Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej Murki. Mam głupie pytanie. Jakie są obiawy nietolerancji glutenu? Tak, mam googla, ale interesuje mnie zdanie kogoś kto sam takie coś ma.

Wiadomo, że gluten #!$%@? od małego i mi się aż uszy trzęsą. Nie interesują mnie jakieś gejowe diety a'la lewandowska, ale jak pojem pizzy, makaronu, czy bialego chlebka, to zaraz mam wzdęcia, ból brzucha, czasami biegunkę. A czasami mnie tylko cisnie do klopa (3 razy dziennie). Mam tez problem z zasypianiem. Czesto jestem zmeczona bez powodu, lub senna. Ale mam tak od zawsze wiec dla mnie to normalne.

Kiedyś probowałam diety wegetariańskiej i czułam się duzo lepiej, ale mi to zaszkodziło (okresl znikl) wiec wrocilam do normalnego zarcia. Hormony tarczycowe badałam i były ok.

Wydaje mi sie, ze to moze byc ten gluten, ale w necie są opisane poważniejsze objawy (wysypka, wymioty) a takich to nie mam.

Moge zrobić jakies badania? Miał ktos podobne objawy i się okazalo ze gluten winny?

#pytanie #kiciochpyta #dieta #gluten #bezglutenu #mikrokoksy

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 16
@AnonimoweMirkoWyznania: Moja znajoma jest uczulona na gluten i miała takie objawy jak Ty, plus mdlała często, oblewały ją zimne poty, jakieś wysypki. W ogóle nie tylko na gluten jest uczulona ale na większość przetworzonego jedzenia i może jeść ograniczoną liczbę wyselekcjonowanego żarcia. Leć do lekarza. Jakie badania? Nie mam pojęcia, wiem tylko, że miała gastroskopie, badania krwi, jakieś testy skórne itp. Rodzinny Ci wszystko powie.
@AnonimoweMirkoWyznania: idź po prostu do lekarza, a nie pytasz wykopowych ekspertów o radę. Takie objawy mogą być spowodowane przez pierdyriard innych rzeczy. Zamiast nakręcać się i szukać debilizmów w internecie ogarnij się i idź do lekarza poz, który zdiagnozuje problem albo skieruje do specjalisty. Szkoda zdrowia i nerwów na takie pierd*&$enie. Poświęcając tyle samo czasu na pójście do lekarza już dawno wiedziałabys co ci jest, a na pewno wyeliminowalabys poważniejsze choroby.
@AnonimoweMirkoWyznania
tak jak pisze @Niukron takie objawy mogą oznaczać pierdyliard innych rzeczy, albo może się okazać, że to alergia lub nietolerancja na inny produkt, który akurat przypadkiem zjadasz razem z produktami mącznymi.
Ja byłem przekonany, że szkodzi mi ryż, a okazało się, że to m.in. kurczak, którego często jadłem razem z ryżem, a poza tym także gluten.

Zrób testy skórne na alergię pokarmową i badania krwi IgG4 (są różne pakiety alergenów, podstawowy
RadosnaKreatura: Żeby nie rozpisywać się za bardzo...
Może nie chodzić o gluten a o wszystkie zboża i o lektyny w nich zawarte.
Nie idź do lekarza, bo lekarz Ci nie pomoże, tylko po prostu odstaw na minimum miesiąc wszystkie zboża, całkowicie i zobacz, jak będziesz się czuła.

Na przykład mi nie szkodzi tylko biały ryż, doszłam do tego metodą prób i błędów (długo trwało, ale na szczęście dało radę). A kiedyś
@AnonimoweMirkoWyznania: Znam temat od podszewki, ale postaram się odpowiedzieć dość krótko, bo temat może wydawać się przytłaczający z ilością informacji.

1. Przeciętny lekarz rodzinny powie Ci, że może brzuch Cię boli, bo "krąży taki wirus", a nie udzieli Ci sensownej porady w temacie alergii pokarmowej lub choroby autoimmunologicznej, jaką jest choroba trzewna, czyli celiakia. Oczywiście - na pewno są wyjątki, ale tylko potwierdzą w/w regułę.

2. Musisz wiedzieć, że może to
@AnonimoweMirkoWyznania: sama niedawno przez to przechodziłam, objawy w sumie podobne do twoich. Badania możesz zrobić z krwi: p/c p. Transglutaminazie tkankowej i p/c p. Endomysium - te dwa na celiakie. Ponadto możesz zbadać kalprotektyne w kale żeby sprawdzić czy w jelitach jest stan zapalny. Opcja może nie tania jeśli chodzi o te badania, ale nie tak inwazyjna jak gastroskopia i kolonoskopia na początek diagnostyki