Wpis z mikrobloga

Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyprawy - 45 full wypas wozów wysłaliśmy w #!$%@? gdzieś na biegun. To co zostało u nas?! No to sprawdziłem sobie statystyki...i trochę mi szczena opadła. My jesteśmy jakąś światową potęgą strażacką!
Liczba wozów strażackich (engines):
USA - 70 500
Niemcy - 41 200
Japonia - 21 954
...i czwarta Polska - 19 800
potem jakieś podpierdółki typu:
Rosja - 17 100
Austria- 8 825
Francja - 8 533
...a dalej to już skromniutko:
UK - 2900
Włochy - 2300
Węgry - 952
No to powiem Wam, że w "strażarnictwie" to my jesteśmy ustawieni na bogato:) Generalnie prawie 10% światowych zapasów wozów strażacki jest nasze.

I dodatkowo w Chinach jest tylko 130 000 etatowych strażaków i 7 500 000 ochotników, W Polsce mamy 30 000 etatowych i 260 000 ochotników. W Polsce 1 strażak przypada na 133 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w górnych 25%, w Izraelu 1 na 3 421, we Włoszech 1 na 1 247.
Czy to się przekłada na bezpieczeństwo? Trudno ocenić po danych statystycznych, zbyt dużą rolę odgrywają rodzaje pożarów. My mamy 1,3 śmierci na 100 000 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w połowie stawki. Najgorzej jest w Rosji i Białorusi ok 6 śmierci, potem idą Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia 3-4 zgony. Najlepiej stoją Lichtenstein, Wietnam (345 wozów strażackich...tam pewnie non stop pada więc ich nie potrzebują:) Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, USA - od 0 do 1 zgonu. Także trochę ciężko to ocenić. Tym bardziej, że chyba zadania straży są różne w różnych krajach np.: we Francji pożary to tylko 7% wezwań a 76% to pomoc medyczna. W Polsce medyczne to tylko 3,2%.
W 2015 r na świecie rannych zostało 69 000 strażaków z czego 68 000 w USA... i to jest bardzo dziwna liczba.
#strazpozarna #statystyka #ciekawostki #stahs
Na zdjęciu najbardziej zaawansowany wóz dowodzenia i łączności którym dysponuje Straż Pożarna - 2,3 mln zł. Jego najciekawszą cechą jest podobno to, że potrafi się łączyć ze światem i korzystać ze wszystkiego co sobie wykryje. Nieważne wi-fi, sieci komórkowe, radio, satelity jakieś routery co to ja ich nie rozumiem, siec telefonii kablowej. Nawet jak #!$%@? GPS , komórki, internet to ten drań i tak sobie poradzi...no #!$%@? weźmie i się połączy po kablu od elektrycznego pastucha( ͡° ͜ʖ ͡°)
stahs - Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyp...

źródło: comment_IczQkyvdw6hf4xVVk8k1ln18boG50gFY.jpg

Pobierz
  • 197
@stahs: to być może dlatego do gaszenia koszy na śmieci na przystankach jeżdżą duże wozy bojowe... Zawsze mnie to dziwiło że do tak małych pożarów jedzie wielki wóz z pięcioma strażakami. Wyskoczy jeden, rozwinie kawałek cienkiego węża, poleje 2 minuty, reszta nawet nie wychodzi. Nie znam się, ale wydawało mi się zawsze że to pewna niegospodarność, mają takie pick upy różnego rodzaju, walnąć na takiego zbiornik 500l, 2 strażaków i jak
Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, USA - od 0 do 1 zgonu


@stahs: Zastanawia mnie ta mała śmiertelnosć w USA.
Można by pomyśleć że ze względu na duży kraj, i oddalenia a często izolację siedzib ludzkich, pożary będą zbierać większe żniwo niż u nas.
Ale może jest tak że większość takich zgonów to pożary "drobne" ograniczające się do jednego pokoju w bloku, bo zaczadzenie wystarczy.

A może po prostu statystyka słaba.
@stahs:

Czy to się przekłada na bezpieczeństwo? Trudno ocenić po danych statystycznych, zbyt dużą rolę odgrywają rodzaje pożarów. My mamy 1,3 śmierci na 100 000 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w połowie stawki. Najgorzej jest w Rosji i Białorusi ok 6 śmierci, potem idą Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia 3-4 zgony. Najlepiej stoją Lichtenstein, Wietnam (345 wozów strażackich...tam pewnie non stop pada więc ich nie potrzebują:) Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, USA -
@stahs a jak Grecy w tym zestawieniu? Poprosili dzisiaj UE o pomoc bo nie dają rady. W Kiniecie w okolicy Aten spłonęło już ponad 50 osób (jak podaje aljazzera), nasze media nic nie mówią. W nocy chyba padało, nie wiem jak się ma sytuacja teraz.
@stahs: To się zgadza wozów ci u nas dostatek, ale logistyka za to trochę leży. U nas to wygląda tak, że praktycznie do każdego wypadku jadą straże. Czy to karambol, czy mała stłuczka, idzie zgłoszenie i 3 remizy wysyłają wozy. Komicznie to później wygląda. Stoją dwa auta po lekkiej kolizji i 3 albo nawet 4 dupne auta strażackie i 15 chłopa się kręci.
@Agemaker: OSP to ochotnicy i za dużo wymogów tam nie ma, bardziej chodzi o to, że jak jakiejś babci na wsi zaleje piwnice, albo zacznie się coś palić to jest dostępna szybka jednostka wykonująca podstawowe działania. Wyręczają oni PSP (Państwową SP) w np. dogaszaniu pożaru gdzie trzeba przez 2h chodzić po jakiejś stajni i pilnować, żeby po ugaszeniu znowu się nie rozpaliło. Gdy OSP chce się bardziej zorganizować może wystąpić o
U nas co druga wiocha ma jednostkę OSP, gorzej niestety już ze sprzętem i kwalifikacjami strażaków.

+: Cantrustme, Morf +51 innych


@Gh0st: nie wiem jak tam u Ciebie ale u mnie w gminie jest 13 jednostek z czego 5 jest w KSRG. A co do sprzętu to 3 albo 4 autka są jeszcze do wymiany a tak to same nowe sprzęty a dodatkowo co jakiś czas jakiś mniejszy sprzęt dostają i
@laza:
Zależy od operatywności gmin. U mnie przez długie lata temat modernizacji OSP był olewany. A najlepiej było to widać na powiatowym dniu strażaka jak zjeżdżają się jednostki z różnych gmin.
@Operator21 doskonale znam ten system, ale to nie działa do końca tak jak mówisz. Przede wszystkim obecnie jeśli OSP nie jest w KSRG to w zasadzie tak jakby jej nie było. Przynależność do KSRG daje dyspozytorowi pewność, że jednostka spełnia pewne standardy wyposażenia i wyszkolenia i do zdarzenia nie pojedzie rozlatującym się Zukiem. Od OSP nigdy nie jest wymagane, że pojadą, działają na zasadzie wolontariatu i jeśli z jakiegoś powodu samochód nie