Wpis z mikrobloga

Jak znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? #budujzchaferem

Zdradzę Wam pewną tajemnicę ;) Od kilku miesięcy przygotowuję po cichu kurs o wyborze działki budowlanej. Z dumą stwierdzam, że będzie to najbardziej wyczerpujące opracowanie na ten temat!

Przygotowania były najtrudniejsze. Zbudowaliśmy małe studio nagraniowe po to, aby mnie było dobrze widać i zainwestowaliśmy w mikrofony, aby było mnie dobrze słychać. :) Najbardziej cieszę się z grafik, które przygotował dla mnie Adam Lapko - to właśnie on odpowiada za wszystkie grafiki w mojej książce i na blogu. Przygotował kilkadziesiąt różnych "klocków" (domy, samochody, drzewa, rury, drogi), które potem składam w jedną ilustrację.

To wszystko po to, aby rzetelnie i obrazowo wytłumaczyć różne pojęcia związane z działkami: linie zabudowy, powierzchnie zabudowy, służebność przejazdu i przechodu. Dzięki nim pokażę różne zasady związane z usytuowaniem domu (odległości od granic, od innych budynków, od lasu). Mnóstwo roboty, ale efekt niesamowicie cieszy oko, a poza tym składanie takich klocków to kupa zabawy :) @lapko - wielkie dzięki! W komentarzach więcej przykładów.

A w całym kursie:

- Pokazuję, jak ważna jest świadomość tego, co chcemy wybudować zanim zaczniemy szukać działki. Podpowiadam, w jaki sposób określić swoje oczekiwania względem przyszłego domu.

- Pokazuję, jak oszacować całkowity budżet na działkę i dom, i jak ustalić, ile pieniędzy przeznaczyć na działkę.

- Pokazuję, w jaki sposób wybrać lokalizację działki. Na co zwracać uwagę? Jak podejść do tematu?

- Opisuję plany miejscowe i warunki zabudowy. Z jakimi ograniczeniami możemy się spotkać?

- Opisuję działki rolne, leśne, zagrodowe i klasy bonitacyjne. Na jakim gruncie można, a na jakim nie można się wybudować?

- Pomagam wybrać odpowiedni rozmiar działki i jej odpowiedni kształt. Pokazuję, jak ważne są strony świata i pokazuję, w jaki sposób można umieścić dom na działce.

- Wiele miejsca poświęcam temu, na co uważać wybierając działkę: mówię o mediach, drogach dojazdowych, gruncie, drzewach, melioracji, konserwatorze zabytków.

- Pokazuję, jakie odległości powinny być zachowane między domem, a granicą działki, między lasem, a domem i między różnymi elementami (np. między studnią, a szambem). Sporo miejsca poświęcam obszarowi oddziaływania obiektów.

- W końcu pokazuję jak znaleźć wymarzoną działkę. Opowiadam o różnych możliwościach, pokazuję, ile rzeczy można sprawdzić nie wychodząc z domu. Opisuję w jaki sposób znaleźć na mapach działkę, jak znaleźć plany miejscowe i na co zwracać uwagę.

- Jak wynegocjować dobrą cenę? Daję wiele przykładów z życia na to, w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze.

- Jak kupić działkę? Wskazuję, jakie sprawdzić dokumenty, pokazuję umowę przedwstępną, pokazuję wszystkie formalności do tego, aby kupić nasz wymarzony teren.

Do tego sporo różnych pomocy: checklisty, arkusze kalkulacyjne, FAQ, słowniczek. Duużo materiału.

Jeżeli interesuje cię temat działek to zapisz się:

https://jaksiewybudowac.pl/kurs-dzialka/kurs-o-zakupie-i-wyborze-dzialki.htm - będę informował o postępach prac i pokazywał fragmenty kursu.

Opracowany kurs będzie płatny, ale przyznaję, że jeszcze nie wiem na jakich warunkach będę go sprzedawał. Na razie koncentruję się na tym, aby zrobić coś przydatnego ;)

Pozdrawiam,

Sławek, blog.poradnik-budowlany.com

#budujzwykopem #budowadomu #dom #dzialka #chwalesie
chafer - Jak znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? #budujzchaferem

Zdradzę Wam pewn...

źródło: comment_uD2LiEcX3yr3cVYQey5v5XPEB7xR4ViH.jpg

Pobierz
  • 29
@michlo2: @murarz13: Cenę ustalę jak skończę kurs a myślę, że jeszcze zajmie mi to cały miesiąc. Na razie zrobiłem wstępne rozeznanie i akceptowalna cena takiego kursu mieści się między 180 a 400 złotych. Ale w praktyce i tak ustalę taką cenę, za jaką ktoś będzie chciał ten kurs kupić. ;)
@chafer: jeżeli nie masz uwzględnionego to może napisać również o klasach drogi (w zależności od klasy należy zachować konkretny odstęp do posadowienia budynku).
Cenną informacją jest również, że jeżeli działka rolna w MPZP jest oznaczona jako budowlana to wyłączenie z produkcji rolnej do 500m2 jest darmowe.
Cenną informacją jest również, że jeżeli działka rolna w MPZP jest oznaczona jako budowlana to wyłączenie z produkcji rolnej do 500m2 jest darmowe.


@ThorPL: Natomiast jeżeli gmina nie posiada MPZP to wystarczą prawomocne warunki zabudowy :) Doszczegóławiając, do 500 m2 jest darmowe, ale tylko pod zabudowę na cele mieszkaniowe - NIE KOMERCYJNE.
@chafer: Powiedzmy, że zanim kupię docelową działkę, chciałbym pozbyć się innej w oddalonej miejscowości o dość nietypowym usytuowaniu.
Czy Twój kurs podpowie mi przy okazji w jaki sposób mogę się lepiej przygotować do sprzedaży działki?
@El_Rafael: O sprzedaży działek nic nie będzie. Ale mam kilka rad:

- Ludzie zazwyczaj kupują oczami. Podczas kursu zwracam uwagę na to, że to, jak wygląda działka nie ma większego znaczenia, ale kupujący zwykle kierują się emocjami. Przygotuj działkę tak, aby cieszyła oko - uporządkuj teren, wyrównaj teren, posiej trawę. Nie wiem co masz, ale może warto dać jakieś proste ogrodzenie czy posadzić kilka tuj wzdłuż ogrodzenia? Oczywiście nie ma co
@chafer Skąd taka cena? Ja rozumiem, że zajęło Ci to ileś czasu i zainwestowanych pieniędzy. Te wszystkie informacje są bez problemu do znalezienia w sieci. To nie jest czarna magia, a jeśli ktoś trafi na Twój poradnik to znaczy, że nie ma problemów z poruszaniem się w internecie. Osobiście nie zapłaciłbym więcej jak 70-100 zł. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba wydałeś swoją książkę, to bym dodał jako gratis do książki
@tonawiarywkilkarzeczy: Odpowiedzi jest co najmniej kilka :)

Przede wszystkim kupiłeś działkę więc siłą rzeczy zaniżasz wartość takiego kursu. Oczywiście można trafić na dobrą działkę i wtedy moja pomoc nie będzie potrzebna. Za często jednak widziałem sytuacje, w których ktoś kupił działkę, a potem okazywało się, że nie będzie mógł postawić wymarzonego domu. Albo okazywało się, że okolica ma pewne wady na które nikt wcześniej nie zwrócił uwagi. Albo ktoś nie zrobił