Wpis z mikrobloga

@Amestris: Znajomy pracuje jako automatyk w szpitalu, ale co konkretnie tam robi to nie wiem bo nigdy się tym nie interesowałem.

Ps. zły portal wydaje mi się na takie pytania, zaraz dostaniesz mase odpowiedzi "ucz sie programowania"
  • Odpowiedz
  • 1
@warning_sign Może i racja. Ale z drugiej strony też nie mam za bardzo gdzie zadać tego pytania
Dopiero studia będę zaczynać, ale chcę patrzeć już trochę w przyszłość coby nie tracić ewentualnie niepotrzebnie kasy i czasu
@rrobot Zależy co można robić XD
Może tak jak @DJ_Luki pisze, programowanie czy projektowanie. Wszystko się chyba w zasadzie kręci wokół tego
  • Odpowiedz
Może tak jak @DJ_Luki pisze, programowanie czy projektowanie. Wszystko się chyba w zasadzie kręci wokół tego


@Amestris: Na pewno nie poprzestawaj tylko na tym co pokazują na studiach - rób też coś dodatkowo/hobbystycznie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Amestris:
- projektowanie AKPiA
- projektowanie elektryki
- projektowanie układów elektronicznych
- programowanie PLC
- programowanie DCS
- programowanie / tworzenie HMI/SCADA
- programowanie Robotów przemysłowych
- embedded dla:
* Robotów
* Mikrokontrolerów
- praca w dziale R&D producentów: falowników, sterowników, wszelakiej maści urządzeń automatyki
- praca przy autonomicznych pojazdach, robotach
- system wizyjne
- system automatyki budynkowej
- sieci przemysłowe
- projektowanie/wdrażanie przemysłu 4.0

to tak na szybko ( ͡
  • Odpowiedz
@Amestris: ale czy dla Ciebie programowanie czegoś, co będzie pracowało na produkcji to nadal jest "praca fizyczna"? No bo pytanie jest dziwne samo w sobie: czy po studiach można mieć nadzieję na pracę inną niż fizyczną - powiem Ci, że mało kto idzie na studia z myślą o późniejszym wykonywaniu pracy fizycznej xD W każdym razie oczywiście, że można, prac technicznych, ale wykonywanych w biurze jest całe mnóstwo (ogólnie mówiąc wszelkiej
  • Odpowiedz
@Amestris: Można iść tylko w robotykę, ale bez znajomości automatyki nie będzie ci łatwo o pracę. A jeśli już zaczniesz się interesować automatyką to schematy elektryczne będziesz musiała poznać. Większość automatyków zaczyna od szycia szaf i działów utrzymania ruchu, potem uczy się programować sterowniki i roboty. Z czasem, jak wykształcenie pozwoli zostają projektantami układów. Można też iść wyłącznie w programowanie i ominąć sprawy elektryczne, ale bez wiedzy jak działają te wszystkie
  • Odpowiedz
@Amestris co rozumiesz pod pojęciem praca fizyczna? Bo chyba mamy inne rozumienie tego słowa. Ja jako automatyk zdecydowanie nie uważam się za człowieka pracującego fizycznie.
Siedzę na obiekcie i pisze sobie drabinkę pod maszynę znajdująca się obok mnie. Czasami wstanę, przepne coś z pneumatyki czy elektryki, ale dla mnie to też nie jest praca fizyczna.
Praca fizyczna to dla mnie operatorzy co stoją obok mnie i przekładają jedne rzeczy z miejsca na
  • Odpowiedz
  • 1
@rrobot ooo, sporo tego. Większość to i tak programowanie.. Więc może lepiej ogarnąć sobie te programy, nauczyć się ich obsługiwać w wolnym czasie..? Na pewno pracodawca będzie inaczej patrzył jak już będę to umiała, a nie dopiero się uczyła
@Witty W sumie masz rację XD
Pracę fizyczną to się bez problemu podejmuje bez studiów
@Primoza Jestem na tej grupie i czasami sobie tam zerkam. Ale jak tak pomyślę.. Masz dużo racji. Muszę
  • Odpowiedz
  • 0
@jacu92 jakie sterowniki programujesz?
U mnie to też kwestia taka, że w szkole uczyłam się na starych easy moellerach, na studiach prawdopodobnie Samsungi będą, więc już trochę lepiej
@Nutaharion No tak. Jakby nie patrzeć też fizyczna, ale nie namęczysz się jakoś bardzo, jak ten typek robiący jedną rzecz 8h. Większość czasu spędzasz przed kompem. I mniej więcej o to mi chodziło
  • Odpowiedz
@Amestris: plc to głownie wyjazdy spoko platne ale prawie caly czas na projekcie, tak programowanie ogarnij, sam rekrutowalem ludzi i bardziej od srodowiska sprwadzalem czy umieja myslec i wyciagac wnioski. Jezeli chodzi o srodowiska najbradziej popularne (pracowalem przy duzych projektach automotive) :
- siemens (standardy vw, bmw)
- allen bradley
- beckhoff
- mitsubishi
rzadziej ge, b&r ale to sa kwestie interfejsow itp. Bardziej liczy sie podjescie czy wiesz jak cos
  • Odpowiedz
  • 0
@rrobot A dużo czasu zajmuje zaznajomienie się ze sterownikiem? No i.. Czy da się to jakoś ogarnąć bez posiadania i braku kontaktu ze sterownikami na co dzień? Jakieś strony internetowe, kursy?
  • Odpowiedz
@Amestris: podstawy są w miarę łatwe do nauczenia się, jeżeli ogarniesz jeden "system" nie powinno być aż tak dużych problemów z przesiadką na inny. Plusem przy szukaniu pracy jest znajomość już czegoś (praktyki wakacyjne). Samego sterownika fizycznie nie trzeba mieć, są darmowe jak np. codesys (zgodność z iec 61131-3) np. tutaj opis

https://iautomatyka.pl/symulator-plc-codesys/

jest też droga nie do końca legalna (której nie polecam bo można mieć problemy z prawem ( ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@rrobot A od jakiego "systemu" polecasz zacząć? Czy to bez znaczenia?
Szukałam kiedyś po polsku, ale słabo z takimi materiałami na yt w naszym języku xd przerzuce się na angielski, przy okazji może wzbogacę go u siebie :P
Ciekawa strona. Masz jeszcze jakieś ciekawe, na które warto czasami zajrzeć?
  • Odpowiedz
@Amestris: najlepiej od najbardziej popularnego, w tej pracy angielski to podstawa, wiec trzeba przysiąść =) niestety innuch stron nie znam, ale pewnie po angielsku jest tego duzo, w razie pytan, pytaj( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz