Wpis z mikrobloga

Jak to właściwie jest?

Wszędzie piszą że brakuje programistów. Na wypoku piszą ludzie że wystarczy nauczyć się porządnie w pół roku i już pierwsza praca jest. A tymczasem prawdziwe życie mówi co innego.

Jestem na 2 roku informatyki(Politechnika w jednym z większych miast w Polsce) ale mam kolegów na 4 roku i mówią mi że lipa. W ich klasie tylko jakieś 10-15% osób pracuje już jako programista. Ciągle spotykam się z opiniami ze na 2 roku studiów to już powinienem z łatwością znaleźć prace hehe. Ale od początku:

uczę się na poważnie(czyli codziennie kilka godzin programowania w #java od pół roku(nie poważnie czyli raz na jakiś czas od początku studiów. Mam za sobą kilka prostych aplikacji konsolowych oraz bardziej rozbudowaną aplikacje okienkową (własny projekt - wraz z bazą danych, wzorcami, git, maven, testy - narazie desktop bez serwera) oraz projekt akademicki-grupowy również lecz tym razem z użyciem architektury trójwarstwowej. No i co, wysyłałem CV, chodziłem po Meet Up'ach i nie było szans nawet dostać się na staż. Często w odpowiedzi dostawałem: zapraszamy na 5 roku studiów lub jak będę absolwentem. Np. w ofercie stażu było napisane: test teoretyczny z wiedzy akademickiej - java + sql. Przychodzę a tam pytania ze springa, hibernate i innych frameworków javowych xD. No nic myślę, trudno.
Pytałem się kolegów na 4 roku dlaczego jeszcze nie pracują. Przecież od 2 lat uczą się samodzielnie programowania. Jednak dostają tylko zaproszenia na staże a o stanowisku juniora mogą tylko pomarzyć. Wymagania są podobno spore a większość pracodawców patrzy na doświadczenie komercyjne i projekty na studiach czy staże mało ich interesują.

Tak wiec zastanawiam się bo sporo ludzi pisze ze na 2 roku studiów to już praca jest bez problemu albo takie farmazony że wystarczy się pouczyć przez pół roku samodzielnie i już praca programisty czeka: przestańcie trollować.
Teraz wcale nie jest tak łatwo o prace a na jedno miejsce jest naprawdę sporo osób. W pół roku można nauczyć się jakichś totalnych podstaw języka a nie programowania.

Bardzo prosiłbym o szczere odpowiedzi w komentarzach ile czasu zajęła wam - nauka i znalezienie pracy aby uświadomić innym i rozwiać mity, że jest to banalnie proste bo nie jest. Programistów niby brakuje ale takich z 5-10 letnim doświadczeniem a nie kandydatów na juniora.

#naukaprogramowania #programowanie #java #programista15k #it #pracbaza
  • 39
@ciachostko: #!$%@?, ale czego nie rozumiesz? Jest zapotrzebowanie na programistów, nie na studenciaków, tyle w temacie.

To, że programistą nikt się nie rodzi, to każdy wie, ale to jest temat na inną dyskusję.
@gramujePro: dostałem się na staż po 3 miesiącach intensywnej nauki i z moich obserwacji wynika że aby załapać się na staż wystarczy wykazywać intencje i pokazać odrobine skilla no i oczywiście nie wymagać nie wiadomo ile $$ - na staż idzie się uczyć a nie zarabiać a byli tacy co narzekali że dostają tylko 1500 netto. Z pracą pewnie jest podobnie tylko oprócz tych rzeczy masz 100 kandydatów na jedno krzesła
@gramujePro: Ja zacząłem na pełny etat jako programista javy pracować na początku 3. roku, praktyki zaliczałem od razu pracą zawodową, startowałem ze stawką 2300 w Warszawie w 2009 roku. Po 3 miesiącach podwyżka do 2700, po roku do 4000. Obecnie (już w innym miejscu) 9500 podstawy, dochodzi sporo benefitów i premie projektowe.
Z kilkunastu miejsc do których aplikowałem byłem zaproszony na 9 rozmów, z 4 miałem odzew o chęci nawiązania współpracy.