Wpis z mikrobloga

Pod koniec kwietnia tego roku wbiłem pierwszą łopatę w ziemię pod budowę mojego domu. Nie jestem informatykiem 15k, więc plan był prosty robię jak najwięcej samemu, ale korzystam z dobrej jakości materiałów. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z budowlanką a wiedzę czerpię od znajomych fachowców i Internetu. Dom szkieletowy wg. projektu znalezionego w sieci, 97m2 z możliwą adaptacją poddasza ok 45m2.

Zleciłem: postawienie szkieletu, dach, kominy, elewacja.
Zrobiłem: fundament, kanalizacje poziomą, elektrykę, hydraulikę, przygotowałem podłogę pod wylewkę.
Co jeszcze zrobię: prawie całą resztę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z ciekawszych rzeczy: rekuperacja, biologiczna oczyszczalnia ścieków, kafelkowanie

Na budowę jeżdżę codziennie prosto z pracy i soboty, czasem pomaga mi żona. Zawdzięczam jej prowadzenie dokładnych zapisków dotyczących wydatków i pilnowanie trzymania się budżetu. Jak do tej pory idzie wszystko zgodnie z naszym planem i wydaliśmy 200k.

Mam zdjęcia ze wszystkich etapów budowy, zainteresuje to kogoś?

#domnadpotokiem #dom #budownictwo #budujzwykopem
redwoj - Pod koniec kwietnia tego roku wbiłem pierwszą łopatę w ziemię pod budowę moj...

źródło: comment_ahpH4cvzppp8ns7oW2FLawCSLPU3LNXz.jpg

Pobierz
  • 403
  • Odpowiedz
@Qullion: Patrząc na pracę mojego brata który w tym siedzi od jakichś 20 lat a teraz zaczyna wykonywać inteligentne domy to jednak jest bardzo ważne doświadczenie w tym fachu.
A ze swojego doświadczenia co do hydrauliki to powiem wprost, wolę dobrze zapłacić fachowcowi o określonej marce niż oszczędzać i brać 'takiego co robi po taniości' czy robić samemu. Samemu to ja mogę odpowietrznik automatyczny wymienić czy jakiś inny zawór a
  • Odpowiedz
@SiDi: Kierownik budowy był zaufany, ale po dobrym początku chyba rozzuchwalił się w trakcie roboty widząc brak nadzoru z mojej strony (bo byłem za granicą) i zaczął przepuszczać byle co, kontrolował niektóre rzeczy przez MMSy zamiast przyjechać na budowę i osobiście sprawdzić itd. No i zamiast domagać się zrobienia od nowa schrzanionych rzeczy, to wszystko naprawiali "patentami". Po prostu pokpił sobie sprawę - był przekonany, że jakoś to będzie i
  • Odpowiedz
@WezyrSShot sam jestem na etapie wyboru reku czy bez reku. Piszesz że siedzisz w branży. Co polecasz? Da się zrobić system rekuperacji tak żeby nie było widać rur?
  • Odpowiedz
@Wysztiglowany: Mam 150m2 domu budowanego w ten sam sposób. Koszty ogrzewana gazem to 300zł w miesiącach grudzień-luty. Niech ktoś spróbuje to osiągnąć przy tradycyjnej technologii. Kanada, Szwecja to kraje gdzie króluje ta technologia. Dom murowany sprawdza się właśnie w ciepłym klimacie (Chorwacja, Grecja) gdzie przez swoją dużą przewodność cieplną dom murowany "pompuje" chłód z ziemi.
  • Odpowiedz
jak narobię za dużo dzieci to rozbuduje poddasze.


@redwoj: Ach, znam to. Standardowe myślenie par budujących domy. Często się też się okazuje, że za duży dom, a dzieci nie chcą mieszkać ze starszymi.
  • Odpowiedz
@redwoj: Jak ściągniesz sobie dialux 6 evo to zamodelujesz całą instalację oświetleniową i wnętrza, a jak dorwiesz kogoś z ArCadia electrical to i instalację elektryczną w ogóle.
  • Odpowiedz
@menelki: Reku tez robiłem samemu. Umieść reku na poddaszu i tamtędy rozprowadź od skrzynki rozdzielczej tymi plastikowymi dwuściennymi po pokojach. Do pomieszczeń na dole schodź ścianami w górnych pokojach. Przecież idealnie się do tego nadają.
  • Odpowiedz
@michals1994: Powiedz mi co ta za wada że taki dom się szybko wychładza? Chyba że ktoś zamierza palić kopciuchem co do rana nie trzyma. Z resztą moim zdaniem to kolejny mit. Gdy wyłączę ogrzewanie o 23:00 przy takiej pogodzie jak dzisiaj to do rana temp spada maksymalnie 2st C. Oszem mam podłogówkę na parterze ale cienką anhydrytową. Te domy mają wady ale są zupełnie inne niż się wszystkim wydaje.
  • Odpowiedz