Wpis z mikrobloga

@Aedemkun: wielkość populacji nie ma znaczenia, skoro potem rozważasz wskaźniki per capita lub procentowe. poza tym Skandynawia w swojej ostatniej historii była zawsze doskonale skomunikowana handlowo z zaludnioną Europą.

"efektywna praca" wynikała właśnie z kapitalizmu. w socjalizmie efektywna praca nie jest możliwa.

W modelu socjaldemokratycznym jest właśnie odwrotnie. Niskie bezrobocie i bardzo efektywna praca to coś co łączy wszystkie kraje z niego korzystające.

Rzucasz sofizmaty i nic z tego nie wynika.
@Aedemkun: @Baitka: @Michotok: Zrozumcie wreszcie, że nie wszystko jest takie jak wygląda na pierwszy rzut oka. W Polsce jest tak, że dzieci opiekują się swoimi rodzicami na starość. W Niemczech albo wysyłają do domu opieki, albo zatrudniają Polki do opiekowania się nimi. Wyjedziecie kiedyś z tego pścimia dolnego to może zmienicie sposób patrzenia na świat.
@K_R_S:

wielkość populacji nie ma znaczenia, skoro potem rozważasz wskaźniki per capita lub procentowe. poza tym Skandynawia w swojej ostatniej historii była zawsze doskonale skomunikowana handlowo z zaludnioną Europą.


Ma jeśli oprzesz gospodarkę na chociażby surowcach. Zyski z ich sprzedaży będą stanowiły wtedy większą część PKB per capita przy populacji 10 mln niż 100 mln.

"efektywna praca" wynikała właśnie z kapitalizmu. w socjalizmie efektywna praca nie jest możliwa.


Tylko, że w
@Aedemkun: w Skandynawii to jest kwestia tego typu, że tam są dosyć słabo rozwinięte więzi rodzinne i młodzi bardzo szybko się wprowadzają, a oprócz tego chętnie posyłaja rodzicow do domów starców. Z kolei w Polsce młodzi ludzie często są zmuszeni opiekować się schroowanymi rodzicami, więc z nimi mieszkają, bo albo nie chcą ich nigdzie oddawać albo po prostu ich na to nie stać.
Z obrazka można wyciągnąć to, że w państwach opiekuńczych ludzie się szybciej usamodzielniają


@Aedemkun: aha, 14% w kapitalistycznym usa troche psuje ta teorie