Wpis z mikrobloga

Ahoi Mireczki.

Bylibyście zainteresowani krótkim przewodnikiem po inwestowaniu w fundusze inwestycyjne?
Poradnik byłby przeznaczony dla laików i dawał by ogólny wgląd w funkcjonowanie tego rynku, ryzyka z tym związne, itp.

#finanse #inwestycje #gielda
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@a665321: wg mnie tak, niektóre papiery dłużne nie są płynne. Ciężko kupić wysoko oprocentowane obligacje Orlenu, Kruka, itp. Po prostu nikt na rynku ich nie sprzedaje. Inwestycja w TFI daje Ci mozliwość pośredniego ich nabycia.
  • Odpowiedz
@SlaVkot: Hmm, czy od dawna... Pierwszą spółkę kupiłem na pierwszym roku studiów, a już ładnych parę chwil mam dyplom w szufladzie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@b4q: skubany, 75/25, agresywnie. wszędzie piszą że 2 lata to taki minimalny okres. Zamierzasz dokupywać za stałą kwotę? które wybrałeś? Ja mam kilka na oku :p
  • Odpowiedz
ny, 75/25, agresywnie. wszędzie piszą że 2 lata to taki minimalny okres. Zamierzasz dokupywać za stałą kwotę? które wybrałeś? Ja ma


@ozzi91: Zlota zasada jest taka, że w akcjach pownieneś trzymać (100-wiek)% akcji. Ja w sumie już nie mam 25 lat, więc masz rację, dosyć agresywnie.

Staram się odkładać stałą kwotę co miesiąc. Czasem mam pomysł na jakiś zakup, czasem nie. W tym drugim wypadku pieniądzę leżą na lokacie która
  • Odpowiedz
@seriwreck: Czyli w czasie bessy odrzucasz rzeczowość inwestowania w fundusze obligacyjne, które w takich warunkach okazują się być safe heaven?

Nie zrozum mnie źle. Nie jestem zarządzającym funduszem. Będzie to post w celach stricte informacyjnych, będzie on zawierał ryzyka, które masz na myśli.
  • Odpowiedz
  • 1
@b4q a pisz siedze w tym kilka lat wiec az mnie ciekawi co nasmarujesz. Ale juz wiem ze bedzie chujnia kiedy jak @a665321 pytal o jaki zwrot masz a ty niewiedziales + pisaleś ze cieżko to sprawdzić ))¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Zorak:
Hmm, chyba opatrznie zrozumiałem jego pytanie. Jeżeli chodzi o moją stopę zwrotu, to jest mi ona naturalnie znana. Sumując wszystkie aktywa w portfelu moja stopa zwrotu jest 1,34% powyżej WIG20 który przyjąłem za benchmark. Posiadam jednak również bardzo bezpieczne aktywa, stąd zwrot nie jest oszałamiający. W skład tego wchodzi też jednak fun account, który widział wzloty i upadki xD
  • Odpowiedz
@seriwreck: jeśli kupisz tani rynek to on dużo nie straci bo niema z czego nawet w kryzysie. Ale masz rację teraz jest dobry moment na gromadzenie środków, a nie zakupy.. prawie 10 lat hossy - to nie może trwać wiecznie.
  • Odpowiedz
@seriwreck:
Management fee nie jest częścią kazdego funduszu.

Jakie obligacje wybrać? Czasem ciężko kupić na rynku porządne papiery...
  • Odpowiedz