Wpis z mikrobloga

Wesołe jest życie staruszka…
Chyba, że ten staruszek żyje w Korei Południowej, wtedy nie jest już tak różowo.

Ubóstwo°:
45.7%: tyle starszych osób°° żyje w Korei poniżej granicy ubóstwa – najwyższy procent wśród wszystkich krajów badanych przez OECD.
Dla porównania, w Polsce mamy tylko 8.5%.

Samobójstwa wśród seniorów°°°:
78 na 100 000 osób – to rezultat Korei ("najlepszy" na całym świecie).
Kolejne na podium są: Czarnogóra 64/100K i Sri Lanka 52.3/100K , natomiast Rzeczpospolita z wynikiem 13.6 na 100K ginie w tłumie.

Skąd takie słabe statystyki Republiki Korei? Czy panuje tam bieda i brak perspektyw?
Jeśli mówimy o seniorach - tak.

TL;DR


Full Story
Historia koreańskich emerytów nie należy do najprzyjemniejszych. „Zapomniana generacja” to ludzie, którzy wypracowali sukces gospodarczy Korei (nazywany cudem nad rzeką Han). Pracując niezliczone godziny za wszelką cenę starali się poprawić sytuację swoich dzieci. Problem polega na tym, że delikatnie mówiąc – zostali na lodzie.
System emerytalny stworzono w Korei dopiero w latach osiemdziesiątych i od początku był on mocno kulawy. Wymagania to min. 10 lat płacenia składek (jeśli kogoś zwolnili w kryzysie z 1997 roku, to nie ma nic), a bazowa emerytura wynosi oszałamiające 200,000 wonów na miesiąc (koło 670 PLN). Teoretycznie istnieją dodatkowe systemy pomocy socjalnej, ale wyłączone są z niej osoby posiadające dzieci.
I tu pojawia się największy problem koreańskich seniorów.
Tradycyjnie w konfucjańskiej rzeczywistości to właśnie dzieci zajmowały się opieką nad starzejącymi się rodzicami, stąd realnie przez lata nikt nie potrzebował systemu emerytalnego. Społeczeństwo Korei przechodzi jednak rewolucję kulturalną, której ofiarami zostali Koreańczycy po 65 roku życia. Przykładowo w ciągu ostatnich 15 lat liczba młodych Koreańczyków, którzy uważają, że powinni się zająć rodzicami spadła z 90% do 37%. Podobnie zmniejszyła się liczba seniorów mieszkających z rodziną (z 75% w 1994 roku do 32.5% w 2014 r.).

Konfucjanizm nie został jednak wyparty całkowicie – cały czas osobom starszym należy się w Korei większy szacunek. I tu pojawia się kolejny problem. Jeśli do pracy przychodzi mniej wykwalifikowany, ale dużo starszy Koreańczyk młodsi od niego koledzy mają trudności z przydzielaniem mu prostych zadań.
Aby uniknąć niezręcznej sytuacji najwygodniej jest po prostu nie zatrudniać emerytów (kiedyś w Korei puszczali nawet dokument z takim panem, który prosił młodszych kolegów, żeby traktowali go jak zwykłego pracownika).

Jaka jest więc wizja spokojnej starości w Korei? Do wyboru mamy: życie na krawędzi społeczeństwa, zbieraniem złomu po ulicach, bądź samobójstwo.

° https://data.oecd.org/inequality/poverty-rate.htm
°° starsza osoba, tj. mająca powyżej 65 lat
°°° http://apps.who.int/healthinfo/statistics/mortality/whodpms/

#merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

#gruparatowaniapoziomu #korea #ciekawostki #historia #emerytury

Rys. Wesołe jest życie staruszka…
Merkuriusz_Ordynaryjny - Wesołe jest życie staruszka…
Chyba, że ten staruszek żyje w...

źródło: comment_swHM0BMeGup28jinUswijQEDAtnr55zT.jpg

Pobierz
  • 158
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ediz4: Będzie ich więcej, zwłaszcza że SLD to tylko nowa nazwa PZPR. To nie ma znaczenia, bo oni przegrali, a PiS realizuje swój socjalistyczny program. SLD i AWS nie szkodzą Polsce. SLD może gdzieś jeszcze lokalnie, ale nie na szczeblu państwowym.
  • Odpowiedz
To nie ma znaczenia, bo oni przegrali, a PiS realizuje swój socjalistyczny program.


