Wpis z mikrobloga

W wieku 30 lat pierwszy raz w życiu dostałem napadu padaczkowego. Rodzice znaleźli mnie na podwórku. Był to dla nich szok. Myśleli, że umieram. Ale, najważniejsze to zachować zimną krew, i pomóc choremu. Nie ma się czego aż tak bać. Przy okazji znaleziska, pomyślałem, że warto by napisać coś na ten temat. Są pewne mity (np. wkładanie przedmiotów do ust choremu), które warto obalić.

Przetłumaczę oficjalne wskazania CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) Stanów Zjednoczonych.. Oryginalny tekst tutaj.

Czy dzwonić na pogotowie?
Tak, jeśli:
1. Osoba nigdy nie doświadczyła napadu.
2. Osoba ma problem z oddychaniem lub przebudzeniem po napadzie.
3. Drgawki trwają dłużej niż 5 minut.
4. Osoba ma kolejny atak po pierwszym.
5. Osoba doznała obrażeń w wyniku napadu.
6. Napad miał miejsce w wodzie.
7. Osoba cierpi na cukrzycę, choroby serca lub jest w ciąży.

Pierwsza pomoc:
1. Zostań z osobą dopóki napad się nie skończy lub nie będzie w pełni świadoma. Po napadzie pomóż jej usiąść w bezpiecznym miejscu. Kiedy dojdzie do zmysłów powiedz jej co się stało w bardzo prosty sposób [z reguły napadom padaczkowym towarzyszy amnezja, chociaż w moim przypadku tak do końca nie było. Przyp. tłumacz].
2. Uspokój osobę i mów w spokojny sposób [po napadzie drgawek kolejne funkcje mózgowe zaczynają powoli się odpalać. Jeśli będziesz w panice, to osoba która właśnie przeżyła odpalenie tryliona neuronów w mózgu jednocześnie, może się pogubić. Wiem z doświadczenia. Przyp tłumacz].
3. Sprawdź czy osoba ma przy sobie informacje medyczne [zawieszka na szyi z grupą krwi, numer ICE, itp. Przyp. tłumacz]
4. Uspokój siebie i wszystkich dookoła.
5. Wezwij taxi albo znajomego, by osoba dotarła bezpiecznie do domu.

Czego NIE ROBIĆ?
1. Nie przytrzymuj osoby, ani nie ograniczaj jej ruchów.
2. Nie wsadzaj nic do jej ust. To może uszkodzić zęby lub szczękę. Osoba mająca drgawki nie może połknąć języka.
3. Nie rób oddychania usta-usta. Ludzie zazwyczaj wracają do normalnego oddychania po napadzie.
4. Nie dawaj niczego do jedzenie lub picia, dopóki osoba nie będzie w pełni przytomna.

Jeszcze kilka słów o moich własnych doświadczeniach i tego co o nich czytałem. U kogoś kto ma napad drgawek mogą pojawić się sine usta. To nie oznacza duszenia się, tylko spadek poziomu tlenu we krwi, w wyniku spalenia dużej ilości tlenu przez mięśnie. To nie oznacza, że dana osoba umiera. Przy niedotlenieniu mózgu zapomina się który jest rok, jak nazywa się matka itp. Wraca to po kilku minutach. Gnearlnie npaad padcazktowy nie zotswaia uzskozdeń w mózgu.

#zdrowie #padaczka #pogotowie #porady #nauka #biologia #mozg
  • 20
@RandomowyMirek: Zaczęło mi się robić słabo. Jakbym wypił 0.5 litra. Oparłem się o budę dla psów (awaryjna. Normalnie nocują w domu). Zdecydowałem, że muszę pójść się położyć do domu. Psy były ze mną na spacerze, a ja z nimi parę metrów od wejścia od domu. Myślałem, że dam radę.

Od tego momentu nie pamiętam zbyt dużo. Jednak, to co zapisało mi się w hipokampie zmieniło w pewnym sensie moje życie i
@marek_kafarek Kiedyś z niebieskim wracaliśmy od rodziny i szliśmy już do pociągu kiedy usłyszałam tylko za plecami jak coś upada. Odwracam a się a mój niebieski ładuje się na tory. Ja w szoku podbiegam do niego patrze co on robi a na torach leży facet który ma atak padaczki. Ja w jeszcze większym szoku stoje jak wryta. Mój krzyknął do mnie żebym mu pomogła go wyciągnąć to w amoku pobiegam mu pomóc.
@bartek555: na samym początku rozwali nos tłucząc głową, co jest najbardziej niebezpieczne, być może nawet zęby, a w dalszej kolejności obije całą dynię.

Mój kumpel miał napad gdy wracałem z nim pewnego razu. Wyglądało jakby się potknął o coś i poleciał do przodu. Ale w moment zrozumiałem co jest grane. Niestety, przy upadku rozbił nos.
Obrót na plecy, głowa między moje kolana, bez ściskania. I to w zasadzie wszystko. Jak ktoś
@marek_kafarek zdanie "Osoba mająca drgawki nie może połknąć języka" zapisałbym raczej jako "Osoba mają drgawki nie połknie języka i się nim nie udusi", bo można je dwuznacznie rozumieć a chyba nie o to znaczenie chodziło.

Dzięki za porady. Warto o tym pamiętać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RandomowyMirek: u każdego wygląda to trochę inaczej, choć są podobieństwa. W ogóle rozpoznać taki napad padaczkowy u siebie też trzeba się nauczyć :)
@marek_kafarek: spoko wpis, ale na zajęciach z medycyny ratunkowej kazali nam wzywać karetkę do każdej osoby po napadzie. Często ludzie są w szoku i próbują gdzieś isc, wręcz uciekać i trzeba je zatrzymać do przyjazdu zespołu
@RandomowyMirek: Moje ataki wyglądają kompletnie inaczej, więc postanowiłem również podzielić się swoim doświadczeniem w breakdance. Zaczęło się od powtarzających się co pół sekundy skurczy mięśni lewej ręki. Po chwili nasiliły się i ręka zaczęła latać jak sama sobie chciała. Straciłem nad nią kontrolę, jedynie zdołałem docisnąć ją sobie do klatki piersiowej i drugą ręką uderzyłem w ścianę pokoju, by zaalarmować domowników. Straciłem zdolność mówienia, choć myśli układały się sprawnie. Skurcz rozszerzył