzy. Gdzie jest maksymalnie dużo uproszczen w stosunku do języka mówionego i wielu słów po prostu nie ma. Nauczysz się czytać ale dużo jest osób które niestety nie mają takiej
@jourska: wiadomo, ze na poczatek zaczynaja czytac ksiazeczki dla dzieci ze zdaniami "piesek Rex chce jesc", "masz piesku jedzenie",no i potem na coraz trudniejsze levele, ja wiem ze to dla mnie jest oczywiste, ale mysle ze za duzo osob popuszcza i wybacza dlatego oni sie nawet nie staraja nauczyc. Bo dorosly czlowiek, ktory nie ma problemow umyslowych, jednak powinien napisac zdanie "chce kupic gre" to jest podstawa zycia w spoleczenstwie
Co ciekawe, dużo osób głuchoniemych jak do mnie podchodzi to prosi o kartkę i długopis, żeby zapisać co potrzebują. Co zawsze mnie śmieszy bo jednak każdy z nich ma telefon na którym mogli by to napisać.