Wpis z mikrobloga

Wesołe jest życie staruszka…
Chyba, że ten staruszek żyje w Korei Południowej, wtedy nie jest już tak różowo.

Ubóstwo°:
45.7%: tyle starszych osób°° żyje w Korei poniżej granicy ubóstwa – najwyższy procent wśród wszystkich krajów badanych przez OECD.
Dla porównania, w Polsce mamy tylko 8.5%.

Samobójstwa wśród seniorów°°°:
78 na 100 000 osób – to rezultat Korei ("najlepszy" na całym świecie).
Kolejne na podium są: Czarnogóra 64/100K i Sri Lanka 52.3/100K , natomiast Rzeczpospolita z wynikiem 13.6 na 100K ginie w tłumie.

Skąd takie słabe statystyki Republiki Korei? Czy panuje tam bieda i brak perspektyw?
Jeśli mówimy o seniorach - tak.

TL;DR


Full Story
Historia koreańskich emerytów nie należy do najprzyjemniejszych. „Zapomniana generacja” to ludzie, którzy wypracowali sukces gospodarczy Korei (nazywany cudem nad rzeką Han). Pracując niezliczone godziny za wszelką cenę starali się poprawić sytuację swoich dzieci. Problem polega na tym, że delikatnie mówiąc – zostali na lodzie.
System emerytalny stworzono w Korei dopiero w latach osiemdziesiątych i od początku był on mocno kulawy. Wymagania to min. 10 lat płacenia składek (jeśli kogoś zwolnili w kryzysie z 1997 roku, to nie ma nic), a bazowa emerytura wynosi oszałamiające 200,000 wonów na miesiąc (koło 670 PLN). Teoretycznie istnieją dodatkowe systemy pomocy socjalnej, ale wyłączone są z niej osoby posiadające dzieci.
I tu pojawia się największy problem koreańskich seniorów.
Tradycyjnie w konfucjańskiej rzeczywistości to właśnie dzieci zajmowały się opieką nad starzejącymi się rodzicami, stąd realnie przez lata nikt nie potrzebował systemu emerytalnego. Społeczeństwo Korei przechodzi jednak rewolucję kulturalną, której ofiarami zostali Koreańczycy po 65 roku życia. Przykładowo w ciągu ostatnich 15 lat liczba młodych Koreańczyków, którzy uważają, że powinni się zająć rodzicami spadła z 90% do 37%. Podobnie zmniejszyła się liczba seniorów mieszkających z rodziną (z 75% w 1994 roku do 32.5% w 2014 r.).

Konfucjanizm nie został jednak wyparty całkowicie – cały czas osobom starszym należy się w Korei większy szacunek. I tu pojawia się kolejny problem. Jeśli do pracy przychodzi mniej wykwalifikowany, ale dużo starszy Koreańczyk młodsi od niego koledzy mają trudności z przydzielaniem mu prostych zadań.
Aby uniknąć niezręcznej sytuacji najwygodniej jest po prostu nie zatrudniać emerytów (kiedyś w Korei puszczali nawet dokument z takim panem, który prosił młodszych kolegów, żeby traktowali go jak zwykłego pracownika).

Jaka jest więc wizja spokojnej starości w Korei? Do wyboru mamy: życie na krawędzi społeczeństwa, zbieraniem złomu po ulicach, bądź samobójstwo.

° https://data.oecd.org/inequality/poverty-rate.htm
°° starsza osoba, tj. mająca powyżej 65 lat
°°° http://apps.who.int/healthinfo/statistics/mortality/whodpms/

#merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

#gruparatowaniapoziomu #korea #ciekawostki #historia #emerytury

Rys. Wesołe jest życie staruszka…
źródło: comment_swHM0BMeGup28jinUswijQEDAtnr55zT.jpg
  • 158
O kurczę, byłem w Korei i się zastanawiałem skąd tylu bezdomnych. Teraz to się trzyma kupy.

A w Japonii to jest nieco inaczej. Co prawda nie wiem jaka tam jest emerytura, ale od spotkanej Polki usłyszałem taką opowieść: Mężczyzna po przejściu na emeryturę jest określany w języku japońskim jako mokry liść, który przyczepił się do buta i nie chce się odczepić. W Japonii kobieta jest głównie rodzicielką i po zamążpójściu wychowuje dzieci,
@Merkuriusz_Ordynaryjny jak zauważył ktoś wyżej, wpływ na sytuację staruszków ma też obecna sytuacja młodych na rynku pracy. Ciezko jest zajmować się rodzicami nie mając stabilnego zatrudnienia, a sami rodzice widząc to często urywają kontakt z dziećmi, aby nie być dla nich obciążeniem. Dodajmy do tego konsumpcjonizm młodych (trochę spowodowany kulturą pokazania się, tj. musisz mieć markowe ubrania bo inaczej nie uznaje się ciebie za powaznego i godnego zaufania i tego typu rzeczy).
No, ostatnio za bardzo się nie rozwijają.

@PanDomestos: regularny wzrost PKB ze średnią powyżej 3% to nie jest słaby wynik

Dobry film opowiadający o warunkach seniorów w Południowej.

@rczn: Rzeczywiście dobry. Szkoda, że trafił w sam środek komentarzy, bo fajnie pokazuje nastawienie starszych Koreańczyków - jak się okazuje często nie są to typki spod ciemnej gwiazdy, które znęcały się nad rodziną, a ludzie skromni, nie chcący sprawiać innym kłopotów

Dzięki
Nadal nie rozumiesz że podział lewica - prawica dokonuje się po linii światopoglądowej.


@ediz4: To bzdura.
Dla Ciebie Janusz Korwin Mikke, gospodarczo zwolennik wolnego runku, a światopoglądowo podchodzący lekceważąco do kwestii rodziny, stawiający na romanse i nie bojący się rozwodów to lewak;
zaś Władysław Gomułka, gospodarczo zwolennik nacjonalizacji i kolektywizacji, a światopoglądowo człowiek ceniący rodzinę to prawicowiec?

Naturalny podział opiera się o kwestie gospodarcze i dlatego JKM uznaje się za prawicowca,
Dla Ciebie Janusz Korwin Mikke, gospodarczo zwolennik wolnego runku, a światopoglądowo podchodzący lekceważąco do kwestii rodziny, stawiający na romanse i nie bojący się rozwodów to lewak;


@void1984: Oczywiście że prawak bo to konserwatysta. To że jest hipokrytą małe ma znaczenie.

zaś Władysław Gomułka, gospodarczo zwolennik nacjonalizacji i kolektywizacji, a światopoglądowo człowiek ceniący rodzinę to prawicowiec?....

Zdecydowanie lewicowiec. Wszyscy komuniści to lewicowcy. Założenie komunizmu to zburzenie zastałego porządku rzeczy i stworzenie nowego