@void1984: socjalizm nie równa się lewica. Po raz kolejny

SLD i AWS nie szkodzą Polsce....

Nie nie powiedziałbym aby niektóre działania PO poza Polską nie była dla nas szkodliwe.
  • Odpowiedz
socjalizm nie równa się lewica.

@ediz4: Niezła gimnastyka. Socjalizm to właśnie lewica. Nie istnieje prawicowy socjalizm.

Nie nie powiedziałbym aby niektóre działania PO poza Polską nie była dla nas szkodliwe.

Nie powiedziałbym, żeby były. Poza tym rozmawialiśmy o SLD i AWS.
  • Odpowiedz
jeśli kogoś zwolnili w kryzysie z 1997 roku, to nie ma nic

bardzo podoba mi się to podejście, skoro wasze pokolenie doprowadziło do kryzysu to poniesie tego konsekwencje i #!$%@? dostaniecie na emerytury, a nie jak w pl pokolenie kryzysowe ma się dobrze na emeryturach które są zasilane z niskiej pokryzysowej pensji następnej generacji, WTF?
  • Odpowiedz
1. Nie jesteśmy milionerami bo w Polsce nie nastąpił gwałtowny wzrost gospodarczy podnoszący też cenę tychże- wręcz przeciwnie, od 10 lat mamy zastój, teraz się coś być może ruszy


@PC86: Polska przez ostatnie ćwierćwiecze jest po Wietnamie i Chinach najszybciej rozwijającym się krajem na świecie, więc tak - nastąpił gwałtowny wzrost gospodarczy.
  • Odpowiedz
Niezła gimnastyka. Socjalizm to właśnie lewica. Nie istnieje prawicowy socjalizm.


@void1984: Ech. Jak z gołębiem. Można być i konserwatystą i socjalistą - wtedy nadal jest się prawicowcem. Można też być konserwatystą i liberałem gospodarczym. Nadal będzie się prawicowcem. Ileż to można pisać. Chcesz się bawić w podział dwuosiowy - dobrze. Nie pisz zatem wtedy lewica - prawica a choćby konserwatywny liberał czy libertarianin.

Poza tym rozmawialiśmy o SLD i AWS....
  • Odpowiedz
@Merkuriusz_Ordynaryjny: Dzięki za ciekawe wpisy na temat Korei (nie tylko ten, przejrzałem też inne :)). Wiem co nieco na temat tego kraju, ale moja wiedza ogranicza się do dosyć szczególnego wycinka, tzn. klasztorów buddyjskich, ponieważ pochodzi z kontaktów z tamtejszymi mnichami :). Zawsze to ciekawie poczytać coś na temat zwykłego życia w tym kraju...
  • Odpowiedz
śmieszne jest to że od wojny w 1950 roku minęło tylko 68 lat i w tym czasie zdążyli stać się jednym z najbardziej rozwiniętych krajów mimo że musieli stale się pilnować przez siąsiedztwo z Chinami i Koreą Płn.
  • Odpowiedz
@comrade: no dobra, ale mi chodzi o poziom życia przeciętnego Europejczyka, który jedzie do Korei do pracy.

W Indiach też sobie postawili mega drogą statuę (statue of unity), a żebrzą i srają na ulicach ;)
  • Odpowiedz
Przykładowo w ciągu ostatnich 15 lat liczba młodych Koreańczyków, którzy uważają, że powinni się zająć rodzicami spadła z 90% do 37%.


@Merkuriusz_Ordynaryjny: "Mamo, tato, dziękuję, że mnie wychowaliście, dbaliście o mnie, kochaliście mnie i nadal kochacie, ale ja was już nie potrzebuję, więc #!$%@?."

Przykre i to bardzo. Nie spodziewałem się takiego odczłowieczenia po tak światłym i cywilizowanym narodzie.
  • Odpowiedz