Wpis z mikrobloga

Jan Piotr Norblin, był malarzem, grafikiem i rysownikiem epoki rokoka. Jako młody artysta w trakcie swej europejskiej podróży zetknął się w Anglii z ks. Adamem i Izabelą Czartoryskimi. W 1774 roku przyjechał z nimi do Polski. Przyjął stanowisko malarza nadwornego oraz nauczyciela sztuki dzieci książęcych.
W Polsce malarz chętnie ilustrował polskie typy. Z lat 80. XVIII stulecia pochodzi też większość rokokowych obrazów Norblina np. słynna "Kąpiel w parku" (1785). Ferment polityczny lat 90. wpłynął na tematykę obrazów artysty: przedstawiał sceny z Insurekcji Kościuszkowskiej, w tym "Wieszanie zdrajców na Rynku Starego Miasta 9 maja 1794 roku".
Norblin opuścił Polskę w 1804 roku. Ostatnie lata przeżył w Paryżu. Pozostawił po sobie następców: Sebastiena, malarza paryskiego, oraz Aleksandra Jana Konstantego, brązownika w Warszawie, założyciela warsztatu rzemieślniczego i polskiej gałęzi słynnej rodziny Norblinów.
Atticus prezentuje piękną akwafortę Norblina z okresu jego fascynacji sztuką Rembrandta van Rijna. Nie odwzorowywał jej, lecz swobodnie przetwarzał – dzięki temu powstały świetne pastisze o tematyce biblijnej i historycznej.
Taką kompozycją jest praca "Aleksander Wielki u Diogenesa" z 1786 r. Przedstawia jedną z najsłynniejszych scen starożytności, kiedy na pytanie Aleksandra Wielkiego, co może dla niego zrobić, filozof Diogenes odpowiedział, że może mu odsłonić słońce...
Norblin przedstawił spotkanie Aleksandra Wielkiego z Diogenesem w scenerii średniowiecznej architektury, postacie zaś ubrał w kostiumy z XVII wieku.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się z tym unikatowym dziełem doby polskiego oświecenia.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=95401
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ryciny
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #sztuka #kultura #historia #grafika
Atticuspl - Jan Piotr Norblin, był malarzem, grafikiem i rysownikiem epoki rokoka. Ja...