Wpis z mikrobloga

Mieli, Mirabelki

Chciałbym Was podpytać o formę oszczędzania/inwestowania pieniędzy.
Mam 30 lat i żeby na starość nie wpierdzielac sucharow wypadało by zacząć odkładać na emeryturę przyszłość.
A jak nie fotkę to córce coś zostawić, która wychowuje jak swoją :)

Zwykła lokata to jest topienie oszczędności.
Fundusze inwestycyjny? Jeżeli tak to jaki?
Jakiś przybankowy czy może inną formą będę wdzięczny za każdą pomoc i wskazówkę

Na start mam 5 k plus miesięcznie do 400 zł jestem wstanie przeznaczyć
#finanse #ekonomia #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie
Pozdrawiam
Mariusz
  • 19
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: no mrożenie, ale lepsze to niż strata - sporą część powinien trzymać na czymś takim. Z funduszami racja, ale traf na ten dobry. Tutaj ranking ok. 190 za ostatnie 12 m-cy - tylko 10 przekroczyło wynikami oprocentowanie lokat u Leszke Czarneckiego. A jeszcze pewnie dochodzą opłaty za zarządzanie:
https://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/rankingi/firma/--/produkt/--/grupa/--/nazwa/--/typ-jednostki/--/data/2018-11-30/limit/30/strona/1/sort/5/sort_dir/DESC/
Powodzenia :P
Gdyby to chociaż dawało minimum 20% to jeszcze by był jakiś sens się w to pakować
Słowem wyjaśnienia - to pierwszy lepszy ranking jaki znalazłem; chyba jest tam więcej niż 190. W perspektywie 3 lat wyniki są lepsze, ale nadal najlepsze lokaty przebijają zdecydowaną większość z funduszy (dla 100 wyników na stronę jest 6 stron i gdzieś w połowie już pierwszej kończą się fundusze przebijające kilkanaście % za 3 lata).
no mrożenie, ale lepsze to niż strata - sporą część powinien trzymać na czymś takim


@MaybeTomorrow: Nie nie powinien. W aktualnej sytuacji to daje więcej szkody niż pożytku. Jak zsumujesz podatek 19% plus wpływ inflacji to nawet najlepiej oprocentowane lokaty nadal nie dadzą ci faktycznego zysku. W takim wypadku już lepiej mieć ten hajs pod przysłowiowym materacem i móc z niego w każdej chwili skorzystać co daje ci bezpieczeństwo. A najlepiej
Nie nie powinien. W aktualnej sytuacji to daje więcej szkody niż pożytku. Jak zsumujesz podatek 19% plus wpływ inflacji to nawet najlepiej oprocentowane lokaty nadal nie dadzą ci faktycznego zysku.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: lokata w idea bank: 3.9% na 3 m-ce. Nawet przy założeniu kapitalizacji rocznej, czyli że 4 lokaty pod rząd dają mi 3.9%, wychodzi 3,159 - sporo powyżej inflacji, która chyba w okolicy 2% krąży aktualnie.

W takim wypadku już lepiej
lokata w idea bank: 3.9% na 3 m-ce. Nawet przy założeniu kapitalizacji rocznej, czyli że 4 lokaty pod rząd dają mi 3.9%, wychodzi 3,159 - sporo powyżej inflacji, która chyba w okolicy 2% krąży aktualnie.


@MaybeTomorrow: No i opłaca się to tylko i wyłącznie przy lokacie do 12 tys złotych. Jak wchodzi ci podatek belki to już gówno z tego jest jeśli chodzi o realny zysk.

No nie. Lokatę możesz zerwać