Wpis z mikrobloga

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: O jakiej dysproporcji mówisz? W jednym konkretnym roczniku albo w przedziale wiekowym? Bo jeśli tak to nie wiem co się stało w Rosji. Aborcja?

Jeśli nie to patrz na to co pisałem - jeśli spada liczba urodzeń to zakładając tę samą liczbę urodzeń w roczniku i taką samą przeżywalność (łagodne założenia) to mężczyźni mają mniej potencjalnych partnerek w młodszych rocznikach na głowę niż przy wzroście/utrzymaniu liczby urodzeń.
@soonvar no w Polsce masz mniej więcej po równo w tych grupach gdzie się szuka partnerki także niż nie ma na to aż takiego wpływu. Przynajmniej nie w Polsce. Co do Rosji to jest to fakt. Wszędzie przy haśle demografia Rosji piszą o wysokim współczynniku feminizacji zwłaszcza dużą przewagą kobiet jest w przypadku roczników które mają więcej niż 40 lat ale w młodszych też to jest zauważalne. Co do powodów tego zjawiska
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: To w Rosji kobiety muszą mieć słabą sytuację ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tak, w Polsce w każdej grupie wiekowej jest +- tyle samo osobników z każdej płci (troszkę więcej męskiej płci dla młodszych roczników) i dysproporcja w tej kwestii, która miałaby ogromne znaczenie, nie występuje.

Inną kwestią jest poruszana różnica wieku w związkach, gdzie trzeba patrzeć na liczbę potencjalnych partnerów w grupie zainteresowań danej grupy wiekowej.
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Nie chodzi tu o aż 15 lat różnicy, to jest margines, ale biorąc wymyślone dane:

liczba mężczyzn w roczniku - x
liczba kobiet w roczniku starszym - 1.1x
liczba kobiet w roczniku - x
liczba kobiet w roczniku młodszym - 0.9x
liczba kobiet w roczniku dwa lata młodszym - 0.8x

Biorąc model, w którym mężczyźni wiążą się z kobietami w kolejnych rocznikach w stosunku 1:10:7:2 mamy 0.95 kobiety na głowę.