Wpis z mikrobloga

warsaw shore, wyświetliło się na youtube, to obejrzałam trochę filmików. potem cały sezon ósmy. kilka pojedynczych odcinków z wcześniejszych sezonów. to jest NIESAMOWITE.
reality show z grupą osobników, które naprawdę cienka granica dzieli od niekwalifikowania się do homo sapiens. uwielbiam ich przemyślenia, przejrzystą i nieskomplikowaną logikę, to, jak opowiadają o wydarzeniach i jak przedstawiają swoje poglądy i opinie. na ich przykładzie widać proste mechanizmy rządzące zachowaniem ludzkim i funkcjonowaniem człowieka w grupie, budowaniem relacji i byciem w nich. w ich przypadku jednakże są one niesamowicie wyraziste, gdyż obserwowane na ludziach znacznie mniej skomplikowanych niż znani nam, widzom, na co dzień.
dodatkowo, obiekty badawcze zgromadzone w imprezkowej willi z nieograniczonym dostępem do wszelkich dóbr oraz tostów z ketchupem, nieustannie są pojone alkoholem, co dodatkowo hamuje ich procesy korowe odpowiedzialne za samokontrolę, i sprawia, że uczestnicy są bardziej skłonni do robienia tego, na co akurat mają ochotę i do czego poczuli wewnętrzny impuls - wszelkie hamulce (wynikające z wychowania, osobistej moralności, rigczu) puszczają. wtedy to możemy zaobserwować przejawy czystej natury ludzkiej.

bardzo pouczający program, który jednocześnie nie nudzi, gdyż jest reżyserowany - selekcja scen, narracja i montaż znacznie uatrakcyjniają emitowany materiał. jakiś czas temu zafascynowana byłam światem #danielmagical, zapoznawałam się na bieżąco z emitowanym na żywo zapisem życia bohaterów, na żywo widziałam największe dymy i akcje omawiane potem szeroko na mirko, które usiłowano relacjonować i ilustrować szotami. było to wspaniałe studium prymitywnej natury ludzkiej, jednak zanadto nudne - często długie minuty trwało wyczekiwanie na jakąś interakcję, wydarzenie, aferę, w międzyczasie zaś nic się nie działo. producenci warsaw shore wiedzą dokładnie, na jakie akcje wyczekuje wierna widownia, i obrabiają długie godziny materiału, na którym grupa debili chleje i #!$%@? słabe akcje, prowadzi rozmowy, których aż szkoda słuchać. godziny gównocontentu tną, sklejają, dodają komentarze tych idiotów i w 40 minut pokazują największe dymy z kilku(nastu/dziesięciu) godzin szajsu. mega robota! dziękuję wam, twórcy programu.

nie wiem jak wcześniejsze sezony, ale ósmy jest naprawdę mocny i warto obejrzeć go od deski do deski. czekam już na dziesiąty odcinek, szykują się mega zwroty akcji i kulminacyjne stadium tej wielodniowej imprezki, podczas której dane jest nam podziwiać i zgłębiać meandry ludzkiej psychiki.

#warsawshore #psychologia #polskiyoutube #patologia
  • 8