Wpis z mikrobloga

Nawet nie wiedziałem, że teraz są matury xD Moja rada dla maturzystów: jeśli chcecie zostać inżynierami z krwi i kości to róbcie studia, a jak nie to je #!$%@?, albo zróbcie zaoczne. Cała informatyzacja i automatyzacja tak #!$%@?, że zawody typu księgowa, logistyk itd. zostaną zautomatyzowane w ciągu następnych 10lat. Ludzie po studiach zarabiają około 2500-4000netto. Ludzie bez studiów tyle samo xD Mój kolega dostał się na inżyniera budowy za 3000pln i mówi, że ludzie na budowie typu hakowy czy operator dźwiga zarobi nawet 8000pln xD Zapomnijcie o gówno kierunkach typu humanista czy gender studies xD Przyszłość należy do zawodów których nieda się z automatyzować, np. fryzjer, kucharz, budowlaniec itd. We wszystkim można być dobrym i kosić $$$$.

#matura #przemyslenia
  • 86
księgowa, logistyk itd. zostaną zautomatyzowane w ciągu następnych 10lat.


@obcx: tylko gdzie ta automatyzacja postępuje, jak masz firmę budowlaną z 3 maszynami i 5 pracownikami (a taka jest mniej więcej struktura przedsiębiorców w Polsce) to taka informatyzacja nie zajdzie bo nie będzie potrzeby ani pieniędzy na nia
Wiem jak działa B2B, ale oczywiście wiadomo etat najlepszy (°° ( w momencie jak Cię skala podatkowa dojeżdża ) ...


@piotrlionel: Jaka skala? Zobacz ile pracodawca musi wydać na pracownika przy np 8k netto (13 732,61 PLN). A ile musi zapłacić na b2b. Wiadomo na b2b musisz opłacić zus, opłacić jakiegoś lekarza, nie masz urlopu ani chorobowego, chociaż to też zależy
@Wilkudemoner: przecież firmy uciekają teraz z Indii do Europy Wschodniej. A jak Chiny czy Indie będą kiedyś na poziomie Europy to masz tam 2 miliardy ludzi, to dopiero tam będzie pracy i roboty dla programistów i oni sami będą ściągać najlepszych.
@stillhet: Indie w tamtym roku zaczeły olbrzymi program rozwoju edukacji dot. branży High Tech, masowo ściągają nauczycieli wykładowców całą kadre z zachodu by szkolić u nich tysiące programistów, inżynierów. W tym momencie wysokie stawki są ugruntowane tym że tych specjalistów zwyczajnie brak, nie dlatego że jest to jakaś wyjątkowo trudna dziedzina. I powoli to się będzie wypełniać, a stawki będą lecieć.
@Wilkudemoner: dlaczego mają stwki lecieć, jak z roku na rok rosną? A zapotrzebowanie nadal jest duże, w 2020 ma brakować tylko w Europie 500 tys prorgamistów

W ogóle co oznacza wykształcić prorgamistów? teraz jest masa bootcampów, niech kończy ich rocznie 500 osób to ile się nadaje do takiej pracy? Z 50 osób? A ile ogarnia algorytmikę żeby pójść dalej, z 10 osób z tych 500?

Zobacz na studia informatyczne, zaczyna je
@veranoo: to była ironia, sam z etatu uciekłem... i wychodzi po odliczeniu wszystkiego ( podatków, księgowej etc. ) 2k - 3k realnej kasy więcej. Urlop wliczony w przejście na B2B ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z chorobowym już gorzej, ale zawsze zdalną możesz negocjować
@stillhet: bootcamp to jest dopiero dobry biznes. Wmawiać ludziom, że bez matematyki, algorytmiki, logicznego myślenia etc są miliony monet (ʘʘ). Zresztą o kant dupy te butkampy, kumpel próbował to zrobić, 10 tygodni i co 2 tygodnie nowy frame do Javy ... Gówno co znalazł po ukończeniu kursu
@Wilkudemoner: co do pzresytu informatyków, to ludzie o tym pisali już w 2009 na polskich forach. Że za kilkanaście lat będzie przesyt infroamtyków bo taka moda. I co z tego wyszło? IT jeszcze bardziej się rozwinęło, przez ostatnie 10 lat zrobiliśmy duży skok informatyczny i potrzeba jeszcze więcej pracowników.

A jak będzie AI co niby wykosi programsitów, to ona równie wykosi lekarzy w przychodniach czy prawników
@stillhet: Mysle ze wykosi nas wszystkich i to dosłownie :P Wydaje mi się że za 15 lat nie będzie logistyków, księgowych itp. ale też programistów w wydaniu jakim są teraz. Już w tym momencie jako logistyk muszę ogarniać podstawy programowania, myślę że to czeka też i inne zawody. Wydaje mi się że kwestia faktycznego skoku to będzie właśnie SI a raczej jej powszechne wykorzystywanie do wszystkiego. Od aspektów społecznych przez medyczne
@Daurita już się zaczynają upadłości GW bo kontrakty podpisywane w 2016 mają koniec realizacji na 2017/2018. Gdzie ceny materiałów i robocizny 2016 a 2018. Żaden z inwestorów nie chce renegocjacji bo mają to gdzieś czy GW będzie na minusie. Nie będzie kolejnego cyklu w budownictwie. Wszystko powinno się załamać na początku przyszłego roku, ze względu na właśnie ceny ofert o których wspomniałeś. Gdzieś w końcu trzeba odbić straty w 2017...
@kierownik_budowy: ja się na budownictwie nie znam ale wiem jedno. W Polsce za 15 lat będzie o 40% mniej ludzi w wieku 25-40. Kto będzie wiec kupować nowe mieszkania/domy? Dodatkowo mniej kasy z UE ma być. Słabo to widzę w Polsce.

Ukraińcy w końcu masowo zaczną migrować do Niemiec i tam będą zostawać na stałe, nie w Polsce.