Wpis z mikrobloga

Szybkie #rozdajo

Do godziny 24 wylosuję 3 osoby, które dostaną choinkę sztuczną - sosnę, o rozmiarze od 120cm do 220cm, jak kto woli. Jest też możliwość przekazania tego na cel charytatywny, wówczas liczbę potrajam. Biorą udział wszyscy, zielonki również. Zastrzegam sobie prawo ponownego losowania, jak trafi się ktoś kogo aktywność sugeruje, że jest debilem. Moje rozdajo, moje zasady ;) Do każdej choinki dołączona będzie niespodzianka.

Daję też czwartą, dla autora komentarza, który najbardziej trafnie moim zdaniem odpowie na pytanie "Co może zmienić naturę człowieka?". Jeśli mnie to jakoś zainspiruje to z chęcią dorzucę może i laptopa? Im mocniejsze do przemyślenia, tym dodatek będzie większy. Odpowiedź na to pytanie przedłużam do 24h.
  • 116
@oiio zmienić naturę człowieka, i to nie każdego może chyba tylko widmo śmierci w określonym (niezbyt dalekim) przedziale czasowym, np. nieuleczalna choroba.

P.S. Dawaj mnie tego lapka, ale wyślij go na adres wrocławskiego hospicjum na Bujwida :)
Co może zmienić naturę człowieka?


@oiio: Trudne zagadnienie! Jedni powiedzą, że natury człowieka nie da się zmienić, bo określenie to odnosi się do cech przyrodzonych czy też związanych z instynktem. Istnieje też gromada twierdzeń, że człowiek zmienia się diametralnie z biegiem czasu - według niektórych teorii co kilka lat. Spotkałem się również ze stwierdzeniem, że ta sama osoba w wieku 17 i 77 lat to tak naprawdę dwie kompletnie różniące się
@oiio
Co mi przywróciłeś teraz wspomnienia odnośnie ukochanej gry. Dostałem ją na komunię 15 lat temu i grałem w nią setki godzin, czytając wszystkie dialogi wielokrotnie, odkrywając za każdym razem coś nowego. Cudowne czasy. I właśnie dialog z Ravelą jest jedną z najważniejszych punktów gry. Obawiam się, że naprawdę ciężko opowiedzieć o naturze ludzkiej lepiej niż słowa które padły w tym dialogu, ale i ja spróbuję. Do tej pory pamiętam ten akcent
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oiio: Zacznijmy od tego czym dla mnie jest natura człowieka. Myślę, że podzieliła bym ją na dwie warstwy. Wewnętrzna - wspólną dla wszystkich ludzi i zewnętrzną - indywidualną.
Na wewnętrzną naturę człowieka składają się instynkty, poczucie bezpieczeństwa, podstawowe potrzeby.
Jest ona trochę zwierzęca ponieważ nie jest od nas zależna.
Np. człowiek który jest dobry i nigdy w życiu nikogo nie skrzywdził, mógłby zabić kogoś kto zagraża życiu jego lub jego rodziny.
@oiio Naturę człowieka może zmienić wszystko co nas spotyka, każde zdarzenie, każda osoba którą mijamy, każdy który nawet w najmniejszym stopniu ma wpływ na nasze przekonania, ktoś kto robi coś wbrew naszym przekonaniom a mimo tego zauważamy że może to jest słuszne.
@oiio naturę człowieka jako jednostki może zmienić tylko sam człowiek. Bez chęci do zmian żaden czynnik środowiskowy nie jest w stanie nic osiagnac.

Jeżeli chodzi o naturę jako habitat to zmienić ją już chyba tylko może ewolucja lub jakieś ulepszenia genetyczne czy mikrowczepy, żeby można było oddychać pod wodą itp ale to ale to raczej pieśń przyszłości.
@oiio: Powiedziałbym, że emocje i przeżycia. Wszelakie, ale muszą być bardzo mocne, a nawet skrajne. Jeżeli ktoś z natury jest ufny to oszukanie go raz czy dwa najprawdopodobniej nie zmieni tego podejścia. Ale jeżeli ta osoba przez swoją ufność dozna dużej, nienaprawialnej krzywdy - według mnie istnieje szansa, że zmieni swoje zachowanie. To samo ze złością. Opanowany człowiek nie da się wyprowadzić z równowagi ani szybko, ani przy byle pierwszej okazji.