Wpis z mikrobloga

@namrab Niestety nie pamiętam nazwy tego efektu i jestem dość mało zaznajomiony ze sztuką fotografii, ale mało co irytuje mnie jak ta sztuczka. Posiadając obiektyw umożliwiający dobre powiększenie, powiększeniu de facto ulegają wszystkie obiekty. A to znacząco wpływa na proporcje na zdjęciu. Dlatego często odrzucają mnie zdjęcia miasta i gór w tle, które wyglądają, jakby wyrastały na kilometry do góry gdzieś 100 metrów za ostatnim domem w mieście.
  • Odpowiedz
@namrab Właśnie zastanawiałem się nad tym zdjęciem, strasznie nienaturalne proporcje. Nie rozumiem, dlaczego więcej czasu poświęca się nad komputerową modyfikacją zdjęcia, zamiast oddać się fotografii? W większości przypadków efekt końcowy jest tak sztuczny, że równie dobrze można stworzyć taki obraz od podstaw na komputerze i wyjdzie na to samo.
  • Odpowiedz
@matka_boska_pancerna: Chyba kolego coś Ci się pomieszało. To o czym mówisz to kompresja perspektywy, czyli im większa ogniskowa obiektywu, tym większe wydają się obiekty w tle. To normalne i kreatywne zjawisko.

To o czym mówi kolega @namrab to sztuczne powiększenie księżyca w postprocesie. Można to uzyskać np. strzelając księżyc długim teleobiektywem, wklejając go później np. za pomocą Photoshopa.

I jak uwielbiam zabawy Photoshopem w dobrym guście, tak przedstawianie zdjęcia
  • Odpowiedz
Niestety nie pamiętam nazwy tego efektu i jestem dość mało zaznajomiony ze sztuką fotografii, ale mało co irytuje mnie jak ta sztuczka. Posiadając obiektyw umożliwiający dobre powiększenie,


@matka_boska_pancerna: to tak nie działa jak napisałeś, ale pomijając to, żeby zrobić taki szeroki kadr gór obiektywem 500mm (takiego mniej więcej trzeba by użyć żeby księżyc wyszedł taki duży) to zdjęcie musiałoby być zrobione gdzieś z Babiej Góry.
  • Odpowiedz
@XsomX: @Michu2018: Periapsis - oprogramowanie własnego autorstwa, najnowsza wersja powstaje już dobre kilka lat, a mi cały czas nie brakuje pomysłów na nową funkcjonalność ;)

@matka_boska_pancerna: Chodzi o to, że autor wkleił powiększony Księżyc w photoshopie. Równie dobrze można by zrobić takie zdjęcie w dowolny inny dzień, a potem dodać zaćmienie. Nie chodzi o samo zastosowanie długiej ogniskowej w celu kompresji perspektywy, w ten sposób ogromny
namrab - @XsomX: @Michu2018: Periapsis - oprogramowanie własnego autorstwa, najnowsza...
  • Odpowiedz