Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko159
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

401

JAK DZIAŁA JAMNICZEK (1971) - reż. Julian Antoniszczak

Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej znanych filmów animowanych Juliana Antonisza, uznawanego za jedną z najoryginalniejszych postaci w historii polskiej animacji. Ten krótkometrażowy film z 1971 roku jest doskonałym przykładem autorskiego stylu Antonisza i jego eksperymentalnego podejścia

Gizmo_Clan
Gizmo_Clan
z
youtube.com
dodany: 21.06.2025, 18:36:05
  • #
    kultura
  • #
    film
  • #
    ciekawostki
  • #
    gruparatowaniapoziomu
  • #
    qualitycontent
  • #
    animacja
  • 87
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (87)

najlepsze

Xagog
Xagog
Xagog
21.06.2025, 20:06:58 via Wykop
  • 56
Jeden z filmików, które widziałem gdzieś jako gówniak i już ich nie mogłem odzobaczyć.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kilo-bravo
kilo-bravo
kilo-bravo
22.06.2025, 07:55:33 via Wykop
  • -4
@Xagog: rel
  • Odpowiedz
Bogan
Bogan
Bogan
23.06.2025, 16:18:51 via Wykop
  • 2
@Xagog: a to potem wpływało na psychikę dziecka. ach to były czasy teraz już takich filmików nie robią
  • Odpowiedz
Gizmo_Clan
Gizmo_Clan
Autor
21.06.2025, 18:42:42 via Wykop
  • 52
Antonisz zasłynął z tworzenia filmów bez użycia kamery filmowej – zamiast tego malował i rysował bezpośrednio na taśmie filmowej (tzw. technika non-camera). „Jak działa jamniczek” to jeden z pierwszych i najbardziej rozpoznawalnych filmów zrealizowanych tą metodą.

Film w formie żartobliwego „wykładu” prezentuje działanie... jamniczka jako mechanizmu. Narrator w sposób pseudo-naukowy tłumaczy, jak „działa” pies tej rasy, przy czym schematy anatomiczne, przekroje i procesy biologiczne przedstawione są absurdalnie, z humorem i abstrakcją.

To
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

k.....y
konto usunięte 22.06.2025, 12:54:37 via Wykop
  • 7
@Gizmo_Clan: brzmi jakbyś to wysrał z chata gpt, okrągłe słowa o niczym, nawet nie ma o zastosowanej grze słów (wówczas jamniczkiem nazywano potocznie odkurzacz)
  • Odpowiedz
Pasza_Ty_Nasza
Pasza_Ty_Nasza
22.06.2025, 20:39:30 via Wykop
  • 1
@plyty_chodnikowe: Rozpędź się człowieku a drzewo samo Ciebie znajdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
LuckyStrike
LuckyStrike
22.06.2025, 01:38:21 via Wykop
  • 26
Film dokumentalny na ten temat.
Pracowałem przy jego produkcji jako montażysta.
LuckyStrike - Film dokumentalny na ten temat. 
Pracowałem przy jego produkcji jako mo...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wacek901
wacek901
22.06.2025, 12:58:21 via Android
  • 1
@LuckyStrike jak macie na pogonkę jakieś kartony to priv. XD
  • Odpowiedz
LuckyStrike
LuckyStrike
22.06.2025, 16:40:37 via Wykop
  • 2
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Arcanem
Arcanem
22.06.2025, 17:21:08 via Wykop
  • 14
Tak działa prosta eiektryczna mechaniczna stukawka pukawka,
tak działa kapacitrum bieśniowe
tak działa pimbdziawula defuzyjna,
tak działa elektrokapuściocha,
tak działa koziówka stalowa,
tak działa agrafka.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ivan777
ivan777
22.06.2025, 04:41:09 via Wykop
  • 12
Mamy Walta Disneya w domu!
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mk321
mk321
22.06.2025, 13:03:03 via Wypiek
  • -1
@ivan777 no właśnie to jest odwrotność. Myszka Miki była sukcesem komercyjnym. A to artystyczne, którego nikt nie chce oglądać.
  • Odpowiedz
mk321
mk321
22.06.2025, 16:48:13 via Wypiek
  • 1
@ivan777

Mamy Walta Disneya w domu!


Według @czorny_m to porównanie
@czorny_m +3
@mk321 jakbym sobie wyciął połowę mózgu, to co zostało podzielił na pół i jeszcze pogrzebalbym w tym śrubokrętem, to nie wpadłbym na pomysł, żeby w jednym porównaniu zestawiać ze sobą jamniczka i myszkę Miki.
A to że coś jest popularne i kosztowało więcej pieniędzy nie oznacza że
więcej
  • Odpowiedz
d.....a
d.....a
konto usunięte 22.06.2025, 12:45:34 via Wykop
  • 11
dzięki dostałem depresji jak to obejrzałem
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kinlej
kinlej
kinlej
21.06.2025, 21:58:55 via Wykop
  • 11
Inna psychodeliczna animacja
kinlej - Inna psychodeliczna animacja
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Adaslaw
Adaslaw
22.06.2025, 12:53:36 via Wykop
  • 2
@kinlej: tu ten sam film, ale zamiast 480p jest 1080p:
https://35mm.online/vod/animacja/jak-to-sie-dzieje-pyta-agnisia-ze-na-ekranie-widzimy-misia
  • Odpowiedz
Trojden
Trojden
22.06.2025, 18:32:35 via Wykop
  • 0
@kinlej: Jak polskie psychodeliczne animacje, to "Siódemka w krainie dziwolągów" jest pozycją obowiązkową.
https://www.youtube.com/watch?v=-63KNb2kwjI
Krótkometrażówka umieszczona na kasecie wideo-składance razem z m.in. "Bolkiem i Lolkiem", "Reksiem" i "Pampalinim łowcą zwierząt", coś koło 1993 albo 1994. Oglądałem za dzieciaka i miałem po tym koszmary.
Trojden - @kinlej: Jak polskie psychodeliczne animacje, to "Siódemka w krainie dziwol...
  • Odpowiedz
fonderal
fonderal
fonderal
22.06.2025, 15:01:07 via Wykop
  • 8
Jak tu jestem na wykopie, to już chyba czwarta wrzutka jamniczka...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DzikWesolek
DzikWesolek
22.06.2025, 13:09:58 via Wykop
  • 8
Podoba mi się jaką w PRLu przykładano dużą rolę do podkładu muzycznego, nie tylko w tym filmie tylko ogólnie we wszystkim
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

don-tadeo
don-tadeo
22.06.2025, 14:50:12 via Wykop
  • 0
@DzikWesolek:
Podczas słuchania można bez problemu pracować, np. przy linii montażowej w fabryce stali i betonu.

Oglądając film, musisz siedzieć na dupie i wpatrywać się w ekran.

Dlatego unikam tiktoka, ale też nie słucham radia FM.
  • Odpowiedz
yennefer1173
yennefer1173
22.06.2025, 08:39:33 via Wykop
  • 7
kilka dni temu znajomy wspomniał o tej animacji i proszę bardzo wjechała na wykop - to chyba znak od wszechświata, że trzeba obejrzeć jeszcze raz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Filipterka25
Filipterka25
22.06.2025, 15:42:15 via Wykop
  • -4
@yennefer1173: szkoda ośmiu minut.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3102
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2463
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2351
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2038
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1804
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #rozrywka
  • #ciekawostki
  • #nauka
  • #film
  • #sztuka
  • #zainteresowania
  • #muzyka
  • #polska
  • #historia
  • #swiat
  • #wydarzenia
  • #kino
  • #ksiazki
  • #heheszki
  • #literatura

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking