Wpis z mikrobloga

Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2, który nadaje sygnał cyfrowy LRPT.
Tym razem użyłem ręcznie zrobionej anteny QFH (w tym miejscu chciałbym podziękować ojcu za pomoc w zdobyciu materiałów i montażu), wzmacniacza LNA4ALL oraz odbiornika RTL-SDR v3.
Spodziewałem się trochę lepszego rezultatu, bo sygnał zablokował się dopiero gdy satelita był ok. >50* nad horyzontem, co oznacza, że np. Włochy na zdjęciu są już poszarpane, bo sygnał zaczął zanikać (przy analogowym sygnale z NOAA, bez problemu odbieram aż do zachodu satelity w okolicach południowego brzegu Morza Śródziemnego. To co chciałem zobaczyć czyli zachmurzoną Europę i śnieg w Alpach to widać.
Obecnie pracuję, nad trackerem satelity, żeby odebrać sygnał HRPT, który raczej lepszej rozdzielczości i jakości nie ma, ale trzeba mieć jakieś hobby ( ͡° ͜ʖ ͡°).
"Marzeniem" byłoby odebrać zdjęcie z jakiegoś geostacjonarnego satelity, żeby zobaczyć całą tarczę naszej planety - ale zaczynam dopiero inwestygować temat - może porzucę HRPT na rzecz odbioru z geostacjonarnego. Dosyć "łatwo" można odebrać sygnał z satelitów GEOS, niestety wszystkie wiszą nad Amerykami ( ͡° ʖ̯ ͡°).

#chwalesie #rtlsdr #noaa #sdr #elektronika #elektronikadiy #meteorm2 może kogoś z #programowanie zainteresuje
Pobierz leoha - Odebrałem w końcu zdjęcie z rosyjskiego satelity meteorologicznego Meteor M2,...
źródło: comment_JfrJcHqHbxyLc1VXzFSVnVFgBm3TTWH1.jpg
  • 77
@leoha: Do tego od grubości materiału z jakiego wykonuje sie elementy przewodzące anteny zalezy jej selektywnosc. Im cieńszy drut tym węższe pasmo czyli mniej zakłuceń, ale tez trudniej taką antene zestroić na konkretna czestotliwosc.
@leoha: Czyli nie jesteś aż takim laikiem w antenach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Moim zdaniem najlepiej będzie zbudować w takim razie zwykłą yagi, bo widzę że serio ciężko o kalkulator do loop yagi. To z niektórych względów lepsza opcja bo decybele możesz zawsze nadrobić paroma dodatkowymi elementami a zwykła yagi jest znacznie prostsza w konstrukcji. No i kalkulatorów od groma.
@adrian-lukanko: Wołaj jak coś piszesz, bo inaczej nie mam powiadomienia jak zadajesz pytanie. Tak wystarczy, ale lepsza byłaby bateria ze stabilizatorem liniowym. Albo chociaż cokolwiek ze stabilizatorem liniowym - mniejsze zakłócenia.