Wpis z mikrobloga

Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2, który nadaje sygnał cyfrowy LRPT.
Tym razem użyłem ręcznie zrobionej anteny QFH (w tym miejscu chciałbym podziękować ojcu za pomoc w zdobyciu materiałów i montażu), wzmacniacza LNA4ALL oraz odbiornika RTL-SDR v3.
Spodziewałem się trochę lepszego rezultatu, bo sygnał zablokował się dopiero gdy satelita był ok. >50* nad horyzontem, co oznacza, że np. Włochy na zdjęciu są już poszarpane, bo sygnał zaczął zanikać (przy analogowym sygnale z NOAA, bez problemu odbieram aż do zachodu satelity w okolicach południowego brzegu Morza Śródziemnego. To co chciałem zobaczyć czyli zachmurzoną Europę i śnieg w Alpach to widać.
Obecnie pracuję, nad trackerem satelity, żeby odebrać sygnał HRPT, który raczej lepszej rozdzielczości i jakości nie ma, ale trzeba mieć jakieś hobby ( ͡° ͜ʖ ͡°).
"Marzeniem" byłoby odebrać zdjęcie z jakiegoś geostacjonarnego satelity, żeby zobaczyć całą tarczę naszej planety - ale zaczynam dopiero inwestygować temat - może porzucę HRPT na rzecz odbioru z geostacjonarnego. Dosyć "łatwo" można odebrać sygnał z satelitów GEOS, niestety wszystkie wiszą nad Amerykami ( ͡° ʖ̯ ͡°).

#chwalesie #rtlsdr #noaa #sdr #elektronika #elektronikadiy #meteorm2 może kogoś z #programowanie zainteresuje
leoha - Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2,...

źródło: comment_JfrJcHqHbxyLc1VXzFSVnVFgBm3TTWH1.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@leoha: kiedyś wrzucałem na Mirko rzeczy z RTL-SDR (jeszcze ze starego konta) #sygnalyodkrawata ;)
próbowałem odebrać Meteora ale nigdy mi się nie udało dobrze zdemodulować sygnału, moje QFH było chyba za słabe i nie miałem wzmacniacza niskoszumowego. Pamiętam że jest jakiś soft który robi takie 4 kropki z sygnału (?) i nie udało mi się nigdy uzyskać tak silnego odbioru żeby one się utrzymały jakoś dłużej.
Możesz podzielić
  • Odpowiedz
@leoha: ale jak, czekaj - satelity, zakładam że tylko meterologiczne? nadają z orbit niekodowany sygnał który każdy z odpowiednim sprzętem na ziemi, nawet w warunkach domowych może odebrać??? Myślałem że to jest a) kodowane b) potrzeba silnych anten c) komunikacja jest jakby wysyłana z góry do konkretnych odbiorników na ziemi (nie wiem, typu a la wiązka lasera???) a nie szeroko jak telewizja satelitarna...
  • Odpowiedz
a) kodowane b) potrzeba silnych anten c) komunikacja jest jakby wysyłana z góry do konkretnych odbiorników na ziemi


@Tosca303: a) nie jest b) raczej potrzebna jest dobra antena, ale to nie jest jakiś problem, żeby zrobić samemu, c) jest normalny broadcast
Mowa oczywiście o satelitach meteorologicznych. Nadają one sygnały w powiedzmy "standardowych" formatach, do których istnieją dekodery.
  • Odpowiedz
Możesz podzielić się materiałami o samej antenie?


@00df00df: Filozofii tu nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°). Długa rura PCV na której z miedzianych rurek fi 10mm i kolanek zbudowałem typową antenę QFH, posiłkując się wymiarami ze strony. Zdjęcie anteny jest w pierwszym wpisie.
100 zł, odrobina sprawności i umiejętności polutowania rurek miedzianych i każdy taką może zrobić.
  • Odpowiedz
@leoha: czyli można łapać sygnał innych satelitów, choćby szpiegowskich i próbować dekodować? Słyszałeś o próbach dekodowania np. płatnej telewizji satelitarnej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@leoha: ja zrobiłem ze zbyt cienkiego materiału, nie miałem rurek miedzianych i użyłem grubego drutu, ale to zbyt mało. Widzę że zrobiłeś też tzw. "balun", u mnie tego też zabrakło. Ech, chyba muszę zdobyć materiały i poprawić konstrukcję ;)

P.S.

inwestygować

programista? :D
  • Odpowiedz
czyli można łapać sygnał innych satelitów, choćby szpiegowskich i próbować dekodować? Słyszałeś o próbach dekodowania np. płatnej telewizji satelitarnej?


