Wpis z mikrobloga

@mirkometr: Śmieszne ale trochę prawdziwe - jest wine dla windowsa, które często służy do uruchamiania windowsowych gier, które nie działają pod windowsem xD

Osobiście sam kilka lat temu się przeniosłem częściowo na linuksa bo pod wine działały mi gry, które na windzie albo się nie uruchamiały albo były niegrywalne lub miały bugi graficzne.
  • Odpowiedz
@WykoplayerSsie: Stare gierki. Kiedyś np był ogromny problem z uruchomieniem klasycznych Falloutów pod windows 7. Lata temu napisałem nawet poradnik na forum trzynastego schronu jak to zrobić:
http://trzynasty-schron.net/forum/index.php?topic=5262.0

Ogólnie gry z 8 bitową a czasami 16 bitową paletą miewają problemy, niektóre wymagają specyficznych ustawień, inne jakiś dziwnych trybów graficznych. Z takich przykładów jeszcze u znajomego np Icewind Dale II z extra klasyki na fullscrenie jest kompletnie niegrywalny (5-6 FPSów) pod windows 10, a na linuksie działa bez zająknięcia. Te gry z goga akurat nie powinny mieć żadnych problemów bo zawsze dorzucają jakiegoś liba, który robi dodatkową pracę żeby gra działała np jakiś customowy ddraw, ale niestety nie wszystkie gry są na gog-u.

Żeby nie było tak kolorowo, nie wszystkie gry też ruszą pod wine. Do tej pory nie da w ogóle odpalić Gorky 17 przez wine albo Sims 1 (jest podobno jedna metoda ale jej nie testowałem na razie). Jak ciekawostkę dorzucę, że teoretycznie Simsy miały "oficjalne" wsparcie dla Linuksa jakieś kilkanaście lat temu. Niestety na współczesnych Linuksach nie da się w ogóle odpalić
  • Odpowiedz
@foxbond: @randomowy_wykopek: Nie mogę znaleźć nic oprócz jakiegoś scamu, a jestem pewien, że nawet na wykopie ją widziałem. Możliwe, że lista ta dotyczyła po prostu gier z wbudowanym DRM-em, który miał nie działać pod windows 10.

A tak po za tym zamiast reactOS, który w zasadzie chyba opiera się na wine, masz wine na windowsa i Windows FLP (bardzo okrojony XP z niskimi wymaganiami - oficjalny od M$)
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Specjalnie szukać nie musisz, tak z ciekawości zapytałem, bo nie miałem problemu z żadną grą - co więcej, na win10 działają stare gry, które pod win7 wymagały różne patche i cracki (m.in. Kozacy: Europejskie boje i AoE2 (z oryginalnej, starej płyty, nie jakieś steamowe gównomastery))
  • Odpowiedz
@randomowy_wykopek: Wiem, ale chciałem mocno uprościć komentarz, żeby się nie rozpisywać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

na win10 działają stare gry, które pod win7 wymagały różne patche i cracki


@foxbond: Też prawda - podejrzewam, że oryginalny fallout (nie z goga) na win10 obecnie nie miałby problemów z kolorami, które miał na win7 (ale nie sprawdzałem). Niestety nie korzystam obecnie z win10 więc z osobistego doświadczenia tylko IWD2 wiem, że koślawo działa na win10 (okropna wydajność przy fullscrenie na GPU intela), z drugiej strony na win7
  • Odpowiedz