Wpis z mikrobloga

Wesołe jest życie staruszka…
Chyba, że ten staruszek żyje w Korei Południowej, wtedy nie jest już tak różowo.

Ubóstwo°:
45.7%: tyle starszych osób°° żyje w Korei poniżej granicy ubóstwa – najwyższy procent wśród wszystkich krajów badanych przez OECD.
Dla porównania, w Polsce mamy tylko 8.5%.

Samobójstwa wśród seniorów°°°:
78 na 100 000 osób – to rezultat Korei ("najlepszy" na całym świecie).
Kolejne na podium są: Czarnogóra 64/100K i Sri Lanka 52.3/100K , natomiast Rzeczpospolita z wynikiem 13.6 na 100K ginie w tłumie.

Skąd takie słabe statystyki Republiki Korei? Czy panuje tam bieda i brak perspektyw?
Jeśli mówimy o seniorach - tak.

TL;DR


Full Story
Historia koreańskich emerytów nie należy do najprzyjemniejszych. „Zapomniana generacja” to ludzie, którzy wypracowali sukces gospodarczy Korei (nazywany cudem nad rzeką Han). Pracując niezliczone godziny za wszelką cenę starali się poprawić sytuację swoich dzieci. Problem polega na tym, że delikatnie mówiąc – zostali na lodzie.
System emerytalny stworzono w Korei dopiero w latach osiemdziesiątych i od początku był on mocno kulawy. Wymagania to min. 10 lat płacenia składek (jeśli kogoś zwolnili w kryzysie z 1997 roku, to nie ma nic), a bazowa emerytura wynosi oszałamiające 200,000 wonów na miesiąc (koło 670 PLN). Teoretycznie istnieją dodatkowe systemy pomocy socjalnej, ale wyłączone są z niej osoby posiadające dzieci.
I tu pojawia się największy problem koreańskich seniorów.
Tradycyjnie w konfucjańskiej rzeczywistości to właśnie dzieci zajmowały się opieką nad starzejącymi się rodzicami, stąd realnie przez lata nikt nie potrzebował systemu emerytalnego. Społeczeństwo Korei przechodzi jednak rewolucję kulturalną, której ofiarami zostali Koreańczycy po 65 roku życia. Przykładowo w ciągu ostatnich 15 lat liczba młodych Koreańczyków, którzy uważają, że powinni się zająć rodzicami spadła z 90% do 37%. Podobnie zmniejszyła się liczba seniorów mieszkających z rodziną (z 75% w 1994 roku do 32.5% w 2014 r.).

Konfucjanizm nie został jednak wyparty całkowicie – cały czas osobom starszym należy się w Korei większy szacunek. I tu pojawia się kolejny problem. Jeśli do pracy przychodzi mniej wykwalifikowany, ale dużo starszy Koreańczyk młodsi od niego koledzy mają trudności z przydzielaniem mu prostych zadań.
Aby uniknąć niezręcznej sytuacji najwygodniej jest po prostu nie zatrudniać emerytów (kiedyś w Korei puszczali nawet dokument z takim panem, który prosił młodszych kolegów, żeby traktowali go jak zwykłego pracownika).

Jaka jest więc wizja spokojnej starości w Korei? Do wyboru mamy: życie na krawędzi społeczeństwa, zbieraniem złomu po ulicach, bądź s---------o.

° https://data.oecd.org/inequality/poverty-rate.htm
°° starsza osoba, tj. mająca powyżej 65 lat
°°° http://apps.who.int/healthinfo/statistics/mortality/whodpms/

#merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

#gruparatowaniapoziomu #korea #ciekawostki #historia #emerytury

Rys. Wesołe jest życie staruszka…
Merkuriusz_Ordynaryjny - Wesołe jest życie staruszka…
Chyba, że ten staruszek żyje w...

źródło: comment_swHM0BMeGup28jinUswijQEDAtnr55zT.jpg

Pobierz
  • 158
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Merkuriusz_Ordynaryjny bardzo sie cieszę ze to opisales bo sprawa malo znana u nas a szkoda, przeciez kazdy widzi bogata i zajebista koree. Widziałem na wlasne oczy starych ludzi pracujących żeby związać koniec z koncem i zbierajacych tekture na ulicy. Młodzi Koreańczycy oczywiście nie widza problemu, moj kolega(swoja droga mocno oswiecony jak na nich) stwierdził ze przecież to nic złego ze ktos chce sobie dorobić. No zajebiscie szczegolnie jak ma sie 75
  • Odpowiedz
Obecny skutek religii katolickiej jest taki, że ludzie odwracają się od swoich rodzin, ponieważ nie potrafią one zaakceptować odmiennego zdania swoich dzieci na ten temat.

