Wpis z mikrobloga

Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2, który nadaje sygnał cyfrowy LRPT.
Tym razem użyłem ręcznie zrobionej anteny QFH (w tym miejscu chciałbym podziękować ojcu za pomoc w zdobyciu materiałów i montażu), wzmacniacza LNA4ALL oraz odbiornika RTL-SDR v3.
Spodziewałem się trochę lepszego rezultatu, bo sygnał zablokował się dopiero gdy satelita był ok. >50* nad horyzontem, co oznacza, że np. Włochy na zdjęciu są już poszarpane, bo sygnał zaczął zanikać (przy analogowym sygnale z NOAA, bez problemu odbieram aż do zachodu satelity w okolicach południowego brzegu Morza Śródziemnego. To co chciałem zobaczyć czyli zachmurzoną Europę i śnieg w Alpach to widać.
Obecnie pracuję, nad trackerem satelity, żeby odebrać sygnał HRPT, który raczej lepszej rozdzielczości i jakości nie ma, ale trzeba mieć jakieś hobby ( ͡° ͜ʖ ͡°).
"Marzeniem" byłoby odebrać zdjęcie z jakiegoś geostacjonarnego satelity, żeby zobaczyć całą tarczę naszej planety - ale zaczynam dopiero inwestygować temat - może porzucę HRPT na rzecz odbioru z geostacjonarnego. Dosyć "łatwo" można odebrać sygnał z satelitów GEOS, niestety wszystkie wiszą nad Amerykami ( ͡° ʖ̯ ͡°).

#chwalesie #rtlsdr #noaa #sdr #elektronika #elektronikadiy #meteorm2 może kogoś z #programowanie zainteresuje
leoha - Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2,...

źródło: comment_JfrJcHqHbxyLc1VXzFSVnVFgBm3TTWH1.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
@leoha: Powiedz mi mirek, kontynent jest "realny" czy satelita nakłada "teksturę"?
Piszesz o tym, że chciałeś zobaczyć śnieg na Alpach. Czy w zimie kontynent by był "czytelny"?
  • Odpowiedz
a to jest legalne?

@smatthy: nie widzę powodu, żeby miało być nielegalne.

Powiedz mi mirek, kontynent jest "realny" czy satelita nakłada teksturę?

@defoxe: kontynent jest realny, ale kolory są podrasowane.
  • Odpowiedz
z LRPT jest realny.


@leoha: @TheDuck: A to fajne to jest. Niektóre satelity chyba dorzucają kontury i dlatego pytam... Jak to w nocy wygląda? Jest opcja zobaczenia świateł miast?
  • Odpowiedz
Jak to w nocy wygląda? Jest opcja zobaczenia świateł miast?


@defoxe: Satelita, chyba w nocy przełącza się na odbieranie w innych pasmach fal EM, niekoniecznie widzialnych. Ciekawostka... satelity Meteory i NOAA sa zsychronizowane "ze Słońcem" tak więc Meteor jest najwyżej nad horyzontem zawsze rano ok. 8.00-9.00 i poźniej dokładnie 12h później.
Podsumowując: Nie wiem, ale mogę sprawdzić ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
Może być słabo bo tak to wygląda w nocy


@TheDuck: A to faktycznie, pod tym względem kiepsko. No ale nie takie przeznaczenie ma. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Satelita, chyba w nocy przełącza się na odbieranie w innych pasmach fal EM, niekoniecznie widzialnych.


@leoha: Rozumiem - dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Poprawka, nie ma tam instrukcji, ale na necie sobie znajdziesz ( ͡º ͜ʖ͡º)


@TheDuck: wiem, już mam prawie wszystko gotowe, jedyne czego mi brakuje to "talerza". Będę odbierał za pomocą LimeSDR
  • Odpowiedz
@leoha: Nie trzeba talerza, możesz zmontować sobie yagi albo helicala, są znacznie lżejsze więc potrzeba mniejszego napędu. Chyba większość ludzi próbująca to odebrać obywa się bez czaszy.
  • Odpowiedz