Wpis z mikrobloga

KAWA NIE WYPŁUKUJE MAGNEZU
Według jednego z badań po przyjęciu 400mg kofeiny w ciągu doby tracimy z moczem 4mg magnezu. W parzonej, 340ml kawce znajdziemy 7mg, a w espresso nawet 25mg tego składnika mineralnego, więc po wypiciu kilku porcji wychodzimy z magnezem… na plus! Kawę możemy traktować zatem jako źródło magnezu w diecie. Doskonale wiedzą o tym Koreańczycy po trzydziestce, wśród których kawa jest głównym źródłem tego pierwiastka


źródło: https://www.facebook.com/DietetykaNieNaZarty/photos/a.1414116618617835/2558856797477139/?type=3&theater

#ciekawostki #kawa #kawunia #dziendobry
dzana - KAWA NIE WYPŁUKUJE MAGNEZU
Według jednego z badań po przyjęciu 400mg kofeiny...

źródło: comment_GAh2GsbfhRsRxdnMgxtDbrjDkFT14Kuj.jpg

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
@southlander: zwróćcie uwagę jakiego źródła jest ten magnez, bo branie węglanu czy tlenku to najgorsza z opcji, jest on najgorszej przyswajalny dlatego cena jest tak niska
Mleczan, asparginian, cytrynian - to są najlepiej przyswajalne formy, tutaj różnica wchłanialności jest nawet kilkukrotnie większa w stosunku do w/w
najlepiej wypada magneB6 z takich aptecznych
@secretservice666:
  • Odpowiedz
Mleczan, asparginian, cytrynian - to są najlepiej przyswajalne formy, tutaj różnica wchłanialności jest nawet kilkukrotnie większa w stosunku do w/w


@Mam_wiecej_niz_13lat: No spoko, a te magnezy sprzedawane kilkanaście lat temu w blistrach, w jakiej formie były? Bo ja raczej się odnoszę do tego dziwnego przekonania że kiedyś to były magnezy, a teraz to tylko gównoprodukty z reklam.
  • Odpowiedz
@3mortis: @Inveth: szczerze mówiąc to ja się nie znam, wiele razy słyszałem o tym, że kawa wypłukuje magnez i ta informacja mnie zdziwiła. Wrzuciłem to tutaj jako ciekawostkę licząc na merytoryczne komentarze takie jak od @PC86: @3mortis:

I trochę zdziwiło mnie, że info nie poparte, żadnymi linkami do badań ktoś to wrzucił na główną :)

@deafpool: informacja nie jest z żadnej palarni kawy, nie sugeruj się obrazkiem,
  • Odpowiedz
@dzana: Zrodlo jak najbardziej jest
"Masafumi Saito, Tohru Nemoto, Satoshi Tobimatsu, Midori Ebata, Yulan Le, and Kei Nakajima
Division of Clinical Nutrition, Department of Medical Dietetics, Faculty of Pharmaceutical Sciences, Josai University, 1-1 Keyakidai, Sakado, Saitama 350-0295, Japan"

problemem z wiarygodnoscia moze byc np metodologia

We randomly recruited 19 apparently healthy nonsmokers aged 21–27 years old (8 men and 11 women). They had no self-reported medical history of cardiovascular diseases or
  • Odpowiedz
@dzana: zapomniałeś o jednym, jaka jest przyswajalność magnezu w pożywieniu - bo nigdy nie wynosi ona 100% zależnie od tego jakie są to związki magnezu waha się w przedziale od 2% do 30%.
  • Odpowiedz
@mnlf: no tak, ale zakladamy ze badani nie zmieniali diety, wiec akurat wszystkim po kawie uroslo a po herbacie nie....

Ale jak pisalem wyzej, 19 osob i 2 tyg to za mala probka na takie rozwazania, w 2 tyg to nawet niektore leki potrzebuja wiecej na to zezby organizm ogarnal nagla zmiane i stabilizacje wszystkich procesow

To tak jak by palaczowi odstawic na 2 tyg papierosy, i sprawdzic co sie stalo,
  • Odpowiedz
Nie trzeba być naukowcem, aby zauważyć, że jak długo pijesz kawę to masz skurcze, serce ci kołacze itp. To przez to, że kawa wypłukuje magnez.


@deafpool: Napierdzielam mnóstwo kawy - spokojnie powyżej 300-350 mg kofeiny dziennie. Żadnych skurczy (skurcze to miałem przed takimi ilościami kawy od ponapinanych mięśni), serce mi nie kołacze, ciśnienie podręcznikowe, magnez w normie.
  • Odpowiedz
1.Kawa to nie tylko kofeina.
2. Jaka jest przyswajalność tego magnezu w kawie?
3. Jakie badania?
4. Czy słowo "nawet" oznacza, że podałeś najwyższą wartość jaką znalazłeś, w związku z czym w przeciętnej kawie jest tego składnika mineralnego jednak mniej?
  • Odpowiedz
@dzana: "Tak swoją drogą, pamiętam jeszcze kilka lat temu, w aptece był magnez za 3 złote w takim zwykłym blistrze jak witamina c. Więc co się kurka wodna stanęło, że teraz nie idzie kupić magnezu, bo nie ma. Są tylko jakieś cudowne specyfiki z reklamy w tv za min. 10 zł."

masz tu za 3,5 zł:

https://aptekawaw.pl/-p-8093.html
  • Odpowiedz
@dzana: nie jestem osobą, która może wypowiadać się na takie tematy krytycznie, ale czy ich rozumowanie nie zawiera pewnego naginania wniosków badań dla własnych korzyści?

CONCLUSIONS:

Nighttime compensatory renal conservation was insufficient to offset morning caffeine-induced mineral losses,

resulting in net 24-hour urinary increases of 0.32 mmol Ca and 0.16 mmol Mg.


Czy wnioski nie mówią tylko o zwiększonym wydalaniu magnezu i wapnia z moczem? Nie ma tu nic o większej
  • Odpowiedz
Fake. Brak źródeł. Każdy kawosz wie że po dłuższym obcowaniu z tym trunkiem pojawiajs się skurcze mięśni. Dlatego też warto przyswajać z pożywienia lub suplementów magnez
  • Odpowiedz
  • 0
Wszyscy tutaj odpowiadają jak to ja bym był autorem tej ciekawostki, a ja tylko skopiowałem to z facebooka, do którego wkleiłem linka

@proszebardzo2: ja z kolei poję dwie kawy dziennie i nie mam takich problemów. Owszem zdarzyło mi się parę razy, ale to było w okresach dużego niewyspania, zmęczenia i stresu. Raczej w tym czasie nie piłem więcej kawy niż zwykle, dlatego skłaniam się do teorii @PC86:
  • Odpowiedz