Wpis z mikrobloga

Ahoi Mireczki.

Bylibyście zainteresowani krótkim przewodnikiem po inwestowaniu w fundusze inwestycyjne?
Poradnik byłby przeznaczony dla laików i dawał by ogólny wgląd w funkcjonowanie tego rynku, ryzyka z tym związne, itp.

#finanse #inwestycje #gielda
  • 103
  • Odpowiedz
@b4q: Ok, nie oczekiwałem wykresów I wyciągów z konta, lecz krótkiego opisu od kiedy się w to bawisz I jak na tym wychodzisz. W każdym razie, z przyjemnością zapoznam się z Twoim przewodnikiem :)
  • Odpowiedz
Po co bawić się w fundusze jak mają cholernie wielkie prowizje i nie opłaca się w nie inwestować bo większość zysków zżera prowizja?


@bart_212: Bo przez fundusz możesz inwestować w spółki w które nie zainwestujesz mając przeciętne konto maklerskie i zwalasz robotę na fundusz z dobraniem portfela bo nie masz na to czasu?
  • Odpowiedz
@b4q: To zapytam tutaj bo właśnie kupiłem UNIKORONA PINIĘZNY, myślisz że dobry wybór jako zastępca lokaty? Ja bardzo chętnie poczytam bo stoję przed decyzją czy wpłacić na jakiś akcyjny (wybrałem chyba 3 różne) czy lepiej właśnie zainwestować w ETF-y
  • Odpowiedz
@a665321: Bardzo ciężko znaleźć takie informacje. Można pogrzebać na stronach poszczególnych zarządzających. O ile wiem, nie ma jakiejś konkretnej bazy danych, np. na stooq.pl, itp. Kiedyś szukałem nawet w bloombergu, ale te informacje nie były niestety dostępne.
  • Odpowiedz
@a665321: Ewentualnie można użyć benchmarku dla poszczególnego funduszu, ale zrobienie czegoś zbiorczego byłoby bardzo praco/czasochłonne
  • Odpowiedz
@b4q bar dzo krótki przewodnik o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne: "don't"
( ͜͡ʖ ͡€)

Żartuje. Nie mam o tym zielonego pojecia
  • Odpowiedz
@ozzi91: co prawda nie ma tam opłaty manipulacyjnej, ale jest ołata za zarządzanie (1%). Dodatkowo w tym funduszu jest naliczana opłata zmienna za rezultaty powyżej benchmarku(w odniesieniu rocznym).

Myślę, że stanowi dobrą alternatywę dla lokat, niemniej jednak aktualnie większość z tych oprocentowana jest poniżej inflacji, więc płacimy bankowi za przechowanie pieniędzy.

Osobiście mam spory apetyt na ryzyko, nie przewiduję w najbliższym czasie (24mce) wiekszych wydatków, więc dążę do struktury
  • Odpowiedz