Wpis z mikrobloga

@drvcev: to sie tak mowi, ja jak po stazu za 1200 dostalam 1800 to myslalam ze nie bede miala co z pieniedzmi zrobic xD teraz zarabiam kilkukrotnosc tego i powiem Ci ze jakos to wrazenia na mnie nie robi. jasne, odkladam co miesiac 2-3k, nie martwie sie czy bede miala w co sie ubrac czy co zjesc, nie licze kazdego produktu co do grosza, bo tamten jogurt 20gr tanszy to moze
  • Odpowiedz
To nie jest nawet klasa średnia


@szatanskii: chyba w tym momencie kpisz.

To praktycznie top 1% dochodów w Polsce ale jeszcze nie klasa średnia? To gdzie tu się zaczyna klasa średnia? Trzeba być dziedzicem milionowej fortuny?
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: Hej, no moim zdaniem klasę średnią reprezentują w większości właściciele średniej wielkości przedsiębiorstw. W Polsce jest olbrzymie rozwarstwienie i bycie w top 1% najlepiej zarabiających ludzi na etacie ciągle nie pozwala na życie w luksusie. Zależy co rozumiemy przez klasę średnią. Wiem za to, że stopa życiowa ludzi z IT zarabiający ponad 15 tys. nieznacznie odbiega od tej, którą reprezentują ludzie zarabiający średnią krajową. Oczywiście jest to moja subiektywna opinia,
  • Odpowiedz
@drvcev: tak juz jest, wiecej zarabiasz = na wiecej sobie pozwalasz. Na początku kariery mialem 1300zł netto u jakos dawalem rade. Pokoj razem z kumplem, tanie piwo i kasza z cebulą. Potem byly wieksze kwoty i wieksze potrzeby. Przy wzglednie sporych stawkach jak na PL wydawałem już po 2000zł na samo jedzenie, kilka stów w weekend na impreze, zamiast ramoneski z zary za 100zł kurtka skórzana za 1,5k, a zamiast biletu
  • Odpowiedz
Czytając mirko, niesamowicie śmieszą mnie domorośli „milionerzy” z IT, którzy uważają, że 10 czy 15 tysięcy PLN miesięcznie to fortuna, która czyni z nich bogaczy i „lepszej klasy” ludzi.


@Samcro: Tak widzę programistów 15k z vikop.ru ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Kiedy widzisz jak Mireczek, który ma 6,8 miliona na koncie i 700
QBA__ - > Czytając mirko, niesamowicie śmieszą mnie domorośli „milionerzy” z IT, któr...

źródło: comment_2tEmtoF29SxdrrVFlcewU07IoeiKkLcM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ChamskoCytuje: Otóż to. Kupuje się lepszej jakości jedzenie, nie oszczędza się na usługach, ale nie jest to nagle jakaś radykalna zmiana. Nadal nie stać cię na dom w dobrej lokalizacji za gotówkę, dobry samochód, mieszkanie w hotelu. Chodzisz do takich samych sklepów jak cała reszta.
  • Odpowiedz
@szatanskii: no właśnie nie czuć tej zmiany wcale. Chyba dopiero przy stawkach 25-30k żyjesz tak że nic sobie nie odmawiasz, nie zastanawiasz się czy może kupić mango za pół roku jak bedzie tańsze itp. A przy tym mimowolnie odkładasz hajs. Jak miałem 2k netto to myślalem że przy 5k to bede oszczędzał 3k, a wcale tak nie było, niewiele sie w sumie zmieniło oprócz tego że stac mnie bylo na troche
  • Odpowiedz
no moim zdaniem klasę średnią reprezentują w większości właściciele średniej wielkości przedsiębiorstw


@szatanskii: to dodawaj adnotacje do swoich postów że nie używasz tego samego słownika co reszta populacji naszego kraju

https://sjp.pwn.pl/sjp/klasa-srednia;2528028.html

klasa średnia «grupa ludzi zamożnych* o ustabilizowanej sytuacji finansowej i zawodowej»


A nie 'grupa właścicieli przedsiębiorstw średniej wielkosci', skąd w ogóle ci to przyszło do głowy?

  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: Rozumiem, dzięki. W takim razie definicja ludzi zamożnych w Polsce moim zdaniem jest wypaczona, ale masz rację, jest jaka jest. Problem jest taki, że zamożny jest ten co zarabia na etacie 300 brutto i ten co kilkanaście milionów.

Dodatkowo myślałem, że brak 'ustabilizowanej sytuacji finansowej i zawodowej' to ubóstwo.
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama Na Wykopie wśród niektórych panuje dziwne przekonanie, że klasa średnia w Polsce zaczyna się od zarobków amerykańskiej klasy średniej i wynosi poniżej 1% populacji. Tymczasem Credit Suisse w swoim raporcie z 2015 roku szacuje klasę średnią w Polsce na ponad 19% społeczeństwa. Gdy weźmiemy dane z poniżej infografiki (opublikowanej przez GUS), to do bycia klasą średnią w Polsce predysponują nas zarobki już na poziomie 5.5k PLN brutto
Jerry664 - @vascodagama Na Wykopie wśród niektórych panuje dziwne przekonanie, że kla...

źródło: comment_baKW3DIeOSJ7KJ1GOodKPHSHLAjDQ5Wu.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Jerry664: otóż to, generalnie klasa średnia to cały worek pomiędzy 'klasa biedna' (ludzie którzy nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb) a 'klasa bogata' (tu jest moim zdaniem trudniej określić, ale po mojemu to po prostu klasa ludzi która może żyć z majątku, nie musi pracowac. W Polsce zaczynało się to od ok. 2 mln zł majątku nie wliczając własnego domu co daje eleganckie 80k do 120k rocznie samych odsetek, grubo powyżej
  • Odpowiedz
  • 2
@drvcev
Wez pod uwagę jeszcze miejsce zamieszkania.
Ile kosztuje mieszkanie w twojej miejscowości?
Bo w Warszawie 500-700 tys.

I to jest odpowiedź ze 10 to mało
  • Odpowiedz
@m_bielawski: takie pieniądze pozwalają na o wiele wiecej, ale jedni tego nie doceniają, a inni ignorują. Za taką kasę stać cię na najnowszy telefon i wysoki abonament. Karnet na siłownię, wyjście do restauracji kiedy chcesz, pójście na koncert idola kiedy chcesz. Dobre ubrania i niezłe auto - nawet jeśli w leasingu. Postawienie grupie znajomych kolacji albo kilku kolejek w barze. A przy tym wszystkim spokojny sen, bo jeszcze jesteś w stanie
  • Odpowiedz