Wpis z mikrobloga

Ale sie zagotowalem...

Jakis czas temu moja mama zamawiala msze w kosciele w intencji jej zdrowia i zdrowia babci. Msza ma sie odbyc w czwartek ale mszy nie bedzie. Dlaczego? Juz tlumacze.

Mama dala "ofiare" za msze 100zl ale ksiadz uznal ze ta ofiara to malo i powiedzial ze teraz msze to po 150 sa. No trudno dolozyla 50zl ale nie kryla swojego rozgoryczenia bo nawet Papiez mowil ze w kosciolach nie powinno byc cennika. Wczoraj wracajac z niedzielnej mszy zakupila gazetke koscielna gdzie na ostatniej stronie jest tabelka z rozpiska kiedy i za kogo sa msze. Przy mszy ktora zamawiala byl dopisek "msza św. w tej intencji zostanie odprawiona poza parafia". Dzis z samego rana po porannej mszy mama zlapala proboszcza przy kosciele i pyta o co chodzi. I wiecie co? Proboszcz powiedzial ze na ten dzien jest tak duzo intencji (az jedna...) ze nasza msza zostanie odprawiona w PARYZU, TAK W PARYZU. "ZA PANIA BEDA SIE MODLIC KSIEZA Z PARYZA". Mama powiedziala ze jakby chciala msze w Paryzu to by tam sama zamowila i poprosila o zwrot pieniedzy. Chciala tu, bo tu jest rodzina ktora na ta msze przyjdzie. Proboszcz oczywiscie nie mial zamiaru ich oddac ale przestraszyl sie bo mama powiedziala "ludzie sie dowiedza jak ksiadz bierze pieniadze" akurat jak ktos obok nich przechodzil i w koncu oddal. Baaardzo ciezko bylo mu sie z nimi rozstac.
Mowi sie ze ksieza choruja na 3 choroby.
- korek= wódeczka
- worek= pieniazki
- rozporek =kobiety
Ogolnie to ludzie zaczynaja uciekac z naszego kosciola do okolicznych bo jest drogo. Czicie to? W kosciele jest drogo.
W ostatnim czasie "ofiara" za odprawienie slubu czy pobrzebu zostala podniesiona o 80%. Taki proboszcz...

#religia #kosciol #patologia #pieniadze
  • 100
@michalmisiek: @inbiarz2000:

Ja dorzucę od siebie, że jak załatwiałem akt apostazji, to przy odbiorze odpisu aktu chrztu ( jedyny dokument, który poświadcza o tym, że złożyliście ten akt apostazji) proboszcz zaczął coś mówić o kulturze mojej osobistej (rzekomo jestem niewychowany), bo parafia jest potrzebująca i wystarczy zapytać, czy nie można jakoś jej wspomóc. Dotarło do mnie po chwili, o co mu chodziło, bo jaki tu trzeba mieć tupet. XD
Odpowiedziałem,
@inbiarz2000:
Ale wiecie, że jak jest cennik za usługi to ma być rachunek? To jedno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A drugie, jak się biskup dowie z episkopatem to ksiądz ma wypad z parafii, bo księża nie mają prawa żądać opłaty za ślub/chrzest/pogrzeb i wolą przenieść niż pozwolić się aferze rozkręcić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na argument, że trzeba zapłacić organiście i za światło
@Strahl: @inbiarz2000: z tym że "oddał mszę" gdzie indziej, to nie jest ściema, tylko powszechna praktyka w miejscach gdzie jest dużo mszy zamówionych. U mnie na wsi pod Tarnowem tak się zdarzało, że przez jeden rok dużo ludzi umierało i było mnóstwo mszy pozamawianych za nich i proboszcz by wręcz zmuszony oddelegować mszę do innej parafii (tak btw to jeden ksiądz może odprawić tylko jedną mszę w dzień powszedni i
@ethics: temu Bogu nie trzeba żadnych pieniędzy nosić. Wystarczy tylko zajrzeć do Biblii, ale KRK tak sobie ludzi wychował, że "nakważniejsze to jest to co ksiądz z ambony gada", a nawet papież (choć de iure nieomylny wg krk) się nie zna. Nwm jak jest teraz z tym czytaniem Biblii wśród katolików (sam nim nie jestem, ale patrzac po praktykujacych znajomych to chyba słabo nadal), ale dziadek mi gadał, że np. gdzieś