Wpis z mikrobloga

Pod koniec kwietnia tego roku wbiłem pierwszą łopatę w ziemię pod budowę mojego domu. Nie jestem informatykiem 15k, więc plan był prosty robię jak najwięcej samemu, ale korzystam z dobrej jakości materiałów. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z budowlanką a wiedzę czerpię od znajomych fachowców i Internetu. Dom szkieletowy wg. projektu znalezionego w sieci, 97m2 z możliwą adaptacją poddasza ok 45m2.

Zleciłem: postawienie szkieletu, dach, kominy, elewacja.
Zrobiłem: fundament, kanalizacje poziomą, elektrykę, hydraulikę, przygotowałem podłogę pod wylewkę.
Co jeszcze zrobię: prawie całą resztę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z ciekawszych rzeczy: rekuperacja, biologiczna oczyszczalnia ścieków, kafelkowanie

Na budowę jeżdżę codziennie prosto z pracy i soboty, czasem pomaga mi żona. Zawdzięczam jej prowadzenie dokładnych zapisków dotyczących wydatków i pilnowanie trzymania się budżetu. Jak do tej pory idzie wszystko zgodnie z naszym planem i wydaliśmy 200k.

Mam zdjęcia ze wszystkich etapów budowy, zainteresuje to kogoś?

#domnadpotokiem #dom #budownictwo #budujzwykopem
redwoj - Pod koniec kwietnia tego roku wbiłem pierwszą łopatę w ziemię pod budowę moj...

źródło: comment_ahpH4cvzppp8ns7oW2FLawCSLPU3LNXz.jpg

Pobierz
  • 403
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kristof7: elektryka to nie jest coś trudnego, wystarczy gdzieś się przyjrzeć jak ktoś robi i można sobie samemu zaprojektować i zrobić, a elektryk niech to pospina w skrzynce. Rekuperacja to już w ogóle prosta sprawa.
  • Odpowiedz
@Arachnofob: Obecne zakupy i wydatki odpowiadają w przybliżeniu stanowi surowemu zamkniętego budynku. W standardowym budownictwie szacuje się, że stan surowy zamknięty to około 55–60% całkowitego kosztu inwestycji. Łatwo wyliczyć, że szacunkowy koszt całości może wynieść około 1800–2000 zł/m2 powierzchni użytkowej (120 000 zł za cały dom), co jest z kolei o około 30–35% mniej niż w przypadku konstrukcji szkieletowej strawbale w systemie zleconym, jest to różnica znacząca. Oczywiście przy większym
  • Odpowiedz
@redwoj: ale brzydkie jest dzisiejsze budownictwo u nas. Paręnaście lat i będziemy patrzeć na to jak na domy z prlu. Wszystkie takie same i bez żadnego gustu ( ͡° ʖ̯ ͡°) szkoda gadać
  • Odpowiedz
@kto_zjadl_moj_tort: po prostu zapytam, byle mieć odpowiednią wydajność do metrażu, a sam montaż to już nie jest trudny, kilka rur, trochę kołków, puszki zbiorcze, największy problem to przewierty w stropie. Zamontowałem kilka i nie potrzeba do tego wielkiej wiedzy.
  • Odpowiedz