Wpis z mikrobloga

Witajcie mirki z #sap i #abap. Mam pytanie do ekpertów. W obecnej pracy mam możliwość nauki ABAPa. Czy warto iść w tym kierunku? Czy to nie jest tak, że ABAP się kończy w związku z SAP S/4HANA i wszyscy przechodzą na FIORI?
  • 17
  • Odpowiedz
Dzięki @kaczor @D3lt4. Lubię backedn i możliwość nauki ABAPa widzę jako wielką szansę na rozwój. Ale przez chwilę miałem zwątpienie czy to napewno dobry kierunek. Słyszałem, że w nowym SAPie będzie wszystko w JAVIE.

Trafiłem na ten artykuł https://blogs.sap.com/2017/12/07/be-prepared-for-the-new-abap-programming-model-in-sap-s4hana/ i zapowiada się to bardzo ciekawie. Interesuje mnie jak od strony praktycznej wygląda ten BOPF. Fajnie jakby można było oprogramowywać standardowe transakcje własnymi apkami w FIORI.

Narazie pracuję tylko na HANIE, ale
siteman - Dzięki @kaczor @D3lt4. Lubię backedn i możliwość nauki ABAPa widzę jako wie...

źródło: comment_kOADKKDSt9MjTlHt5J39FxFYUC6j7old.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@siteman: ABAP jeszcze przez przez jakiś czas na pewno będzie dominującym językiem w sapowym świecie, ale radziłbym się też nauczyć JavaScriptu - coraz więcej jest projektów na Fiori/UI5, a dodatkowo SAP idzie w kierunku backendu w JS (XSC/XSA na Hanie).

@siteman: Nie. Na Fiori też będzie programowanie. Przy Fiori nadal będzie GUI w tle.


@D3lt4:na SAP Inside Track we Wrocku gość z SAPa wspominał, że pracują nad wersją czysto
  • Odpowiedz
@mastal88: Można zrobić wdrożenie na Fiori i nie dać użytkownikom dostępu do GUI, ale nadal GUI jest i będzie dostępne.

Byłem ostatnio na warsztatach w UK i ani goście z SAP UK, ani goście z SAP Germany nie mówili nic o wywaleniu GUI w kosmos.

Fiori to ulepszony Personas, taki z pudełka, przy czym nota bene Personas jest dostępny przy Fiori, aby móc bardziej zoptymalizować UX.

@Qrystus, mam rację?
  • Odpowiedz
@D3lt4 @mastal88: Brałem udział dwukrotnie we wdrożeniu Fiori - była to implementacja dedykowanych aplikacji w systemie CRM i faktycznie użytkownicy końcowi korzystali tylko z samego Fiori. Mimo wszystko konfiguracja i przygotowanie systemu odbywało się przez GUI (no bo jak by inaczej? :)). Nie korzystaliśmy z SAP Personas bo aplikacje były przygotowane od podstaw.

Jeżeli chodzi o wersję chmurową - to najprawdopodobnie chodziło o ABAP in the Cloud. Implementacja będzie się odbywała
  • Odpowiedz
@D3lt4: Może coś źle zrozumiałem, ale gość mówił o przeniesieniu całego ERP do chmury, i nie chodziło tu tylko o ABAP, ale całe moduły (tak jak teraz np. z CRM jako C4C gdzie, o ile mi wiadomo, też nie ma SAPGui). Konfiguracja miałaby się odbywać przy pomocy BRF+, development Eclipse, użytkowanie Fiori. Generalnie nie ma co dywagować czy będzie GUI czy nie, warto znać ABAPa, bo jest masa systemów tak porozszerzanych,
  • Odpowiedz
@siteman: @D3lt4: @kaczor: @mastal88: @genmic:

Cześć,
Sytuacja w chwili obecnej jest bardzo ciekawa w obszarze ABAPa, Eclipse'a, HANY i S/4HANY.
Postaram się odpowiedzieć na pytania, które się tutaj przewinęły. Być może powtórzę odpowiedzi z części kolegów.

Mam pytanie do ekpertów. W obecnej pracy mam możliwość nauki ABAPa. Czy warto iść w tym kierunku?


Jeżeli chcesz pracować w SAP niezależnie od stanowiska to ABAP-a nie tyle warto znać,
  • Odpowiedz
@Qrystus: @D3lt4: @kaczor: @mastal88: @genmic
Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi, szczególnie @Qrystus :)
W moim scenariuszu HANA jest bazą pod analitykę. Czyli dane z erpa są replikowane przez SLT do HANY. Chodziło mi o przetestowanie takiego scenariusza gdzie przenosimy zetowy raport na HANĘ. Czyli cała logike i mięsko odtwarzam jako kostkę analityczną (calculated view) na HANIE, a w ABAPie robię tylko wyświetlanie. I to się udało.
Zalety są
  • Odpowiedz
Acha i miałem taki problem ze starszym NetWeaverem i nie mogłem użyć open sql tylko musiałem exec sql. I przez to też nie moge uzywać Eclipse tylko SE38. Ale może się doczekam :)
  • Odpowiedz
@siteman: No to mniej więcej taki klasyczny sidecar scenario.
SLT to bardzo fajna zabawka. Replikacja real-time czy z interwałem?

Kolejny etap -> Migracja całego ERP-a na HANĘ wraz z konwersją do S4 najlepiej.

Cholernie się cieszę, że w PL też są realizowane takie projekty, gdzie się modeluje na HANIE i firmy widzą potencjał. :)
  • Odpowiedz