Wpis z mikrobloga

Hej wykopki, mam (wbrew pozorom) powazne pytanie, na ktore w internecie nie zdolalem znalezc odpowiedzi.

Co sie robi w tym hejtowanym w Polsce "korpo"??

Co chwila w polskim internecie natrafiam na memy, komentarze, artykuly czy historie, ktore opisuja/wysmiewaja/ostrzegaja przed/ubolewaja nad praca w korpo. Wspolne mianowniki tychże publikacji to ze costam stres, dlugie godziny pracy, wypalenie zawodowe, robienie projektow, obslugiwanie excela itd.

Ponizej wklejam przyklad jednego z owych artykułów ktory wyskoczyl mi w googlach, ale glownie chodzi mi o trend i komentarze czy inne #!$%@? a nie sama tresc artykulu 1:1

http://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/492192,praca-w-korporacji-wypaleni-przez-mordor-rozmowa-z-katarzyna-skoczek.html

Co sie konkretnie robi w korpo?

Co to za tabelki excele spotkania, jaka wartosc dodatnia tworza te zawody? Jakie uslugi sie przez to swiadczy?

I jakie to sa dokladnie za zawody? Bo czytajac i widzac tysiace odmian i synonimow slowa "korposzczur" nie wydaje mi sie zeby to byl po prostu programista/ksiegowy/operator sieci tylko pracujacy w duzej firmie (korporacji).

Dodam ze nigdy nie pracowalem w Polsce i nie znam tutejszego systemu pracy, robie obecnie w duzej (rozmiarowo ala korpo) firmie, kazdy ma przydzial zadan ktory prowadzi posrednio do swiadczonych przez nas uslug, duzo osob po matematyce/fizyce, ale sa to normalne zawody ktore mozna zdefiniowac. Co w takim razie robi sie w takim Mordorze bo im wiecej czytam tym bardziej sie gubie?

#korpo #pracbaza #korposwiat #warszawa #praca #pytanie
  • 39
@kazly: @goferek: Widze ze zaczynaja sie zarty, ale wbrew pozorom i jak wyzej wspomnialem ciekawi mnie jakie obowiazki wchodza w sklad takiego "korpoludka" i jak wyglada typowy dzien pracy :P

I jaka to POZYCJE (zawod) maja ludzie na mysli przy wysmiewanym stereotypowym "korposzczurze"
@marcinxd7: eee nie, ma się jakaś tam zadania i obowiązki które trzeba wykonać zgodnie z rolą i zatrudnieniem. Jak ktoś został zatrudniony jako statystyk to liczy, jak ktoś jako analityk to analizuje - tylko że z śmiesznymi nazwami stanowisk
Jak ktoś został zatrudniony jako statystyk to liczy, jak ktoś jako analityk to analizuje


@Krzyszy: Aha. Ale to tez troche nie pasuje do tych smieszkow i artykulow, bo to sa normalne dobrze platne scisle zawody, ktore mierza twoja wartosc na podstawie jakosci wykonanej pracy. Bo np taki programista czy ksiegowy tez pracuja w korpo wykonujac normalna prace, wiec skad ta mitologia i otoczka?
@marcinxd7:
Otoczka korpo wzięła się ze specyficznego żargonu, używanego w pracy w naprawdę dużych firmach (np. siedziby banków, firmy doradcze), mieszanej angielszczyzny z polskim (fakapy, dedlajny, itp.). Skąd on się wziął? Nie wiem, pewnie przez pracę z zagranicznymi interesariuszami, oraz, przy najbardziej karkołomnych zwrotach, chęć niektórych do "szpanowania" zangielszczonym słownictwem ;)
Co więcej, praca w dużej firmie, często oddziału jakiegoś zagranicznego przedsiębiorstwa, z przerośniętymi strukturami od wszystkiego, wiąże się z pewną
@marcinxd7: w korpo robisz kilka projektów naraz, nie wyrabiasz się z jednym, dostajesz kolejny, Twoi przełożeni (zmieniający się u mnie na kolejnych projektach) wymagają od ciebie i nie ma dla nich znaczenia, że ich kolega obok też cię ciśnie. Wracasz do domu z laptopem i jedziesz dalej z koksem, kładziesz się po północy, wstajesz o 6 bez budzika, bo wiesz, że czeka cię kolejny #!$%@? dzień, a twoi ułomni podwładni znowu
@marcinxd7: A, tylko ci moi znajomi to odchodzą potem do fmcg'ów czy banków i sobie chwalą, że wreszcie mogą zluzować. Także w sumie mógłbym się przyłączyć do pytania, dlaczego praca w mordorze jest taka wyczerpująca :D
@barteb:

Aha, i korpo pierwotnie odnosiło się do pracowników biurowych, chociaż teraz często można przeczytać, jak ludzie twierdzą, że pracują w korpo, a są np. telemarketerami czy pracują w salonie sprzedającym telefony :P

Przypomniałeś mi o małej guwnobórzy właśnie w tym temacie. OP pracujący w salonie telekoma oburzony, że ktoś mu zwraca uwagę na błędne użycie tagu #korposwiat. xD
polecampoczytacheideggera - @barteb: 
Aha, i korpo pierwotnie odnosiło się do pracown...

źródło: comment_dSjMScI0f2mgpxbp17gep8EKpzzdoUjm.jpg

Pobierz