Wpis z mikrobloga

#retrobright #diy
#retrocomputing

Jako, że o tej porze roku wystawianie pożółkłego sprzętu na zachmurzone niebo mija się z celem - może ktoś doradziłby jak można wybielić sobie obudowę starego komputera w jesienno-zimowych warunkach?

Moja pierwsza myśl - pożyczyć od jakiegoś #rozowypasek albo kupić lampę UV do paznokci. Niestety, jak zauważyłem przechodząc się po lokalnej galerii handlowej, strasznie to małe (więc najwyżej na klawisze od klawiatury starczy), no i co gorsza, podobno wyłącza się po dwóch minutach więc lipa. A gwarancji na to, że dobiorę się do środka i uda mi się jakoś wyłączyć timer raczej nie mam, więc pewnie skończyłoby się to zepsuciem takiego ustrojstwa, które może i nie kosztuje zbyt wiele, ale mimo wszystko utrata kilkudziesięciu zeta trochę boli.

Kolejna myśl - zrobić sobie takie coś w domu z desek i żarówek UV. Z tego co udało mi się zauważyć żarówki takie nie kosztują majątku, ale szczerze powiedziawszy na żarówkach znam się dość sła... wróć, nie znam się w ogóle, a taki gwint pierwszy raz na oczy widzę, więc pewnie na tym etapie bym się zatrzymał ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Słyszałem o podgrzewaniu wody utlenionej, ale nie wiem ile tego musiałbym nalać, aby całą obudowę wybielić :/
  • 12
@TeslaX: a skąd pomysł, że UV coś daje? Masz może jakieś źródełko, bo chętnie bym poczytał / zobaczył.
Co do źródła światła, to poszedłbym w świetlówki UV i gotową oprawę - na upartego możesz sobie do tego dorobić obudowę z czego chcesz (lub temat obudowy olać).
@grnape: Wiem, widziałem. Ale nie mieszkam w Teksasie, więc przez 90% roku nie mam na tyle mocnego słońca aby móc na trawnik wystawić :D Przed chwilą widziałem na Allegro takie coś, ale czy to cokolwiek by dało oprócz świecenia na fioletowo?
@Hycek111: Wiem, mam już kilka takich filmów obejrzanych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nrgeek też wystawiał sobie szaraka na czerwcowe słońce, czego raczej w listopadzie ciężko będzie uświadczyć :/ dlatego myślałem o czymś co zadziałałoby też bez wychodzenia z domu.
@wonsz_smieszek: @TeslaX: Słońce potrzebne, ponieważ przyspiesza proces. Masz ogólnie dwie możliwości (albo trzy). Pierwsza to krem i słońce (najszybciej), druga to krem i ciepło (dosyć szybko) oraz trzecia - krem i wstawienie na tydzień do niezimnego pomieszczenia.