Wpis z mikrobloga

@Khaine: kurs zawiera na razie tematykę samego sql, pl/sql zostanie poruszony później. Nie wiem czy warto, bo nie wiem ile potrafisz, czy masz jakieś zaległości czy nie. Musiałbyś obejrzeć i się wypowiedzieć :)
  • Odpowiedz
@nieinformatyk: Robię coś w bazie po kilka godzin dziennie, więc w składni raczej jestem dosyć biegły.

Podstawowym parametrem w którym silniki baz danych się różnią są ich składniowe doklejki ponad DML właśnie. Ta od Sybase jest właściwie nieobiektowa i nie jestem pewien czy w pozostałych silnikach jest podobnie. W jakieś głębsze aspekty (jak są zrealizowane indeksy np) to raczej nie ma sensu wchodzić jak się nie jest typowo bazodanowcem (teraz i
  • Odpowiedz
@Khaine: Istnieją typy obiektowe w relacyjnych bazach danych(właściwie mówiąc relacyjno-obiektowych), ale mi przez kilka lat pracy nie nadarzyła się okazja, żeby ich sensownie użyć. Wszystkie SZBD opierają się o standard SQL, więc siłą rzeczy są do siebie podobne.Jeśli pracujesz po kilka godzin dziennie z bazami to dostępny materiał możesz potraktować raczej jako utrwalenie już zdobytej wiedzy, choć pewnie kilka drobiazgów i tak byś się nauczył. Kwestia organizacji indeksów i generalnie optymalizacji
  • Odpowiedz