Wpis z mikrobloga

  • 586
Mirki, właśnie odrzucono moją prośbę o urlop na żądanie. Tydzień temu dowiedziałam się, że nie mogę być dziś w pracy, zgłosiłam to, znalazłam zmiennika, grafik został zmieniony. Ostatnio jednak kierowniczka, bez poinformowania mnie, wprowadziła kolejne modyfikacje, wracając do pierwotnego grafiku. Ja już zdążyłam zapłacić za to, co mam dzisiaj w planach. Wczoraj jeszcze zapytałam, co z dzisiaj, ona, że muszę być, a ja, mając już dosyć braku wyrozumiałości, stwierdziłam, że poraz pierwszy od trzech lat, czyli od początku, kiedy tam pracuję, zgłoszę urlop na żądanie. Chciałam być fair, przedstawiłam sytuację wcześniej, to usłyszałam, że to nie jest moje prawo, że mam być, że unż dotyczy wypadków, np samochodowych, czy złamanej ręki (ale wtedy wzięłabym L4).
megana_ - Mirki, właśnie odrzucono moją prośbę o urlop na żądanie. Tydzień temu dowie...

źródło: comment_ulaawYez97BhmoxJsXVqgh9ONeEErPXE.jpg

Pobierz
  • 178
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@titanforged chyba we wt, czy środę, ja wtedy skontaktowałam się z osobą, która zatwierdziła zmianę, ta osoba obiecała porozmawiać z kiero, kiero swoje,wczoraj z nią rozmawiałam, że jak nie ma innej opcji to biorę nż i dziś to zgłosiłam. Wiesz to jest praca w której się pracuje 7 dni w tygodniu, więc czasem coś wypadnie kurcze no i jak kiero miała koncert to chooy wyszła o 13, ale ja jak śmie
  • Odpowiedz
@megana_: #!$%@?ć ją. Urlop na żądanie musi być zgłoszony skutecznie, tj. żeby przełożony o tym wiedział. Jeżeli nie jesteś osobą, od której zależy np. ciąg operacyjny firmy (że bez Ciebie staną jakieś maszyny powodując straty) to nie ma prawa odrzucić. Ogólnie też lepiej nie podawać powodu dlaczego bierzesz nż, bo prawo tego nie wymaga ale jednocześnie niektóre powody faktycznie mogą skutkować konsekwencjami dyscyplinarnymi.
  • Odpowiedz
@megana_: nie wiem jaki macie dokładnie system pracy, ale nie jest tak że wg kodeksu pracy grafik ustala się na cały miesiąc, z podaniem go do wiadomości pracownikowi na 7 dni przed rozpoczęciem?
  • Odpowiedz
@megana_: wiedziałaś o tym od tygodnia i nie wzięłaś sobie normalnie urlopu? inna sprawa, wydałaś dużo kasy na jakąś atrakcję nie mając ''klepniętego'' urlopu?

urlopu na żądanie można już teraz nie dostać, tak samo jak pracodawca MA PRAWO Cię ściągnąć z urlopu przy odpowiednich warunkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@megana_: art. 129 paragraf 3 kodeksu pracy
Rozkład czasu pracy ustala się na okres co najmniej 1 miesiąca. Pracodawca przekazuję pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 34
@megana_: masz umowe o prace? Idź do psychiatry powiedz że masz duży stres przez pracę i przełożonego, że w ogóle nie dajesz rady, weź L4 na miesiąc i szukaj w tym czasie innej pracy. I po temacie. Niech się Januszerka wali na ryj. Mogła dać jeden #!$%@? dzień urlopu, ale wolała się wymadrzsc i teraz będzie mieć pracownika przez miesiąc na L4 za którego musi płacić!

O zasadność L4 się
  • Odpowiedz
  • 2
@megana_ impreza nie może może być powodem wzięcia urlopu na żądanie to właśnie dlatego urlop na żądanie to potocznie kacowe xD
Poważnie rozważ zmianę pracę bo widać że kierowniczka myśli że kodeks pracy reguluje tylko prawa i obowiązki pracownika.
  • Odpowiedz
@megana_: https://kadry.infor.pl/urlopy/urlop-na-zadanie/716052,Czy-pracodawca-moze-odmowic-udzielenia-urlopu-na-zadanie.html

Termin wykorzystania urlopu na żądanie

Najczęściej jest to urlop niezaplanowany, którego potrzeba wykorzystania wynika z wystąpienia nagłej sytuacji zmuszającej pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia urlopu wypoczynkowego najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Ponadto pracownik powinien zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie przed przewidywaną porą rozpoczęcia pracy według obowiązującego go rozkładu czasu
  • Odpowiedz
@megana_: oczywiście od tej reguły są wyjątki, ale nie znam dokładnie Twojego zakładu pracy więc ciężko stwierdzić jak jest w tym przypadku.
Nie ma sensu tracić czasu i nerwów na rozmyślania. Zgłoś się do inspekcji pracy ze swoimi pytaniami. To nie donos tylko zwykłe zapytanie czy Twój pracodawca postępuje jak należy. Wbrew pozorom oni są bardzo przyjaźni i chętnie pomogą, a jak będą podstawy to skontroluja i wezmą się za
  • Odpowiedz