Wpis z mikrobloga

Ilustracja przedstawia przeszczep skóry w wykonaniu 16-wiecznych doktorów.

W Europie doby Reformacji wybuchła epidemia syfilisu, który prawdopodobnie przywieźli z Ameryki marynarze Kolumba. Choroba rozprzestrzeniła się błyskawicznie. Do Polski trafiła już w 1494 roku, przywleczona przez bogobojnych pielgrzymów wracających z Rzymu.

Epidemia syfilisu stanowiła wielkie wyzwanie dla ówczesnej medycyny. Oczywiście o lekarstwie nie mogło być mowy (na to należało poczekać dopiero aż do wynalezienia penicyliny), ale próbowano wszelkimi sposobami ulżyć cierpiącym. Stosowano w tym celu m.in. na masową skalę rtęć, a przerażające metody jej aplikowania to dobry temat na osobny wpis. Syfilis jednocześnie spowodował powstanie nowej gałęzi medycyny - medycyny estetycznej. Ludzie dotknięci wrodzonym syfilisem (tzn. zarażeni w czasie życia płodowego) lub też trzecią fazą syfilisu cierpią niekiedy na poważne deformacje twarzy. Jedną z najczęstszych jest zapadnięcie się nosa, w wyniku którego nos wizualnie przestaje istnieć zupełnie lub w części. Aby przeciwdziałać oszpeceniu, stosowano metalowe protezy nosa, do których lekarze opracowali wczesną formę przeszczepu skóry. Oczywiście nie mogło być mowy, przy stanie ówczesnej medycyny, o obcięciu kawałka skóry i przyłożeniu go w inne miejsce. Taka skóra, pozbawiona naczyń krwionośnych, obumierała. Zamiast tego nacinano skórę na ramieniu, pozostawiając z jednej strony połączenie z naczyniami krwionośnymi. Nacięty płat skóry nasuwano na protezę nosa i zszywano z twarzą. Należało następnie czekać na zrośnięcie się skóry z twarzą, po którym odcinano połączenie z ramieniem.

Pacjent aż do zrośnięcia musiał pozostawać unieruchomiony jak na ilustracji.

#historia #ciekawostkihistoryczne #medycyna #starszezwoje #nauka
The_Orz - Ilustracja przedstawia przeszczep skóry w wykonaniu 16-wiecznych doktorów.
...

źródło: comment_fKCCY9szNbuAiENb1chvRzcRKALCTv2V.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@The_Orz: tego typu operacja nie była popularna w europie w tamtych czasach, w zapisach historycznych jest o kilku włoskich lekarzach którzy się podjęli tego typu zabiegu, co ciekawe zabieg ten dużo wcześniej był już wykonywany w Indiach ze względu na to, że popularną karą było tam ucięcie nosa. Dopiero XIX wiek przyniósł w europejskich chirurgi przełom.
  • Odpowiedz