Wpis z mikrobloga

Kupiłem auto na umowę kupna sprzedaży od osoby prywatnej, auto kupiłem jako osoba prywatna. Po dwóch miesiącach wciągnąłem auto do działaności gospodarczej. Z racji zakupu na umowę nie odliczałem VAT od zakupu. Auto wciągnąłem na 50%. Teraz chciałbym sprzedać samochód i nie wiem jak to rozliczyć. Czy jest tu ktoś kto się zajmuje księgowościa i mógłby mi pomóc ? Za poradę zapłacę. #finanse #ksiegowosc #kiciochpyta
  • 9
  • Odpowiedz
@Admiinistrator: ale jak wciągnąłeś na 50%? Co masz na myśli?
Wpisywałeś jako środek trwały? Amortyzowałeś?

W przypadku sprzedaży kosztem uzyskania przychodu jest niezamortyzowana wartość przedmiotu, a przychodem kwota za jaką go sprzedaż.

Wartość początkową jak określałeś? Sobie nakomplikowałeś ;)
  • Odpowiedz
@ppqa: mam na myśli ze odliczam 50% kosztów paliwa, części itd. Chyba amortyzowałem, musiałbym sprawdzić w iFirma jeśli to ma znaczenie. Wartość początkowa wziąłem z umowy kupna sprzedaży. Myślałem żeby go wycofać i sprzedać jako osoba prywatna ale przed upływem 6 lat to chyba nic nie zmienia i dochodowy i tak muszę zapłacić.
  • Odpowiedz
@Admiinistrator: jak amortyzowałeś to chyba musisz dokonać wstecznych korekt, bo przedmiot amortyzowany powinien być użytkowany przynajmniej rok.

Jak masz konto w ifirma.pl to po prostu ich spytaj co z tym fantem zrobić, tak kompleksowo.
  • Odpowiedz
Żadnego VAT nie trzeba płacić. Akurat auta to można ładnie optymalizować podatkowo, póki Morawiecki boi się tego tykać żeby słupki nie pospadały.
  • Odpowiedz
@Admiinistrator: miałem podobną sytuację i trzeba niestety wystawić FV 23% jak chcesz sprzedać jako firma, jak Ci nie zależy możesz kombinować, żeby wyciągnąć auto ŚT to prywatnego majątku, wtedy Vatu byś nie płacił
  • Odpowiedz