Wpis z mikrobloga

Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyprawy - 45 full wypas wozów wysłaliśmy w #!$%@? gdzieś na biegun. To co zostało u nas?! No to sprawdziłem sobie statystyki...i trochę mi szczena opadła. My jesteśmy jakąś światową potęgą strażacką!
Liczba wozów strażackich (engines):
USA - 70 500
Niemcy - 41 200
Japonia - 21 954
...i czwarta Polska - 19 800
potem jakieś podpierdółki typu:
Rosja - 17 100
Austria- 8 825
Francja - 8 533
...a dalej to już skromniutko:
UK - 2900
Włochy - 2300
Węgry - 952
No to powiem Wam, że w "strażarnictwie" to my jesteśmy ustawieni na bogato:) Generalnie prawie 10% światowych zapasów wozów strażacki jest nasze.

I dodatkowo w Chinach jest tylko 130 000 etatowych strażaków i 7 500 000 ochotników, W Polsce mamy 30 000 etatowych i 260 000 ochotników. W Polsce 1 strażak przypada na 133 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w górnych 25%, w Izraelu 1 na 3 421, we Włoszech 1 na 1 247.
Czy to się przekłada na bezpieczeństwo? Trudno ocenić po danych statystycznych, zbyt dużą rolę odgrywają rodzaje pożarów. My mamy 1,3 śmierci na 100 000 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w połowie stawki. Najgorzej jest w Rosji i Białorusi ok 6 śmierci, potem idą Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia 3-4 zgony. Najlepiej stoją Lichtenstein, Wietnam (345 wozów strażackich...tam pewnie non stop pada więc ich nie potrzebują:) Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, USA - od 0 do 1 zgonu. Także trochę ciężko to ocenić. Tym bardziej, że chyba zadania straży są różne w różnych krajach np.: we Francji pożary to tylko 7% wezwań a 76% to pomoc medyczna. W Polsce medyczne to tylko 3,2%.
W 2015 r na świecie rannych zostało 69 000 strażaków z czego 68 000 w USA... i to jest bardzo dziwna liczba.
#strazpozarna #statystyka #ciekawostki #stahs
Na zdjęciu najbardziej zaawansowany wóz dowodzenia i łączności którym dysponuje Straż Pożarna - 2,3 mln zł. Jego najciekawszą cechą jest podobno to, że potrafi się łączyć ze światem i korzystać ze wszystkiego co sobie wykryje. Nieważne wi-fi, sieci komórkowe, radio, satelity jakieś routery co to ja ich nie rozumiem, siec telefonii kablowej. Nawet jak #!$%@? GPS , komórki, internet to ten drań i tak sobie poradzi...no #!$%@? weźmie i się połączy po kablu od elektrycznego pastucha( ͡° ͜ʖ ͡°)
stahs - Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyp...

źródło: comment_IczQkyvdw6hf4xVVk8k1ln18boG50gFY.jpg

Pobierz
  • 197
@stahs: Jak na każdej pipidówie jest Ochotnicza Straż Pożarna to trochę się tego uzbiera. Inna kwestia, czy te wozy z jednostek ochotniczych jeszcze się do czegoś nadają.
Zastanawia mnie ta mała śmiertelnosć w USA.

Można by pomyśleć że ze względu na duży kraj, i oddalenia a często izolację siedzib ludzkich, pożary będą zbierać większe żniwo niż u nas.

Ale może jest tak że większość takich zgonów to pożary "drobne" ograniczające się do jednego pokoju w bloku, bo zaczadzenie wystarczy.


@graf_zero: W Stanach bezpieczeństwo pożarowe traktują bardzo poważnie. Zaparkujesz samochód przy hydrancie - od razu laweta i mandat. W
Polsce jest ok 40 000 wypadków rocznie, w których ginie niecałe 3000 osób. W Niemczech jest 320 000 wypadków, w których tez ginie 3000 osób...jak to możliwe? Może fakt, że jeździmy najstarszymi


@stahs: pewnie masz statystyki z dupy. Nie możliwe że w Niemczech mają 8 razy tyle wypadków co w Polsce.
@stahs: kilka dni temu już pisałem tak

„Naczelnik wysłał strażaków na ratunek północnej Europie niemalże jak Jan III Sobieski wysłał armie pod Wiedeń ratując Europę. TVP już wysłało swoją ekipę samolotami. Nie mogę doczekać się pasków w wiadomościach o bohaterskiej walce z żywiołem niezłomnych polskich strażaków.
A prawda jest taka, że jadą wozami kupionymi dzięki Pawlakowi dla którego Straż Pożarna była oczkiem w głowie. I dlatego tez nasza SP nie ma
@stahs: Tak tu otwarcie można powiedzieć to się Polsce udało. Państwowa Straż Pożarna jest na bardzo dobrym poziomie i dobrze wyposażona. Ma największe poparcie społeczne. Ale nie jest to przypadek, to wiele lat pracy oraz doboru odpowiedniej kadry. Możemy być dumni.