Wpis z mikrobloga

Prowadzę małą firmę edukacyjną. Jeden z "liderów branży szkoleniowej" złożył zapytanie o realizację zastępstwa przy organizacji dwóch grup szkoleniowych na okres 30 dni.
Miałem możliwość zmieścić się w budżecie, więc czemu nie.

Przesyłają wzór umowy. Patrząc na składnię zapisów i formatowanie pliku zapewne wyprodukowaną w bólach przez ucznia szkoły podstawowej. Dziwne o tyle, że mają w ofercie kursy dla przedsiębiorców (w tym dotyczące tworzenia umów).

Oczywiście "lider branży" miał problem, którego się nie spodziewał - śmiałem przeczytać umowę przed podpisaniem.
A tam:
1. Lojalka z trzyletnim zakazem konkurencji - tak zakaz konkurencji dla FIRMY realizującej zamówienie zgodne ze swoim PKD, tak, trzyletni przy umowie na miesiąc bez możliwości przedłużenia.
i hit:
2. "Zamawiający może odstąpić od niniejszej umowy bez obowiązku zapłaty za usługę w każdym czasie", tak. bezwarunkowe prawo do stwierdzenia przez zamawiającego "no fajny był ten kurs, ale ja nie zapłacę"..

#polska #praca #januszex #januszebiznesu
  • 53
@thorstein92: co do pkt 1. To taki zapis jest całkowicie legalny a jeszcze do niedawna był obowiązujący tylko i wyłącznie przy jednoczesnym wypłacaniu odszkodowania. Dziś mamy nowe orzecznictwo, które dopuszcza zakaz konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami również bez ekwiwalentu, ale to jest zależne od kontekstu współpracy. Myślę, że raczej biorąc pod uwagę typ umowy i jej długość to sąd uznałby, że ten zakaz nie obowiązuje po ustaniu stosunku
Sprecyzuj czy jest to zwykle zapytanie ofertowe czy SIWZ bo inne przepisy regulują jedną i drugą formę współpracy. W przypadku SIWZu można się np odwołać do Prawa Zamówień Publicznych itd.