@arealhumanbean:
Potrzebny dowód na powszechność tego zjawiska.

o jest problem tylko i wyłącznie katolików, że ich religia zmusza ich ostracyzmu wobec niewiernych oraz do ich "nawracania".

Potrzebny jakikolwiek zapis z oficjalnej wykładni KK o zmuszaniu do ostracyzmu osób niewierzących.
  • Odpowiedz
@kakasz: ciężko jako turysta to zrozumieć. Tak samo jak ktoś ląduje w Polsce i widzi, że wszystko działa, w mieście pełno aut, nie ma gdzie zaparkować, pod miastem domy nie z kartonu, na działkach czasami wartych po $100-200k. Ludzie normalnie ubrani, bezdomnych mniej niż w dowolnym dużym mieście najbogatszego państwa świata. Jak ktoś się nie zna na ekonomii itd., to ciężko mu zrozumieć, że najczęściej spotykana pensja w takim kraju,
  • Odpowiedz
Moglibyśmy znacznie więcej zainwestować (w nieruchomości lub inne aktywa, nigdy nie ma pewności że akurat nieruchoości na wartości zyskają) gdyby z naszych pensji nie odciągano składek na zabezpieczenie społeczne

@PC86: G---o byście odłożyli tak jak teraz a na koniec wyciągnęlibyście łapy do Państwa o wsparcie. Nie masz co się oszukiwać że to przez to że Państwo ci zabiera.
Widać to po Koreańczykach którzy są przecież dużo solidniejszym i pracowitszym narodem
  • Odpowiedz
@tomashj2: dzięki za dobre słowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przyznam że zbierając dane spodziewałem się przede wszystkim na informacji o bogatym ale starzejacym się społeczeństwie. Widziałem biednych ludzi na ulicy, ale nie zdawałem sobie sprawy ze skali tego zjawiska.
Jeśli masz chwilę to polecam zerknąć na pierwszy link z wpisu (z danymi z oecd) - mówi więcej niż słowa.
  • Odpowiedz
@Merkuriusz_Ordynaryjny: Ha, jak 12 lat temu w USA rozmawiałem z Koreańczykiem to ten z dumą mi opowiadał jak to w jego kraju jest ogromny szacunek dla starszych i jak to jest lepsze od systemu emerytalnego i jak bezduszni Amerykanie odstawiają swoich rodziców do domu starców...
  • Odpowiedz
a przeskakiwanie po podziałach powoduje chaos w tej dyskusji


@ediz4: Bo podział jest w dwóch prostopadłych do siebie osiach, a nie w jednej (zobacz wykres w komentarzu wyżej). Sprowadzanie tych dwóch osi do jednej właśnie tworzy chaos.
  • Odpowiedz
Lewica-prawica i autorytaryzm-liberalizm (w sensie światopoglądowym, nie gospodarczym) to dwie prostopadłe osie na wykresie poglądów politycznych.

@raj: To już napisałem. Przy czym w polskiej tradycji lewica jest mocno konserwatywna, bo tak ją ukształtował PZPR.
  • Odpowiedz
Przy czym w polskiej tradycji lewica jest mocno konserwatywna, bo tak ją ukształtował PZPR


@void1984: No nie powiedziałbym. Nowa lewica - np. Razem czy Zieloni - bynajmniej taka konserwatywna nie jest.
  • Odpowiedz
@raj: Nope. Powszechnie przyjęty jest podział ze względów światopoglądowych. Twierdzisz że Stalin był lewicowych konserwatystą? Niby w jaki sposób?
Konserwatyzm

ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społecznego oraz umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet....

Komunizm bazował na zburzeniu istniejącego porządku społecznego i zbudowaniu nowego społeczeństwa. W jaki sposób to umacnia tradycyjne wartości? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego w założeniach
  • Odpowiedz
Nowa lewica - np. Razem czy Zieloni - bynajmniej taka konserwatywna nie jest.

@raj: Ona nie zaistniała, to są po prostu duże kanapy.
Lewicę u nas ukształtowały PZPR i PiS, który przejął elektora tęskniący za komuną.
  • Odpowiedz
@void1984: Masz ładne odloty

Co lepsze zrobił to rękami ludzi takich jak Piotrowicz i Kryże....

Chcesz listę komuchów z SLD? Chcesz listę z AWS? Gwarantuje że będzie ich znacznie więcej.
Przywódcy rewolucji komunistycznej konserwatystami - tego jeszcze nie grali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Muszę sobie screeny porobić.
  • Odpowiedz