@Tosca303: Odebrać sygnał z satelity to nie jest problem. Problemem jest go zdekodować. Sygnały płatnej telewizji są szyfrowane.
  • Odpowiedz
Przykra wiadomość jest taka, że w marcu europejski satelita geostacjonarny, z którego chciałem odebrać sygnał LRIT przestanie go nadawać. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Tosca303: problemem jest dekodowanie, a nie odbiór. Trzeba mieć coś w rodzaju klucza prywatnego i soft do wgrania go do dekodera (tego który podłączamy do telewizora). Przynajmniej tak było... kilka lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Swoją drogą, odbiór sygnału z takiego satelity prowadzi pewnie więcej niż połowa Polaków - anteny satelitarne są dość powszechnym widokiem w naszym kraju.
@leoha: tak :D nigdzie poza
  • Odpowiedz
Swoją drogą, odbiór sygnału z takiego satelity prowadzi pewnie więcej niż połowa Polaków - anteny satelitarne są dość powszechnym widokiem w naszym kraju.


@00df00df: to oczywiste, myślałem po prostu że satelity metrologiczne nie wysyłają tak "szeroko" sygnału. Byłem mylnie przekonany że wiązka jest jakoś zawężona w kierunku odpowiednich ośrodków na ziemi. No ale jeśli to nie są geostacjonarne satelity tylko latają w kółko to w sumie moje przekonanie było tym
  • Odpowiedz
@Tosca303: z tą szerokością to niestety nie pamiętam już szczegółów bo ostatnio odbierałem 2-3 lata temu, ale do odbioru takiego sygnału potrzeba właśnie anteny dookólnej - QFH, dzięki której nie trzeba celować anteną w satelitę tylko ona tak fajnie zbiera z całego nieba. Może @leoha podrzuci więcej info bo w sumie jest to ciekawe. Chyba jest to związane z polaryzacją sygnału, ale nie jestem pewien.

Pamiętam że na początku
  • Odpowiedz
Może @leoha podrzuci więcej info bo w sumie jest to ciekawe. Chyba jest to związane z polaryzacją sygnału, ale nie jestem pewien.


@00df00df: @Tosca303: Inaczej się odbiera z satelitów geostacjonarnych, które względem odbiorcy się nie poruszają, a inaczej z tych, które podobnie jak słońce czy księżyc wschodzą nad horyzont, a następnie zachodzą.
Te pierwsze, wystarczy antenę wycelować w odpowiedni punkt na niebie i odbierać - zalety: punkt,
  • Odpowiedz
Nie trzeba talerza, możesz zmontować sobie yagi


@TheDuck: A masz może gdzieś instrukcję jak zmontować taką loop yagi (najlepiej 20-21 dbi)? Zdecydowałem się, że kolejnym krokiem będzie odbiór HRIT i yagi będzie prostsza do zmontowania niż duży i ciężki talerz, ale ciężko mi znaleźć jakieś kalkulatory wymiarów czy instrukcję jak to ma wyglądać. Jeśli chodzi o anteny to jestem laikiem.
  • Odpowiedz
@leoha: Zysk anteny zalezy od jakoaci wykonania i długości sprężyny/ ilosci elementow (zalezy czy chcesz yagi czy helical). Im dluzsza antena tym wiekszy zysk ale i mocniejsza kierunkowość więc antena musi byc precyzyjniej ustawiona w kierunku satelity. Do tego helical ma polaryzacje kołową. Robi to taką róznice że nie trzeba sie o nią martwic bo w kazdym ustawieniu zysk jest taki sam, ale za to maksymalny zysk taka antena uzyskuje
  • Odpowiedz