Wpis z mikrobloga

niemowa to też osoba, która nie mówi. Skoro oni uznają to w jakiś sposób za obraźliwe powinniśmy to uszanować


@Krznl: To słowo "niemy" wobec kogo można stosować? Wobec kogoś, kto w ogóle nie porozumiewa się w żaden sposób? Stan takich osób nazywa się raczej nie od strony komunikacji, bo to np. osoba w śpiączce albo zupełnie sparaliżowana. Czy w ogóle "niemy" dostało bana i ma nie być używane?

Słownikowo niemy to:
Zwlaszcza, ze wszystkie tlumaczenia seriali dla gluchych sa pisane poprawnie po polsku wiec nie rozumiem, czemu oni nie mieliby potrafic napisac zdania "chce kupic gre".


@Vittel: wpadłeś na to, że osoba może być głucha od urodzenia i np. utracić słuch/pogorszyć go znacznie w trakcie życia?
@Acidiscus: jasne mozna wycwiczyc szybsze czytanie ale te kursy uczace zagluszanie artykulacji to chwyt marketingowy, mozna czytac szybciej ale wciaz nie bardzo szybko. Z reguly szybko oznacza mniej wiecej poziom kilkaset slow na minute. Jesli twoj ojciec faktycznie czyta strone w pare sekund i to pamieta to to wykracza poza zdolnosci zwyklego czlowieka, a wchodzi raczej na pamiec fotograficzna, wiec gratuluje
@Kryptonim_Janusz: Ty artykułujesz to co czytasz? Ja tak nie robię, jedynie pojawia mi się taki "cień" danego wyrazu, bardzo szybko i nakładają się następne tworząc zdania. Gdybym chciał "wymówić" w myślach cały wyraz to jedna linijka tekstu sprawiłaby mi ból w dosłownym znaczeniu. Chciałbym czytać całymi zdaniami jak mój tata, ale obszar mojego widzenia mi nie pozwala. Z tego wiem, to on spokojnie widzi wyraz na drugim końcu linii, patrząc się
@Kryptonim_Janusz: @Acidiscus: Z tego co ja wiem to owszem, nauczenie się szybkiego czytania jest możliwe i wbrew pozorom nawet dosyć proste. Prawdziwym problemem jest to że jeśli nie jest to umiejętność nabyta samemu, bez specjalnej nauki, to jest ona po prostu w pewien sposób nienaturalna dla danego człowieka i zazwyczaj prędzej czy później wraca się do swojego tempa czytania. Nie doszukiwałbym się tu specjalnych kwestii genetycznych etc. (chociaż oczywiście to