Wpis z mikrobloga

#policja jednak do niczego się nie nadaje. Odśnieżania ulic bym im nie powierzył.

Zgłosiłem porysowanie auta i przebicie opony, powiedziałem kto, dałem adres, powiedziałem kiedy.

Dziś dostałem pismo o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy.

Muszę iść do prokuratury po papiery ale aż się wierzyć nie chce.

Jakiś ekspert z #prawo podpowie co zrobić?

#afera #wroclaw #gorzkiezale #pomocy
  • 20
@canto ale poza Twoimi zeznaniami były jakieś jeszcze dowody w postaci np monitoringu czy innych świadków? Jak nie to myślałeś że jak się skończy? Halo Policja, somsiad to złodziej - no jak to nic z tym nie zrobicie? Możesz próbować cywilnie gościa oskarżyć, ale jak nie masz innych dowodów to bardziej kopanie się z koniem.
@adzik2109 monitoring pod blokiem? Raczej nie. Żona widziała ale nikt jej nie wezwał na świadka.

Zresztą, zeznanie świadka - mnie. To też dowód. Czy nie? Bo jeśli zeznania świadków są nie ważne to po co to prawo w ogóle?
@canto złożyłeś zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia (albo przestępstwa, nie wiem jak to zakwalifikowali), od momentu przyjęcia zawiadomienia organ wszczyna postępowanie sprawdzające (albo wyjaśniające, chodzi o to samo) i ma 30 dni żeby zebrać wystarczająca ilość dowodów żeby złożyć wniosek o ukaranie do sądu. Jeżeli nie będzie wystarczających dowodów to ŻADEN dochodzeniowiec nie złoży wniosku, bo sąd mu to zwróci żeby uzupełnił o materiał dowodowy a on go po prostu nie ma =
@canto czy ja gdzieś napisałem że to nie jest dowód? Mówię ci od wewnątrz (z innej firmy ale branża ta sama) jak to wygląda w realiach. Wyobraź sobie sytuację: sąsiad Cię nie lubi, niszczy sobie kłódkę w piwnicy i chowa skuter, idzie zgłosić że go ukradłeś a oni Cię za to skazują tylko że nie ma nic poza jego zeznaniami. Czujesz o co chodzi?
@adzik2109 no to chyba policja jest od tego żeby prowadzić postępowanie. Czemu żony mojej nie przesłuchali? Nie zapytali sąsiadów? Podczas tego postępowania nikt się do mnie nie odezwał a jak raz dzwoniłem zapytać jak idzie to baba powiedziała, że wzywa i przesł#!$%@? świadków Nie znam jeszcze szczegółów ale podejrzewam, że w tych papierach jest więcej wspaniałych kwiatków.
@canto niech ktoś z #prawo się wypowie czy masz wgląd do akt, mi się wydaje że tak. No i przede wszystkim tak jak wyżej pisali, cywilnie składaj do sądu a na postępowanie złóż zażalenie
@adzik2109: @canto: na sprawdzające to nie trafiają takie rzeczy. Oszustwa internetowe jak najbardziej, ale nie zarysowanie pojazdu.

Słuchaj. Jeśli masz wątpliwości złóż zażalenie do prokuratury i następnym razem (oby takiego nie było) w przesłuchaniu podawaj, że chcesz się zapoznać z materiałami postępowania przed jego zakończeniem. Ty byłeś świadkiem, żona była świadkiem, postępowanie trwało, jak napisałeś, pół roku - zakładam, że przesłuchali wskazanego. Gość przedstawił swoich świadków i alibi, że go
@JohnMarkII zobaczę co tam w aktach napisane. No ale zrobię chyba tak jak mówisz. Wiesz czym skutkuje zażalenie? W sensie jeśli zostanie uznane to wtedy policja kieruje sprawę do sądu czy znowu rozpatrzaja czy co?
@adzik2109 wgląd jest tylko do prokuratury muszę podjechać.
@canto: prokuratura analizuje czy można było podjąć jeszcze jakieś kroki zmierzające do ustalenia sprawcy, jeśli tak to przesyła do dalszego prowadzenia do tej samej jednostki policji ze wskazaniem co należy wykonać. Jeśli do spowoduje, że będzie można sporządzić akt oskarżenia, wtedy sprawa trafia do sądu, inaczej jest umarzana. Wtedy pewnie też przysługuje zażalenie, ale już nie pamiętam do kogo.
Ale jeśli się okaże, że gość zeznawał, że był zupełnie gdzie indziej to może próbuj iść w kierunku ustalenia lokalizacji jego telefonu w tym czasie. Powodzenia.


@JohnMarkII: najpierw musialby udowodnic ze gosc posiadal przy sobie telefon w tym czasie. Inaczej nie ma podstaw do tego zeby sprawdzac gdzie ten telefon sie znajdowal.