Wpis z mikrobloga

Jednak support #ovh taki jak słyszałem od lat. #serwery u nich to.. no słuchaj, nudzić się nie będziesz!

Nasz serwer #dedyk ma awarie. Zgłoszone do ovh. Prosiliśmy by zwrócili uwagę na kontroler raid - bo to już 3 taka awaria w ostatnich 2 miesiącach. Ale nie, technik ocenił, że to wina dysków (na każdym z 2 ssd po 1 błędnym sektorze, na kolejnym ssd 4 sektory). No trudno, niech im będzie. Zmienili dyski, stawiamy wszystko od nowa, linux, konfiguracja, usługi, synchronizacje.. odpalamy.
Podziałał 6 godzin i rozsypane wszystkie raidy, komenda "dmesg" sprawia, że zrywa połączenie, nie idzie nic zrobić.
Przewidując to wczoraj zaczęliśmy łatwić nowy serwer. "Jest dla państwa zarezerwowany z tą konfiguracją dyskową, po zaksięgowaniu będzie dostępny w czasie do 120 sekund".
I wiecie co?
Opłaciliśmy dziś o 12.
Koło 15 telefon z przeprosinami i technik już zaraz instaluje dyski. Aha.
Godzina 20, odświeżam zakładkę zamówienia, "realizacja: w trakcie" (już od paru godzin). Aha.

Przeglądając alternatywne oferty z zaskoczeniem odkryłem, że porównywalny (mocniejszy) serwer w #hetzner jest tańszy. No nieźle.
  • 18
@devones: No niestety mam wymagania, obecnie mamy 4 serwery, całkiem spory ruch, dlatego obawiam się, że chmura czy taki amazon aws to koszty by nam poszły o 300-400% w górę.

Wiesz, też mamy sporo serwerów w ovh co mają uptime rok czy więcej, ale właśnie chodzi o to, że jak awaria jest, to jak widać- jutro mija tydzień jak walczymy z nią. Jakby podsumować kasę na to (praca admina, koordynacja), to
@maur: Jakie masz dokładnie wymagania, co te serwery robią i jaki to jest ruch? Zobaczę czy uda mi się to sensownie wycenić na jakimś public cloudzie dla praktyki :-)
@Koliat: 500k użytkowników, 12 500 000 odsłon
2 serwery http+elastic+memcache: E5-1650 v2 @ 3.50GHz, 64GB
1 serwer db E5-1650 v4 @ 3.60GHz 64GB
1 serwer administracyjny+replikacja+raporty E5-1650 v4 @ 3.60GHz 64GB

@devones: -^ ;)

Jedyne dobre doświadczenia z obsługą dedyków mam w leaseweb


@devones: zaraz obczajam, digitalocean też skoro ma europe :)

cloudflare bym BARDZO chętnie podpiął, ale... mamy certyfikat EV. Cloudflare oferuje certyfikaty swoje płatne już przy planie
@devones: no tak, właśnie zerknąłem, że chcąc mieć 1 maszynę dużą (db) to już $300 leci za takie 64GB. Inne serwisy się łatwiej skalują, ale finansowo coś czuje, że podobnie wyjdzie (jeśli resztę będziemy dynamicznie skalować, bo inaczej to wyjdzie drożej), a dojdzie praca z postawieniem wszystkiego.

dużą masz utylizację tych serwerów?


@devones: Nie jakoś strasznie, jest sporo zapasu. W najbardziej obleganych porach dnia jest ~40-50%? Może 60.
Takie rozłożenie
@maur: Zaskoczyłeś mnie z takim kolosem, jednak moje rady w takim temacie są bez sensu. Mimo wszystko polecam ci zobaczyć te filmy z allegro bo oni właśnie w takiej idei "serverless" idą.

Ja aż przesadzam z taką ideologią - niewielką część zadań mam w planie całkowicie pozbawić serwerów czy vps bo wrzucamy na aws lambada. Z wyliczeń w specyficznych wypadkach może być to tanie.

No nic, może ci się to przyda
@maur: Sporo można przyoszczedzić kupując na zapas reserved instance. Zawsze możesz spróbować skonfigurować coś jak @devones mówi, jak np. scale set - pewnie ruch masz np. w ciągu dnia największy, a w nocy 10-15%? Wydaje mi się że sporo sensu przy "modernizowaniu" aplikacji byłoby w rozproszeniu jednak serwerów z dużych monolitów na dużo małych. No i pytanie, czy spodziewacie się wzrostu, czy raczej niekoniecznie?
@Koliat: tak, w ciągu dnia największy. No w sumie masz racje, nagle z $300 za serwer robi się np $200 we dnie i $40 w noce. Tylko kolejny problem, mamy dużą bazę. Przełączanie nie byłoby łatwe/przyjemne/szybkie, zwłaszcza, że to baza, więc do przełączania dorzuć włączenie replikacji, przełączenie, sprawdzenie, wyłączenie replikacji..
Spodziewamy wzrostu. Konfiguracja rozbita na więcej nodów dynamicznych jest kusząca. Bazę o której wspomniałem też można rozbić przecież.. ale ona (konfiguracja)
@devones: ja wiem, wiem.. W jednym projekcie chcieli amazona bo ktoś doradził, postawiłem, jakieś reserved instancje były dla oszczędności, a i tak lekko kosmiczna kasa wyszła- typu 3 dedyki byś za to miał. Bezpieczeństwo, tak. Tylko porównując do sensownie zaprojektowanej architektury na dedykach, to wychodzi że przy jakiejś awarii np liczmy downtime godzine-dwie.. to czy 2h przestoju są warte róznicy w cenie? :)
Cloudy myśle potrafią być fajne, ale trzeba mocno
Przeglądając alternatywne oferty z zaskoczeniem odkryłem, że porównywalny (mocniejszy) serwer w #hetzner jest tańszy. No nieźle.


@maur: hetzner generalnie jest tańszy od OVH, choć dość wkurzające jest dopłacanie do flexi-pack za byle pierdołę. Ale trzeba przyznać, że choć tam na KVM sobie trzeba poczekać to przynajmniej od razu działa (no, prawie - raz mi podłączyli do czyjegoś serwera xD). W OVH czasami można skisnąć, czekając na reakcję supportu...