Wpis z mikrobloga

TL;DR: ostatnie #rozdajo nasion ostrej chili w tym roku i jednocześnie ostatni gwizdek, żeby zrobić wysiew, jeżeli chce się mieć zbiory w tym roku.

Jak tam paprykowe świry wasze uprawy? Pierwsze liścienie już na wierzchu? :D Łodyga zmalała-urosła? XD Bo coś mało wpisów pod tagami...

Ja w tym roku późno zacząłem (kierując się logiką, że jeszcze za duże urosną i co ja potem zrobię z całą tą papryka :P) i jestem jeszcze na etapie kiełkowania/wysiewu. Kiełkuję w tym roku około 50 odmian. Skiełkowanych nasion wysiałem wczoraj do kubeczków 200 ml około 50 sztuk. Ogólnie mam zamiar wysiewać po 7 sztuk każdej odmiany, oprócz tych które mam pierwszy raz - tych wysiewam ile mam ;) Strasznie dużo tego będzie, ale planuję poszerzyć sobie parapet i dostawić zaraz przy nim długi stolik.

Jeżeli ktoś chce w tym sezonie zająć się uprawą chili w tunelu/na parapecie i zebrać latem owoce to nie powinien już dłużej czekać z wysiewem. To jest ostatni moment, żeby rośliny zdążyły zaowocować, a owoce dojrzeć (rzecz jasna mówię o tych ostrych odmianach, takie np. YOLO Wonder można wysiewać i w marcu). Więc jeżeli ktoś się jeszcze waha to nie ma już na co czekać. Przy wysiewie teraz polecam raczej prosto do ziemi po uprzednim namoczeniu nasion przez 24 godziny w wodzie/naparze z rumianku/roztworze wody utlenionej. Kiełkowanie na wacie niepotrzebnie wydłuży cały proces.

Z tej okazji robię rozdajo nasion (bo trochę mi jeszcze zostało). Do wygrania 6 wybranych pakietów z mojej standardowej listy odmian - wysyłka na mój koszt.

Na zdjęciu nasiona, które przyszły do mnie z semillas.de. Wcześniej polecałem ten sklep, bo ja nie miałem z nimi żadnych problemów, ale jak się w tym roku okazało po doświadczeniach innego Mirka nie zawsze wszystko idzie super. Więc raczej nie polecam ich już więcej ;/

Jak zwykle zachęcam do obserwowania tagu #chilizgobim gdzie na bieżąco wrzucam notatki i zdjęcia z amatorskiej uprawy chili.

#chilihead #papryczki #chili #papryka #ogrodnictwo #ogrod #domowyogrod #ostrezarcie #rosliny #zainteresowania #hobby #goomowesosy #kuchnia #ostresosy #papryka #przyprawy #nasiona
Pobierz gobi12 - TL;DR: ostatnie #rozdajo nasion ostrej chili w tym roku i jednocześnie ostat...
źródło: comment_qvrm8OTmZErVtCorme21UiDbgu1hTkXa.jpg
  • 71
@gobi12: I cyk, i mirkorandom, i wygrywa @Bialy_Mis ;) Odezwij się Mirku na PW ;)

@epic_25: Nie ma tak łatwo ;)

@Cierpsanity: Wyciągnięte chili to w naszym klimacie standard jeżeli nie masz doświetlenie. Moje co roku są wyciągnięte, ale plon udaje się zebrać ;)

@siej: Na ghosta też czekam, aż raczy skiełkować. ;)

@AleksanderRoz: Odezwij się na PW.

@herdzix: niech rosną zdrowo ;)

@lupaczkokosow: Dzięki
Pobierz gobi12 - @gobi12: I cyk, i mirkorandom, i wygrywa @BialyMis ;) Odezwij się Mirku na P...
źródło: comment_VdSX4KsBllJ7eWXZ8pdFuXN97Xbdv54z.jpg
@gobi12: Ja to robię w hurcie. Ok. 500 sadzonek rocznie i wysiewam na początku marca. Bez problem mam zbiory we wrześniu/październiku. Ogólnie sadzę dwie odmiany, ale nazw już nie pamiętam, ponieważ sam co roku zbieram siew. Jedna odmiana o dużym owocu podłużnym, średnio ostra, a druga odmiana to jedna z najmniejszych papryczek bardzo ostrych.
@gobi12: Trochę tu i tu, ale nie ma jakiejś większej różnicy w zbiorach. Może w tunelu z tydzień szybciej. Już nie wspominając o tym, że ta mniejsza odmiana praktycznie w zeszłym roku zgniła od deszczu. Nawet jak masz w tunelu to można ją raz na tydzień, a nawet dwa tygodnie podlać i starczy.
@nophp: To takie zagłębie paprykowe pod Radomiem. Produkują tam 80% polskiej papryki ;D Jak ktoś ma 500 roślin to duże szanse, że jest z tamtych okolic. Z tych 500 sztuk to później zdajesz na skup czy sam rozprowadzasz?

@lupaczkokosow: Raczej idą do zaorania ;)
@lupaczkokosow: Raczej wszystko Ci padnie od minusowej temperatury, ale rośliny wieloletnie odbiją na drugi rok. Oprócz tego pora, kalarepa, kapusta potrafi wytrzymać do minus kilku stopni.
@lupaczkokosow: Szklarnie duża to trzeba niezłą kotłownie mieć i non stop palić, żeby ogrzać zimą do sensownej temperatury. Przy papryce to się raczej nie opłaca. Za to grzeje się na wiosnę, żeby wcześniej zacząć sezon.
@lupaczkokosow: Raczej tunele foliowe, czy szklarnie w Polsce opala się drzewem lub węglem, bo to najtańszy sposób. Już nie wspominając, że mój dziadek pali od miesiąca w tunelu foliowym, aby wyhodować porę, czy seler. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nophp:

Tak btw ile daja za kilogram papryczki na tych skupach? Mam pod miastem z 100m2 wolnej ziemi i nie wiem za bardzo co z tym zrobic;p Nie wiem ile miejsca na to wszystko trzeba ale z 50 krzaczkow moze bym upchal

Jak patrze na ten kociol to juz mnie boli kieszen. Zeby to zapchac to chyba z pol tony wegla trzeba wrzucic xD
@lupaczkokosow: Jeśli chodzi o chili to jakiś super biznes to nie jest. Za sadzonkę 2 zł, a za kg papryczki w zależności od ceny na rynku. Od 10 do 20 zł.
To jest mały piecyk. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powiem Ci, że nie chcesz tego wiedzieć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4 tunele foliowe to jest ok. 40 tys. zł inwestycji w siew, torf,