Wpis z mikrobloga

@RitmoXL: @drazekorsarz: @Mu_H: @kwass85: @Zawsze_w_szpilkach: @jck69:

Dzisiaj nie używa się określenia głuchoniemy, ponieważ jest to obraźliwe dla Głuchych. Bo sugeruje że jak są też "niemi" to nie mają swojego języka, a przecież mają! - jest nim Polski Język Migowy, dlatego prawidłowe określenie to Głusi / niesłyszący / słabosłyszący

A co do naszego bohatera na screenie - no to rzeczywiście jego edukacja była zaniedbywana i rodzice nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oreoo: dobrze wiedzieć, dzięki. A jakie określenia odróżniają osoby głuche od urodzenia i przez to nie mówiące na głos od osób, które słuch straciły już po tym, jak nauczyły się mówić (przepraszam za wyrażenie) normalnie?
Ja tylko wszystkim czytającym przypominam, że nie głuchoniemy a głuchy! "Głuchoniemy" często obraża osoby głuche, bo one nie są nieme, mają przecież język :)

Dzisiaj nie używa się określenia głuchoniemy, ponieważ jest to obraźliwe dla Głuchych. Bo sugeruje że jak są też "niemi" to nie mają swojego języka, a przecież mają! - jest nim Polski Język Migowy, dlatego prawidłowe określenie to Głusi / niesłyszący / słabosłyszący

Głusi, a nie głuchoniemi, nauczcie się
@Kryptonim_Janusz: Można wyćwiczyć szybkie czytanie. Przykładowo mój ojciec potrafi czytać 1 stronę w niecałe 10 sekund. Wszystko rozumie i może Ci streścić każdą przeczytaną stronę. Czyta od dziecka. Jak mi opowiadał, to kiedy był na studiach, to czytał w miarę wolno - według niego - (40-50 sekund na stronę), teraz potrafi w niecałe popołudnie przeczytać książkę i sobie pójść na spacer. Ma 60 lat.
Kiedyś się go pytałem jak on to