Wpis z mikrobloga

Niepojęta skuteczność matematyki w naukach przyrodniczych, Eugene Wigner

Stosowność języka matematyki do formułowania praw fizyki jest cudownym darem, którego ani nie rozumiemy, ani nań nie zasługujemy. Powinniśmy być za niego wdzięczni i mieć nadzieję, że pozostanie on w mocy w przyszłych badaniach, oraz że rozszerzy się on, lepiej lub gorzej, dla naszej przyjemności a może też dla naszego zmieszania, na szerokie gałęzie wiedzy.


Znakomity artykuł z przełomu lat 50. i 60., oddający uczucia i pobudki dużej części fizyków teoretyków. Mnie też zawsze fakt, że cokolwiek można policzyć i to jako ogólne prawo, raz na zawsze, nie jednorazowo, ciągnął do fizyki bardziej niż jakiekolwiek doświadczenie. Doświadczenia to cienie, opis matematyczny to idee.


#fizyka #matematyka #filozofia #nauka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Clermont: tak jest! zawsze zdumiewało mnie jak liczby, na których wykonano operacje wymyślone przez ludzi prowadzą do wyników, które odpowiadają temu, co daje nam natura, za którą stoi szereg skomplikowanych praw. Oczywiście zawsze są jakieś niepewności pomiaru i uproszczenia, ale to nic ()
  • Odpowiedz
@JurgenKaczowka: Nie, przeczytam w wolnej chwili.
@boiledturtle: @Ilmarinen: Moim zdaniem częściowo tworzymy, częściowo odkrywamy. Trudno wobec takiej skuteczności uwierzyć w to, że to tylko wytwór umysłu. Ale może być też tak, że jeden element rzeczywistości ma wiele możliwych opisów matematycznych, a my trafiamy na któryś, błędnie przekonani, że to niesamowity cud, albo że struktura rzeczywistości zawiera jakieś inherentne i nienaruszalne jądro, a my dobudowujemy sobie nasze
  • Odpowiedz
"By było to możliwe, prawa przyrody muszą być wcześniej sformułowane w języku matematyki, by być obiektem dla użytku matematyki stosowanej."

@Clermont: A może to ludzki umysł złudnie doszedł do takiego wrażenia (nie da się ukryć, że przez potwierdzalność użycia języka matematyki do opisu przyrody), iż przyroda musi być sformułowana w języku matematyki? Może jest inny język, nie do wyobrażenia dla ludzi poprzez nasze widzenie świata, który umożliwia dojście do tego samego albo nawet głębszego rozumowania?

"Trudno jest uniknąć wrażenia, że stajemy tu wobec cudu, zupełnie porównywalnego w swej uderzającej naturze z cudem polegającym na tym, że ludzki umysł może wiązać razem tysiące argumentów bez wpadania w sprzeczności, lub z dwoma cudami: istnieniem praw przyrody i zdolnością umysłu ludzkiego do przepowiadania
  • Odpowiedz