Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór Mireczki,
jak nauczyć się prawie 3 tysięcy słów? Spędzając ze mną dwa kolejne lata na pewno się dowiesz. Jestem doktorantem anglistyki i nadal dostrzegam braki w moim zasobie słownictwa - postanowiłem coś z tym zrobić. Od ponad 5 lat sumiennie zapisywałem każde niezrozumiałe słowo, w ten sposób powstała lista zawierająca 2788 (słowa, zwroty i idiomy) którą zamierzam teraz poznać jeszcze lepiej. Słowa pochodzą z literatury, zadań ze studiów magisterskich lub Internetu. Wiedzy nigdy dość, dlatego też myślę że dobrym pomysłem jest by i z wami podzielić się moimi materiałami oraz sukcesami/porażkami, zależy co mnie czeka.

Plan jest następujący:
1. każdego tygodnia przygotowuję 25 fiszek (22 ze słownictwem, 3 z idiomami);
2. publikuje je pod tagiem #angielskizdudkiem ;
3. przez 7 dni regularnie powtarzam wyrazy;
4. po tygodniu tworzę kolejną porcję fiszek i powtarzam poprzednią jednokrotnie;
5. po miesiącu robię podsumowanie mojej pracy pod tagiem;
7. po roku znam 1200 pozycji, przy założeniu że miesiąc ma równe 4 tygodnie;
7. nie było punktu szóstego (bo heksakosjoiheksekontaheksafobia), a 7 był dwa razy;

Tag posłuży mi również do dzielenia się ciekawostkami ze świata nauki, a w szczególności języka angielskiego. Chętnie podejmę dyskusję i wysłucham rad dotyczących samokształcenia. Dlaczego akurat fiszki? Wyjaśnię innym razem.

#angielski #angielskizwykopem #nauka
  • 19
Słownictwo na ten tydzień:

Idioms:
be open to question – stać pod znakiem zapytania
at one stroke – za jednym pociągnięciem
someone’s lot (in life) – someone’s general sittuation in life, especially when this is not very good

Vocabulary:
ain’t – nie (am not, is not, have not …) AmE
to flurry smb – zdenerwować kogoś
spur – podnieta, zachęta
torque – moment obrotowy
peril – zagrożenie, niebezpieczeństwo
reiterate – powtarzać coś
@dudek2009: szczerze to az ciezko mi uwierzyc, ze mozna byc doktorantem anglistyki i nie znac tak podstawowych slow szczegolnie aint, torque, apparent

aware, fraudulent, consciousness nie slyszales takich slowek?

nie kojarzysz piosenki acdc STIFF UPPER LIP?
rehearsal to znowu na lekcjach angielskiego nauczycielki lubiły używać, może dlatego,że brzmi całkiem mądrze :P
Zauważyłem błąd. Przy 22. powinno być bugbear*. W ramach przeprosin będę starał się to wam jakoś wynagrodzić. Słówko to ma stosunkowo ciekawą etymologię. Pochodzi z późnego XVI wieku i może zostać przetłumaczone jako problem, szkopuł ale też straszak i postrach. Jestem połączeniem słów bug (od bogey) i bear. Tak więc robakniedźwiedź? W dawnym użyciu stosowany jako straszak na dzieci, potwór który je pożre. Dzisiaj jest to bardziej powód obesyjnego strachu, niepokoju
masz ode mnie kilka przydatnych na twój poziom xD

tamper - majstrować
put sb on the spot - zażyć kogoś
array - szeroki wybór
to dote on - nosić na rękach, hołubić
dork - ćwok
receptive - otwarty na sugestie
outreach - pomoc potrzebujacym
out of sheer curiosity - z czystej ciekawosci
set sb straigt - poprawić kogoś
susceptible - podatny na coś / wrażliwy
get the most out of it -
Chętnie podejmę dyskusję i wysłucham rad dotyczących samokształcenia. Dlaczego akurat fiszki?


@dudek2009: Kolego, wrzucaj to sobie na Memrise. Fiszki będą mało skuteczne, bo:
1. Po takim kilkukrotnym powtórzeniu słówek zapamiętasz je na jakieś parę miesięcy i większość zapomnisz (tak, nawet wtedy, gdybyś powtarzał najpierw te słówka codziennie przez tydzień).
2. Gdybyś nawet miał je powtarzać dużo więcej razy w coraz dłuższych odstępach czasu (a tylko tak byłoby skutecznie), to będziesz z
@dudek2009: chodzi o to, ze lista golych slowek bez naturalnych przykladow w zdaniu, bez wymowy i jeszcze z tlumaczeniem na polski a nie definicja po angielsku.jest bezuzyteczna i takie cos sie zapomina dzien po tym gdy przestales ja powtarzac.